Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Wśród ćwiczącej młodzieży z Regionu Północno-Zachodniego nie ma osób otyłych

Podziel się
Oceń

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dowodem na to są regularnie ćwiczące nastolatki z Regionu Północno-Zachodniego. Ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej wykazał, że wśród nich nie ma w ogóle osób otyłych. Okazuje się też, że regularna aktywność fizyczna sprzyja kształtowaniu tzw. „profilu mistrza” – cech pomagających osiągnąć sukces w życiu.

 

Badaniem #zacznijodlekkiej objęto 1014 nastolatków – dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat z wszystkich regionów kraju. 507 z nich uczestniczyło w programie Lekkoatletyka dla każdego (LDK). Druga połowa to młodzież niebiorąca w nim udziału. Wśród nich znalazły się także osoby z północnego-zachodu Polski. Od czerwca do listopada 2017 r. porównywano ich pod kątem: budowy ciała i sprawności fizycznej, sposobu odżywiania oraz kompetencji społeczno-emocjonalnych. Projekt przeprowadzili eksperci z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska. Na tak wnikliwe badanie pozwoliła im m.in. dokładna wiedza kiedy, jak często i jakie dyscypliny sportowe uprawia młodzież w ramach programu LDK. Wyniki projektu #zacznijodlekkiej mają wartość naukową. Podsumowano je w szczegółowym raporcie.

 

Wnioski z badania #zacznijodlekkiej – Region Północno-Zachodni

 

Parametry fizyczne

Badanie #zacznijodlekkiej potwierdziło, że regularnie uprawiająca sport młodzież charakteryzuje się bardziej prawidłową budową ciała (np. mniejszym obwodem talii czy większym udziałem tkanki mięśniowej w organizmie) niż ich niećwiczący rówieśnicy. Nie inaczej było w przypadku nastolatków z Regionu Północno-Zachodniego. W dodatku, była to jedna z dwóch części kraju (obok Regionu Centralnego), gdzie wśród ćwiczących nie było w ogóle osób otyłych! W tym kontekście nieco zaskakujące jest, że pod względem sprawności fizycznej biorące udział w LDK dziewczęta z tej części Polski nie różniły się znacząco od swoich niećwiczących koleżanek.

 

Nawyki żywieniowe

Wbrew powszechnemu przekonaniu, badanie #zacznijodlekkiej wykazało, że uprawianiu sportu nie zawsze towarzyszy prawidłowy sposób odżywiania. Większość badanych nastolatków (75%) spożywa zbyt mało warzyw – mniej niż 3 porcje dziennie. Dotyczy to także osób z północnego zachodu. Podobnie jak wszyscy badani, młodzi ludzie z tej części Polski jedzą też zbyt dużo cukrów prostych i piją za mało produktów mlecznych. Wyróżnia ich za to otwartość na nowe smaki, których chętnie próbuje ponad 30% z nich.

 

Kompetencje psycho-społeczne

Otwartość, umiejętność pracy w zespole, wiara we własne możliwości i w realizację zamierzonych celów – to cechy, które pomagają osiągnąć życiowy sukces. Składają się one na tzw. „profil mistrza”. Okazuje się, że regularne uprawianie sportu kształtuje go i wzmacnia. Charakteryzowało się nim 30% wszystkich badanych osób objętych programem LDK (aż o 8,5% więcej niż w grupie niećwiczącej). Podobnie było w przypadku regularnie ćwiczącej młodzieży z omawianego regionu.

Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powiedział – Rezultaty badania to kolejny dowód na to, że sport to zdrowie. Cieszy nas też, że aktywny tryb życia wykształca i wzmacnia pożądane cechy charakteru zwiększające szansę na osiągnięcie sukcesu w życiu. Mamy nadzieję, że to zachęci młodych do uprawiania sportu i przekona ich, że lekkoatletyka naprawdę jest dla każdego.

 


Wśród ćwiczącej młodzieży z Regionu Północno-Zachodniego nie ma osób otyłych

Wśród ćwiczącej młodzieży z Regionu Północno-Zachodniego nie ma osób otyłych


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: .,.,..,.,. Treść komentarza: Dopóki nie ma prawomocnej decysji, nadal jest radnym. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Techno w lesie stówa w portfelu Treść komentarza: A jak to jest, że mimo tylu kłamstw dalej miasto powierza mu nie tylko diety ale pieniądze na organizowanie letniego spędu na placu cyrkowym. Pośredniczy w załatwianiu „artystów”. To działanie na finansach miejskich a to jest zabronione. Ręka rękę myje bo na żadnej fakturze nie ma jego nazwiska ale pośredniczy w tym procederze. Panie Kaufka, do roboty. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:12 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama