Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym

Wiele kobiet decyduje się przerwać karierę, aby poświęcić więcej uwagi nowonarodzonemu dziecku. Czasami przerwa trwa kilka miesięcy, bywa jednak że wydłuża się do kilku lat. Zgodnie z polskim prawem na urlopie wychowawczym można być do momentu skończenia przez dziecko czterech lat. Z pewnością miną one szybko, jednak z perspektywy zawodowej to dosyć długi czas. Jak wrócić do obowiązków służbowych?
  • 06.11.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do dawnej firmy

Na szczęśliwców praca czeka aż do końca urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownik wraca albo na dawne stanowisko, albo zajmuje to równorzędne, ewentualnie zgodne z jego kwalifikacjami. To dosyć komfortowa sytuacja, ponieważ przynajmniej do pewnego stopnia dana osoba zaczyna tam, gdzie skończyła. W większości branż kilkanaście miesięcy, nie mówiąc już o czterech latach, to dosyć dużo. Wiele mogło się w tym czasie zmienić, dlatego jeszcze przed powrotem do pracy dobrze jest nadrobić nowinki i branżowe nowości. Chociażby po to, by mieć argumenty, gdyby pracodawca szykował się do zwolnień. Jednak nawet i bez takiego widma, powrót do obowiązków służbowych bywa wymagający. Stres związany z nowymi zadaniami, a jednocześnie rozłąka z dzieckiem, mogą być problemem. Chcąc uniknąć wielkich zmian w życiu swoim i pociechy, niektóre mamy decydują się wcześniej wrócić do pracy w mniejszym wymiarze godzin.

 

Szukanie pracy po dłuższej przerwie

Podobnie jak w przypadku powrotu do dawnej firmy, także i szukanie nowego pracodawcy dobrze zacząć od nadrobienia zaległości. Zorientować się, co dzieje się w danym sektorze i jakie są wymagania rekrutujących. Jeszcze przed końcem urlopu wychowawczego w ramach swoich możliwości warto uzupełnić kompetencje, te twarde, ale również miękkie. Następnie pozostaje przeglądanie i odpowiadanie na oferty pracy. Początkowo aplikowanie zapewne nie będzie łatwe, zwłaszcza jeżeli zatrudnienia nie szukało się od naprawdę długiego czasu. Zamiast się jednak załamywać i zniechęcać, najlepiej skupić się na działaniu. W pierwszej kolejności trzeba przyswoić wiedzę dotyczącą cv i listu motywacyjnego. Muszą być to dokumenty czytelne, przejrzyste i możliwie konkretne. Jednocześnie powinny się czymś wyróżniać, ponieważ wówczas zwrócą uwagę rekruterów. Źródłem informacji o wolnych stanowiskach jest Internet, ale również lokalna prasa, a przede wszystkim znajomi. Choć w Polsce wciąż nieprzychylnie patrzy się na korzystanie ze znajomości, to jednak faktem pozostaje, że większość ludzi opiera się na nich. Tak naprawdę nie ma w tym nic złego, jeżeli są pewni swoich umiejętności i dają z siebie wszystko w pracy.

 

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka i urlopie wychowawczym ma wrażenie, że zaczynają od początku. Dłuższa przerwa w pracy zawsze powoduje pewien dyskomfort psychiczny. Człowiek boi się, że nie podoła. W chwilach zwątpienia najlepiej działać. Zapisać się na kurs czy wziąć jakieś dodatkowe zlecenie, dzięki któremu łatwiej będzie na nowo uwierzyć w swoje kompetencje i wrócić na zawodowe tory.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: .,.,..,.,. Treść komentarza: Dopóki nie ma prawomocnej decysji, nadal jest radnym. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Techno w lesie stówa w portfelu Treść komentarza: A jak to jest, że mimo tylu kłamstw dalej miasto powierza mu nie tylko diety ale pieniądze na organizowanie letniego spędu na placu cyrkowym. Pośredniczy w załatwianiu „artystów”. To działanie na finansach miejskich a to jest zabronione. Ręka rękę myje bo na żadnej fakturze nie ma jego nazwiska ale pośredniczy w tym procederze. Panie Kaufka, do roboty. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:12 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama