Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Co zrobić, gdy zarabiasz za mało pieniędzy?

Pracujesz w pełnym wymiarze godzin, ale to i tak nie zapewnia Ci odpowiednio wysokiej pensji? Szef nie docenia Twoich starań, więc możesz tylko pomażyć o podwyżce? A może potrzebujesz dodatkowego źródła dochodu, by podreperować swój budżet?
  • 06.11.2018 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co zrobić, gdy zarabiasz za mało pieniędzy?

Sprawdź zarobki konkurencji

Jeśli uważasz, że na pełnionym przez siebie stanowisku pracy zarabiasz za mało – sprawdź jakie zarobki oferuje konkurencja. Możliwe, że Twoja pensja wcale nie jest tak niska jak myślisz, ale masz problem z odpowiednim rozdysponowaniem pieniędzy? Jeśli jednak osoby z innych firm, pełniące podobne funkcje do Twojej, zarabiają o wiele więcej niż Ty – zastanów się czym jest to spowodowane. Czy pracujesz w firmie, która jest młoda i dopiero się rozwija? A może jest to Twoja pierwsza praca? Lub jesteś w trakcie zdobywania odpowiednich kompetencji do wykonywania swoich obowiązków i z tego powodu masz niższą pensję niż pracownicy u konkurencji?

 Porozmawiaj z szefem

Rozmowa z pracodawcą na temat Twoich zarobków to kolejny krok, by mieć szansę na wyższe wynagrodzenie. Możesz poprosić szefa o podwyżkę, ale pamiętaj o tym, by w odpowiedni sposób umotywować swoją prośbę, np. "w ostatnich tygodniach sprawiłam/-em, że produkt X zaczął się sprzedawać o wiele lepiej. Wpłynęło to na wyższe obroty w firmie. Jest to jeden z powodów, dla których chciałabym/-łbym poprosić Pana/Panią o podwyżkę". Nie bądź roszczeniowa/-y, lecz na spokojnie przeprowadź ze swoim pracodawcą rozmowę. Jeśli zauważy, że rzeczywiście się starasz i zależy Ci na wyższej pensji – doceni Twoje starania.

 Zadbaj o swój rozwój

Swój wolny czas wykorzystaj na rozwój osobisty – skorzystaj ze szkoleń oraz kursów, również takich w formie on-line, by zdobyć nowe umiejętności lub rozwinąć obecne. Wybierz to, co pozwoli Ci jeszcze efektywniej wykonywać obowiązki zawodowe albo pozwoli Ci na znalezienie pracy na lepiej płatnym stanowisku.

 Dorabianie po godzinach

W przypadku, gdy nie masz ochoty dbać o swój rozwój – możesz być zmuszona/-y pracować po pracy. Ważne jest, by pogodzić dodatkowe sposoby na zarabianie z obecną pracą i jej nie zaniedbać. Możesz dorobić sobie m.in. podczas inwentaryzacji, pomagając w wykładaniu towaru w sklepach, roznosząc ulotki lub promując produkty firmowe podczas akcji promocyjnych.

 Zarabianie na pasji

Inną, o wiele ciekawszą formą dorobienia sobie po pracy, jest wykorzystanie swoich umiejętności – również takich związanych z prywatnymi zainteresowaniami. Jeśli w odpowiednim stopniu znasz języki obce i lubisz się nimi posługiwać – możesz udzielać korepetycji lub przygotowywać tłumaczenia tekstów. Podobnie z innymi działami, takimi jak matematyka, chemia czy biologia – zawsze znajdzie się ktoś, kto ma problem ze zrozumieniem zagadnień naukowych, a może to właśnie Ty będziesz w stanie pomóc takim osobom? Wykorzystaj też swoje hobby – może robisz świetne zdjęcia i mogłabyś/mógłbyś zaoferować komuś prywatną sesję zdjęciową?

Są różne możliwości na rozwiązanie problemu niskiej pensji. Jednak najlepszym sposobem, dzięki któremu zaoszczędzisz czas prywatny i energię, jest po prostu znalezienie ciekawszej finansowo oferty pracy. Możesz zajrzeć m.in. na Pracuj.pl, by poszukać odpowiedniego dla siebie zatrudnienia.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: .,.,..,.,. Treść komentarza: Dopóki nie ma prawomocnej decysji, nadal jest radnym. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Techno w lesie stówa w portfelu Treść komentarza: A jak to jest, że mimo tylu kłamstw dalej miasto powierza mu nie tylko diety ale pieniądze na organizowanie letniego spędu na placu cyrkowym. Pośredniczy w załatwianiu „artystów”. To działanie na finansach miejskich a to jest zabronione. Ręka rękę myje bo na żadnej fakturze nie ma jego nazwiska ale pośredniczy w tym procederze. Panie Kaufka, do roboty. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:12 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama