Alert w BIK – jak uchronić się przed oszustami i kontrolować swoje zobowiązania?

  • 23.01.2018, 11:24 (aktualizacja 23.01.2018, 11:26)
  • Grupa Tipmedia
Alert w BIK – jak uchronić się przed oszustami i kontrolować swoje zobowiązania?
Jeżeli często zaciągasz zobowiązania finansowe, warto skorzystać z usługi, jaką jest Alert BIK. Umożliwia on śledzenie swoich postępów w spłacie pożyczki, a także ochronę przed wyłudzeniem należności na nasze dane. Sprawdź, dlaczego warto uruchomić alert i ile kosztuje regularne używanie serwisu.

Co to jest BIK i kto korzysta z jego zasobów?

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się gromadzeniem danych na temat osób, które zaciągają różnego rodzaju zobowiązania finansowe. W rejestrze BIK znajduje się każdy, kto kiedykolwiek wziął kredyt, pożyczkę w SKOK-u lub w instytucji spoza sektora bankowego.

Nie ma przy tym znaczenia, czy należność została oddana na czas, czy też pożyczkobiorca wciąż zalega z długiem. Jest to związane z faktem, że BIK prowadzi system punktowej oceny klientów, który określa ich zdolność kredytową. Może być ona negatywna lub pozytywna, co ma kluczowe znaczenie dla różnego rodzaju instytucji finansowych.

Z zasobów BIK korzystają przede wszystkim banki, które mają ustawowy obowiązek sprawdzenia swoich klientów w rejestrze. Wiele osób zastanawia się przy tym, czy otrzymanie pożyczki bez BIK jest możliwe.

Teoretycznie, duża część firm pożyczkowych nie przykłada tak dużej wagi do rejestru BIK, jak banki. Wszyscy pożyczkodawcy z pewnością jednak sprawdzą naszą wiarygodność finansową w innej bazie, takiej jak np. ERIF, KRD, czy BIG InfoMonitor.

 

Alert BIK – skuteczna ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia wszystkim pożyczkobiorcom wykupienie specjalnej usługi, jaką jest tzw. Alert BIK. Działa on w niezwykle prosty sposób - w momencie, w którym ktoś próbuje zaciągnąć pożyczkę przez internet lub kredyt na nasze dane (np. przy użyciu skradzionego dowodu osobistego), zostajemy o tym powiadomieni e-mailem lub SMS-em.

Jeżeli dojdzie do podobnej sytuacji, należy się jak najszybciej skontaktować z bankiem, firmą pożyczkową lub Biurem Informacji Kredytowej. Im prędzej wyjaśnimy sytuację, tym większa jest szansa, że uda nam się powstrzymać niepożądane działania osoby trzeciej.

 

Alert BIK pozwala kontrolować swoje zobowiązania

Alert BIK to nie tylko ochrona przed oszustami. Dzięki niemu możemy również kontrolować termin spłaty swoich zobowiązań finansowych. W momencie, w którym do BIK wpłynie informacja o zarejestrowanym opóźnieniu, natychmiast zostaniemy o tym fakcie poinformowani za pomocą poczty elektronicznej i wiadomości SMS.

Usługa jest dostępna zarówno dla pożyczkobiorców, jak i poręczycieli należności. Dzięki Alertowi BIK mamy możliwość szybkiego wyjaśnienia sprawy. Im krócej bowiem zalegamy z należnością, tym mniej szkodzimy swojej historii kredytowej, która jest skrupulatnie odnotowywana w rejestrze.

 

Ile kosztuje Alert w BIK?

Alert w BIK to usługa, która jest oferowana odpłatnie. Ile kosztuje Alert BIK? Cena za roczny abonament nie jest zbyt wygórowana – wynosi jedynie 19 zł. Biuro umożliwia również wykupienie specjalnego pakietu w cenie 79 zł za rok1.

Korzystając z pakietu, mamy także możliwość pobrania specjalnych, comiesięcznych raportów, dotyczących naszej historii kredytowej. Oprócz tego, możemy również zastrzec nasz dokument tożsamości, tym samym zabezpieczając się przed wyłudzeniem pożyczki/kredytu na nasze dane osobiste.

W celu wykupienia odpowiedniego raportu, będziemy musieli założyć indywidualne konto w BIK. Rejestracja wymaga jedynie podania swoich podstawowych danych oraz weryfikacji tożsamości wnioskodawcy,

 

Raport BIK – wszystkie dane w jednym miejscu

 

Raport BIK stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy na temat pożyczkodawcy. Zawiera on m. in. pełną historię kredytową, a także ocenę punktową danej osoby. Dzięki niemu możemy np. prześledzić nasze postępy, jeśli chodzi o zwrot zobowiązania, a także określić terminowość spłat każdej pojedynczej raty.

Jeżeli korzystamy z usługi po raz pierwszy, możemy pobrać raport BIK za darmo. Nie będzie on jednak zawierał naszej historii kredytowej oraz scoringu. Darmowego raportu nie można również wydrukować.

Podobnie, jak w przypadku alertów, cena rocznego pakietu raportów wynosi 79 zł2. Jeżeli zdecydujemy się na jego wykupienie, co miesiąc będziemy otrzymywać informacje na temat naszej zdolności kredytowej. Ponadto, usługa Alert BIK będzie w takim przypadku aktywna przez cały rok.

Tak, jak zostało wspomniane, wykupując specjalny abonament będziemy mieli także możliwość zastrzeżenia swojego dowodu osobistego.  W takim przypadku, nikt nie będzie miał możliwości zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane, ponieważ dokument zostanie oficjalnie wyłączony z obiegu.

[1] https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik
[2] https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

 

Artykuł partnera

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe