Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Co jeść, żeby poprawić koncentrację?

Ponura aura za oknem sprawia, że brakuje Ci energii i masz problemy z koncentracją podczas pracy lub nauki? Wpływ na to może też mieć brak snu, stres oraz nieodpowiednia dieta. Mózg potrzebuje odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania, dlatego przekonaj się, co jeść, żeby poprawić koncentrację.
  • 27.12.2024 14:32
  • Autor: Grupa tipmedia
Co jeść, żeby poprawić koncentrację?

Dlaczego dieta ma wpływ na koncentrację?

Mózg to jeden z najbardziej energochłonnych narządów w organizmie. Dlatego, aby działał sprawnie, potrzebuje stałego dopływu glukozy, witamin i minerałów. Może mu to zapewnić prawidłowo zbilansowana dieta, ponieważ dostarcza składniki, które wpływają pozytywnie na procesy pamięciowe, neuroprzekaźniki i funkcjonowanie układu nerwowego. Natomiast niedobory niektórych składników odżywczych np. witamin z grupy B, żelaza czy kwasów omega-3, mogą doprowadzić do trudności z koncentracją i osłabieniem pamięci.

Co warto jeść, żeby poprawić koncentrację?

Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu i poziom koncentracji. Dlatego powinieneś zadbać o wzbogacenie swojej diety o wartościowe źródła magnezu, kwasów omega-3, żelaza itp. Sprawdź, co jeść, żeby poprawić koncentrację, możesz też zdecydować się na catering dietetyczny np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/poznan/, gdzie to dietetycy dbają o prawidłowe zbilansowanie posiłków.

Tłuste ryby morskie – doskonałe źródło kwasów omega-3

Tłuste ryby morskie to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Składnik ten ma ogromny wpływ na prawidłową pracę mózgu, a także na poziom koncentracji, ponieważ wspiera prawidłowe funkcjonowanie neuronów i poprawia komunikację między nimi. Dlatego w Twojej diecie nie może zabraknąć łososia, makreli czy sardynek, które stanowią świetne źródło kwasów omega-3.

Orzechy i nasiona – naturalny zastrzyk energii

Migdały, orzechy włoskie czy pestki dyni to bogate źródło witaminy E, cynku i magnezu – każdy z tych składników ma wpływ na pracę mózgu. Dla przykładu witamina E działa jako przeciwutleniacz, a tym samym chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Z kolei magnez pomaga redukować stres, który często stanowi przyczynę problemów z koncentracją. Dlatego cateringi dietetyczne – jak ten ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/bydgoszcz/ często włączają orzechy i nasiona do oferowanych posiłków.

Gorzka czekolada – dla lepszej pracy mózgu

Gorzka czekolada to nie tylko smaczna przekąska, ale także sposób na poprawę koncentracji. Odpowiada za to kakao, które zawiera flawonoidy – składnik ten poprawia przepływ krwi do mózgu. Dodatkowo gorzka czekolada zawiera kofeinę i teobrominę, które mają pozytywny wpływ na procesy poznawcze i szybkość reakcji. Kluczowe znaczenie ma to, abyś sięgał po czekoladę o dużej zawartości kakao (min. 70%).

Napoje, które wspierają koncentrację

Nawodnienie także ma wpływ na koncentrację. Dlaczego? Mózg w dużym stopniu składa się z wody, więc nawet niewielkie odwodnienie może powodować problemy z koncentracją. Zatem powinieneś zadbać o picie przynajmniej 1,5 l płynów w ciągu dnia. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna, ale możesz też pić zieloną herbatę, napary ziołowe oraz niewielkie ilości kawy.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: max Treść komentarza: Podobno Zacisze zostało wystawione na sprzedaż Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:27 Źródło komentarza: Plaża czy bloki- to nie żaden wybór. . Arkadiusz Janczewski odpowiada na nieprawdziwe tezy wokół Wioślarskiej zawarte w artykule w lokalnej gazecie Autor komentarza: Uważna Treść komentarza: Na końcu zdjęć jest REWO a powinno być REVO. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:21 Źródło komentarza: Oceana porwała publiczność podczas Euro Eco Meeting. Energetyczny koncert na Półwyspie Rybackim Autor komentarza: Kibicka Treść komentarza: Kto był organizatorem, skoro p. Kokowski i p. Biały je przygotowali? Trochę bez sensu. A tak w ogóle gratulacje dla 7b :) Data dodania komentarza: 20.06.2026, 11:37 Źródło komentarza: Klasa 7b triumfowała w I Mistrzostwach Szkoły w Piłce Siatkowej Drużyn Mieszanych w SP3 Złotów Autor komentarza: tak tylko pytam Treść komentarza: Dlaczego nie można komentować artykułu o tym cwaniaku Mobilnym-Jamrosiu? To naciągacz, kobiecie zepsuły się hamulce w Złotowie a ten mobilny cwaniak kazał jej jechać do Krajenki. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 22:09 Źródło komentarza: Podsumowano powiatowe eliminacje policyjnych konkursów. Najlepsi funkcjonariusze odebrali gratulacje Autor komentarza: Zadbaj o siebie Treść komentarza: Ale te włosy ?? Twarz bez wyrazu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 17:10 Źródło komentarza: „A gdyby tak…” – wyjątkowy wernisaż malarstwa Renaty Kowalczyk już za nami Autor komentarza: Józwa Treść komentarza: Hiena prawnicza już nie może się doczekać :( Data dodania komentarza: 18.06.2026, 13:49 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na DK11. Droga całkowicie zablokowana, na miejsce zadysponowano LPR
Reklama
Reklama
Reklama