Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

W Pałacu Działyńskich w Złotowie trwa dwujęzyczna wystawa pt. „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”/ „Meisterhaft wie selten einer. Gärten Peter Joseph Lennes zwischen Pommern und Schlesien” przygotowana przez Instytut Architektury i Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy środkowej i Wschodniej.
Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

Peter Joseph Lenné (1789–1866) to jeden z najważniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Przyczynił się do przeprojektowania ogrodów w Sanssouci i w Nowym Ogrodzie, a także w koncepcji parków w Glienicke i na Pfaueninsel. W 1816 wstąpił do służby pruskiej i pracował pod rządami trzech królów. Nie tylko projektował królewskie ogrody, ale także zajmował się urbanistyką, szkoleniem ogrodników, szkółkami drzew, kwiaciarstwem i rolnictwem. Oprócz Poczdamu i Berlina Lenné był projektantem ogrodów wyznaczającym styl we wszystkich krajach historycznych Prus, w tym na terenach należących dzisiaj do Polski.

Wystawa, która przedstawia przykłady wybitnych realizacji projektów ogrodowych, została zorganizowana w 150. rocznicę śmierci Lenné. Podczas, gdy jego ogrody na terenie Niemiec są znane, na terenach znajdującymi się dzisiaj poza granicami kraju popadły w zapomnienie. A znajdują się one m.in. na terenie Śląska, województwa lubuskiego, czy Pomorza. W Złotowie zwany wszystkim Zwierzyniec (1822 rok powstania parku), wcześniej las parkowy należący do dóbr złotowskich Hohenzollernów, to także dzieło Petera Josepha Lenné. Charakterystycznym obiektem nawiązującym do pierwotnego założenia parkowego jest zbieg ścieżek oznaczony kamieniem z malowniczą ośmiornicą wskazującą kierunku świata.

Wystawa potrwa do końca czerwca br.

(amb)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: telewidzTreść komentarza: Wczoraj Bobruk Junior czyli Ignacy Bobruk był jednym z bohaterów reportażu na TVN24 o aferze NCBiRData dodania komentarza: 09.05.2024, 18:28Źródło komentarza: Jest nowy dyrektor szpitala w ZłotowieAutor komentarza: heheheTreść komentarza: Godlewski to już nie wie jak zaistniećData dodania komentarza: 09.05.2024, 18:23Źródło komentarza: Szef PiS zgłosił na starostę złotowskiego lidera Trzeciej DrogiAutor komentarza: gratulacje panowieTreść komentarza: Za to Starosta Wruk to szyk i elegancja także w wysławianiu się aż miło go było posłuchać w TV Asta. także jego z-ca Daniel Sztych bardzo ładnie,wyraźnie sie wypowiadał.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 15:47Źródło komentarza: Narodowy Dzień ZwycięstwaAutor komentarza: ofiary losuTreść komentarza: A najważniejsza rzecz Pieniążkowski to wieniec biało-czerwony w poziomie a nie w pionie powinien być położony. Biały kolor od góry a dół czerwony. Oj źle to się zaczyna.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 15:37Źródło komentarza: Narodowy Dzień ZwycięstwaAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Nie tylko buty brązowe nie pasują do ciemnego garnituru ale najbardziej drażniąca jest jego niewyraźna wymowa.Nie da się jego słuchać. Nie można się skoncentrować o co chodzi bo połowę wyrazów połyka.Że też rodzice jego to zaniedbali,gdzie on się urodził? w jakiej rodzinie ? On sam tez powinien sam o siebie zadbać a nie wytykać błędy cudze ,innym.On to bezguście.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Narodowy Dzień ZwycięstwaAutor komentarza: odpTreść komentarza: Ten galanciś nie umie sobie dobrać butów do garnituru ?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 14:37Źródło komentarza: Narodowy Dzień Zwycięstwa
Reklama
Reklama