Radawnica przez dwa tygodnie gościła uczestników kursu „Las korzyści ekologiczno–obywatelskich”, organizowanego przez Leśny Uniwersytet Ludowy. Do Złotowa przyjechali nauczyciele, terapeuci, działacze społeczni i pasjonaci natury z całej Polski.

Podczas zajęć powstawały permakulturowe grządki, naturalne kosmetyki i środki czystości, meble z odzyskanych materiałów oraz gliniany piec chlebowy, który kursanci budowali wspólnie z gościem z Danii. Były też warsztaty rękodzielnicze, kąpiele leśne i muzyczne medytacje.
– „Permakultura zaczyna się od obserwacji natury i współdziałania z nią. To proces, w którym ogród staje się częścią ekosystemu” – mówiła mentorka kursu Katarzyna Stasiuk.

Leśny Uniwersytet Ludowy działa od 2021 roku, czerpiąc z tradycji europejskich uniwersytetów ludowych. – „To uniwersytet ludzi, nie murów. Miejsce, w którym każdy może dzielić się doświadczeniem i uczyć od innych” – podkreśla współtwórczyni LUL, Magdalena Przybyła-Małka.

Kurs został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWEFIO 2021–2030. Organizatorzy zapraszają mieszkańców regionu do udziału w kolejnych wydarzeniach.

– „Największym sukcesem kursu jest wspólnota i energia, którą stworzyliśmy. To coś, co zostanie w nas na długo” – dodaje Katarzyna Stasiuk.
Napisz komentarz
Komentarze