Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Telematyka wideo: potężne narzędzie do nadzoru flot samochodowych

Podziel się
Oceń

Nie ma wątpliwości, że jeżeli mowa o nadzorze nad flotą samochodową, telematyka sama w sobie stanowi bardzo przydatne narzędzie. Swą prawdziwą użyteczność pokazuje w swej najnowszej formie, czyli transmisji wideo.

Telematyka wciąż ewoluuje: Najpierw stanowiła jedynie zapis danych przechowywany w swoistych samochodowych „czarnych skrzynkach”, obecnie zaś umożliwia ciągłą transmisję pokaźnych pakietów danych w czasie rzeczywistym. Jej najnowsza i najbardziej efektywna iteracja to telematyka wideo wspierana przez Vehicle Tracking (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), wykorzystująca w swym działaniu transmisję obrazu. Jakie są zatem główne cechy telematyki wideo, oferowanej przez firmy takie jak Vision Track?

Dane plus obraz wideo

Telematyka wideo łączy w swym działaniu dane z sensorów telematycznych i z kamer. Przeanalizowanie tych informacji może przynieść szereg korzyści. Jeden z nich to znakomity, zindywidualizowany materiał szkoleniowy dla kierowców, który może pomóc dostrzec im najczęściej popełnianie błędy, a co za tym idzie – zwiększyć efektywność ich jazdy. Telematyka wideo to również znakomite narzędzie do optymalizacji trasy, gdyż wyraźnie wskazuje, na których odcinkach drogi jazda jest najpłynniejsza. Przydaje się wreszcie w zakresie poprawy bezpieczeństwa, gdyż pozwala szczegółowo odtworzyć (czy też kontrolować na bieżąco) przebieg zdarzeń takich jak kolizja czy próba kradzieży.

Okiem eksperta

Zdaniem specjalistów z branży motoryzacyjnej, wideo jest dla telematyki wręcz niezbędne do osiągnięcia pełnej efektywności. Jak uważa Kara Kerker z firmy Lytx, „w dzisiejszym świecie nie możemy uznać technologii telematycznej za najwyższą jakość, jeżeli nie korzysta z funkcji wideo oraz nie integruje danych pozyskiwanych za pomocą kamer” (źródło: http://www.automotive-fleet.com/channel/gps-telematics/article/story/2017/02/state-of-the-art-fleet-technology-telematics.aspx). Dodaje również, że „po prostu nie da się zoptymalizować działalności firmy oraz zmniejszyć kosztów wyłącznie za pomocą samych danych”. Nie da się ukryć, że jeżeli chodzi o sytuacje, gdy istnieje potrzeba dowiedzenia się natychmiast, jak w danym momencie wygląda sytuacja określonego pojazdu floty, zintegrowana telematyka wideo jest w istocie trudna do zastąpienia.

Telematyka wideo to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi nadzorowanie floty samochodowej w czasie rzeczywistym. Nawet branżowi specjaliści uważają, że bez niej pełna optymalizacja funkcjonowania floty samochodowej jest w zasadzie niemożliwa.

 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Do czytelnika Treść komentarza: Ten radny jednak Nadal samotny w swojej opinii... Co to oznaczać może? Sposób mowy i widzenia na te same rzeczy ale jednak inaczej to przypomina trochę pana Kaziemeirza K Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:55 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Czytelnik Treść komentarza: To jeden z radnych, który nie sprzedaje się lokalnemu gazeciarzowi. Radny, który nie je z psiej miski podstawionej przez burmistrzów, którzy kupują za pieniądze podatników spokój w lokalnym brukowcu i kryją kłamstwa swojego kolesia Kopinke, który śmieje się w twarz wyborcom, radzie miejskiej i sędziom w sądzie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:42 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama