Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Spóźniłeś się jeden dzień z OC? Zobacz co Ci grozi

Podziel się
Oceń

Jak dobrze wiesz, OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce. Nie ma przed nim ucieczki, a za jego brak czekają Cię wysokie kary finansowe. Nawet jeden dzień przekroczenia terminu powoduje naliczenie grzywny. Sprawdź, ile może ona wynosić w zależności od czasu spóźnienia z wykupieniem i opłaceniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dlaczego OC jest obowiązkowe

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla właścicieli aut, ponieważ ze składek zgromadzonych w jego ramach wypłaca się odszkodowania dla osób poszkodowanych przez kierowców w ruchu drogowym. Jeżeli posiadasz ważną polisę OC i spowodujesz wypadek, kolizję czy stłuczkę, skutki finansowe tego zdarzenia nie obciążą bezpośrednio Twojego budżetu i spadną na ubezpieczenia. Łatwo więc wywnioskować, że przy braku OC taka ochrona nie istnieje, w związku z czym sprawca musi uregulować szkody z własnej kieszeni. A to może kosztować nawet kilkaset tys. zł w przypadku poważnych wypadków.

Wszystkie warunki ubezpieczenia OC określa ustawa, która wskazuje również na obligatoryjność tej polisy. Dzięki temu, że jest obowiązkowa, zostaje wyeliminowane ryzyko, że kierowca bez aktualnego ubezpieczenia wyrządzi szkody osobom trzecim i nie będzie zdolny do ich uregulowania. Ze składek kierowców na OC nie tylko opłaca się bowiem odszkodowania, ale również finansuje się fundusze, które pozwalają uzyskać odszkodowanie w razie zdarzenia z udziałem kierowcy bez OC lub gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku.

Mając na uwadze wszystkie powyższe aspekty ubezpieczenia OC, nie należy się dziwić, że jest obowiązkowe. Kto posiada na własność samochód zarejestrowany w Polsce, zgodnie z prawem musi wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej. Co istotne, nie ma przy tym znaczenia stan auta ani to, czy jest użytkowane. Nawet jeśli od kilku miesięcy stoi w garażu i nie było ani razu uruchamiane, trzeba je ubezpieczyć, o ile się go nie wyrejestrowało.

Kary za brak OC

Zasadą OC jest ciągłość, ponieważ samochód powinien być nią objęty bez przerwy – oczywiście pod warunkiem, że nie został wyrejestrowany. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy skutkuje wysokimi karami finansowymi. O jakich kwotach mowa? W przypadku samochodów osobowych, które pozostają bez polisy do 3 dni, grzywna wynosi 800 zł. Jeśli okres bez OC przedłużył się maksymalnie do 14 dni, kara wzrasta do 2000 zł.

Z kolei w razie braku polisy przez więcej niż 14 dni trzeba się przygotować na wydatek rzędu aż 4000 zł! Dużo, prawda? Tymczasem kierowcy ciężarówek, którzy poruszają się po drogach bez wykupionego OC, w skrajnym przypadku muszą zapłacić aż 6000 zł! Na mniejsze grzywny mogą natomiast liczyć właściciele skuterów i motocykli, dla których maksymalny wymiar kary wynosi „zaledwie” 670 zł.

Czy przed karą za brak OC można uciec? Zasadniczo nie – tylko jeżeli niewykupienie polisy wynikało z trudnej sytuacji materialnej kierowcy lub jego rodziny, można złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty, zmniejszenie jej kwoty lub nawet całkowite umorzenie. Należy jednak mieć świadomość, że szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby są naprawdę małe. Dlatego znacznie bardziej opłaca się wykupywać obowiązkowe ubezpieczenie na czas i jeździć bezpiecznie, ponieważ cena OC po szkodzie znacznie wzrasta i odbiera zniżki wypracowywane przez lata.

Jak widzisz, zdecydowanie warto zapisać sobie w kalendarzu dzień, w którym wygasa obowiązkowe ubezpieczenie. Choćby nieświadome przeoczenie terminu i nieopłacenie OC nawet przez jeden dzień po upływie jego ważności wiąże się wszakże z karami liczonymi w setkach zł.

 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Do czytelnika Treść komentarza: Ten radny jednak Nadal samotny w swojej opinii... Co to oznaczać może? Sposób mowy i widzenia na te same rzeczy ale jednak inaczej to przypomina trochę pana Kaziemeirza K Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:55 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Czytelnik Treść komentarza: To jeden z radnych, który nie sprzedaje się lokalnemu gazeciarzowi. Radny, który nie je z psiej miski podstawionej przez burmistrzów, którzy kupują za pieniądze podatników spokój w lokalnym brukowcu i kryją kłamstwa swojego kolesia Kopinke, który śmieje się w twarz wyborcom, radzie miejskiej i sędziom w sądzie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:42 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama