Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego warto brać probiotyki i prebiotyki? Jakie są negatywne skutki przyjmowania antybiotyków?

Dni stają się coraz krótsze i coraz chłodniejsze. Jesienny, przenikliwy chłód, wilgoć i plucha niebawem zamienią się w totalną zimę, tym samym jeszcze znaczniej nadwyrężając nasze układy odpornościowe. Wraz z doskwierającym coraz większej ilości osób przeziębieniem, licznie sięgamy po antybiotyki.
  • 22.11.2023 13:47
Dlaczego warto brać probiotyki i prebiotyki? Jakie są negatywne skutki przyjmowania antybiotyków?

Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, jak one działają i jakie mogą mieć skutki uboczne. Bez namysłu sięgamy po antybiotyki i z ulgą patrzymy, jak szybko wracamy do zdrowia. Ma to jednak swoją cenę.

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Antybiotyki spowalniają namnażanie się chorobotwórczych bakterii albo zwyczajnie je eliminują. Niestety, antybiotyk nie umie odróżnić “złych” bakterii od tych “dobrych” i pozbywa się obydwóch. Często niesie to ze sobą negatywne skutki, takie jak osłabienie układu odpornościowego, przez co narażamy się na ponowne zachorowanie.

Do innych skutków ubocznych brania antybiotyków należą: biegunka, stan zapalny jelit, wysypki, afty, zaburzenia wchłaniania składników odżywczych i wiele, wiele innych.

Dlaczego warto suplementować probiotyki i prebiotyki?

Szczęśliwie, wielu z nim można zapobiec lub je ograniczyć, suplementując probiotyki i prebiotyki. Dlaczego?

Probiotyki to kultury bakteryjne lub drożdży. Korzystnie wpływają na zdrowie, działając w przewodzie pokarmowym. Przede wszystkim mają działanie immunomodulacyjne, tj. podnoszące naszą odporność. Dzięki temu zmniejsza się szansa, że niedługo po wyzdrowieniu ponownie zachorujemy.

Pozwalają również spowolnić namnażanie się szkodliwych bakterii i tym samym uniknąć nieprzyjemnych powikłań.

Prebiotyki zaś to substancje, które pobudzają rozwój prawidłowej flory jelit. Występują naturalnie w pożywieniu, np. w skrobi czy błonniku, dlatego warto jest upewnić się, że na co dzień przyjmujemy ich odpowiednią ilość. 

Ponieważ antybiotyki wyniszczają naturalną florę bakteryjną jelit, podczas ich przyjmowania sama dieta może nie być wystarczająca do odzyskania zdrowia. Z tego względu warto sięgnąć po środki specjalnie stworzone do takich okoliczności.

Pod adresem https://www.izielnik.pl/probiotyki-prebiotyki możesz zapoznać się z szeroką ofertą probiotyków i prebiotyków.

Czy można brać probiotyki i prebiotyki bez antybiotyku?

Tak! Probiotyki i prebiotyki można suplementować prewencyjnie, by zapobiec chorobie. Ponieważ nie są to lekarstwa, a jedynie korzystne dla zdrowia i systemu immunologicznego substancje, ich przyjmowanie może nas wzmocnić, nie niosąc ze sobą negatywnych konsekwencji. Ich przyjmowanie może być szczególnie istotne we wrażliwych dla organizmu momentach, np. będąc w ciąży.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Majk Treść komentarza: Możliwe, że skończy się segregacja wiernych.. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:18 Źródło komentarza: Zmiany w parafiach powiatu złotowskiego. Nowi proboszczowie i przejścia na emeryturę Autor komentarza: Tiry aby sie wyminąć to jak? Treść komentarza: Drzewa nad drogami chocby po jednej stonie powinny byc wyciete aby poszerzyc drogi bo na dzisiejsze czasy sa po prostu za waskie. Nowe drzewa sadzić ale za rowami a nie tuz przy drodze Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:23 Źródło komentarza: Gratka dla rowerzystów. Dawna linia kolejowa zyskała nowe życie Autor komentarza: Ekolog Treść komentarza: Tylko nie obcinać tych drzewek jak w Złotowie przed sądem a dużo podlewać deszczówką . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 09:52 Źródło komentarza: V edycja „Krzewimy Krzewy” w Paruszce. Wspólne sadzenie, edukacja i dobra zabawa Autor komentarza: Ja Treść komentarza: A Kombi było, czy nie było? W zapowiedziach było, że będą, a w relacji o nich cisza. Przeciwie do huku fajerwerków (a miało być bezhukowo) Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:41 Źródło komentarza: Baciary w Złotowie. Kilka pokoleń bawiło się razem podczas finału Euro Eco Meeting 2026 Autor komentarza: max Treść komentarza: Podobno Zacisze zostało wystawione na sprzedaż Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:27 Źródło komentarza: Plaża czy bloki- to nie żaden wybór. . Arkadiusz Janczewski odpowiada na nieprawdziwe tezy wokół Wioślarskiej zawarte w artykule w lokalnej gazecie Autor komentarza: Uważna Treść komentarza: Na końcu zdjęć jest REWO a powinno być REVO. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:21 Źródło komentarza: Oceana porwała publiczność podczas Euro Eco Meeting. Energetyczny koncert na Półwyspie Rybackim
Reklama
Reklama
Reklama