Był to początek jednej z najtragiczniejszych kart naszej historii – okupacji sowieckiej, masowych deportacji na Syberię i do Kazachstanu, prześladowań oraz represji wymierzonych w Polaków.
Dziś, w 86. rocznicę tamtych wydarzeń, obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka – święto upamiętniające losy setek tysięcy naszych rodaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. To czas szczególnej refleksji i pamięci o tych, którzy doświadczyli dramatów wygnania, cierpienia i głodu, lecz mimo tego nigdy nie utracili wiary w wolność i siłę narodu polskiego.
Pamięć o Sybirakach to nie tylko historia – to także zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Ich doświadczenia przypominają nam, jak krucha jest wolność i jak wielką wartość ma niepodległość, za którą płacono najwyższą cenę.
Składając Sybirakom i ich rodzinom wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności, życzymy im zdrowia, spokoju i siły na każdy dzień. Ich losy pozostają w naszych sercach i pamięci.
Napisz komentarz
Komentarze