Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Tani prąd dla domu. Jak wybrać dobrego dostawcę?

Którego sprzedawcę prądu wybrać? Czym właściwie różni się dystrybutor energii elektrycznej od operatora? Jaka taryfa będzie dla nas najkorzystniejsza? Tyle pytań wiąże się z procesem podłączenia prądu do nowo wybudowanego domu lub świeżo zakupionego mieszkania. Często nawet ich nie zadajemy. Szkoda, bo mogłyby doprowadzić do niezłych oszczędności.
  • 17.06.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Tani prąd dla domu. Jak wybrać dobrego dostawcę?

Kiedy budujemy dom albo urządzamy nowe mieszkanie, spędzamy godziny w sklepach budowlanych na wyborze właściwego wzoru kafelków, odcienia farby i paneli podłogowych. Kiedy pojawia się jednak temat podłączenia prądu, często nie zapoznajemy się tak dokładnie z dostępnymi na rynku dostawcami i nie analizujemy proponowanych taryf. Po prostu... płyniemy z prądem i wybieramy podstawową ofertę lokalnego dystrybutora. Wychodzimy z założenia, że konsultant, z którym omawiamy podłączenie do sieci energetycznej, zaproponuje nam optymalną ofertę. Często tak rzeczywiście jest, świadomy konsument powinien jednak do ofert sprzedaży energii elektrycznej podejść co najmniej z takim samym nastawieniem jak do wyboru kafli łazienkowych. Możemy mieć tani prąd, musimy tylko wiedzieć, jakie pytania zadawać.

Choć w danym regionie obecny jest z zasady jeden dystrybutor energii elektrycznej, to wszędzie mamy wybór od kilkunastu do kilkudziesięciu różnych operatorów i od tego wyboru będzie zależeć wysokość naszych rachunków za prąd. Jeżeli zbudowaliśmy dom od zera i nie ma w nim jeszcze licznika prądu, konieczne będzie podłączenie posiadłości do sieci i instalacja licznika. Tu jesteśmy zdani na dystrybutora działającego na terenie naszej nieruchomości. Będzie to zawsze jedna z głównych polskich spółek energetycznych. Kiedy natomiast kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego możemy od razu przystępować do wyboru operatora. Możliwa jest też zawsze zmiana dostawcy energii w dotychczasowym mieszkaniu. W tym przypadku warto najpierw sprawdzić warunki umowy z dotychczasowym sprzedawcą i wybrać na zmianę najlepszy moment.

Kiedy porównujemy oferty sprzedaży prądu, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na stawkę za kilowatogodzinę, ale też możliwe ukryte koszty czy dodatkowe usługi. Przede wszystkim powinniśmy natomiast rozważyć, która z dostępnych u danego operatora taryf będzie dla nas najodpowiedniejsza. Najpopularniejszy wybór to taryfa całodobowa, czyli G11. Płacimy w niej jednolitą stawkę przez całe 24 godziny. Stawiamy na nią, kiedy najwięcej energii elektrycznej zużywamy w ciągu dnia. Jeżeli jednak korzystamy w mieszkaniu z ogrzewania elektrycznego lub z innego powodu zużycie energii w domu wzrasta między godziną 22:00 a 6:00, wybór taryfy G12 pozwoli nam obniżyć rachunki o kilkanaście do kilkudziesięciu procent.

W ofercie ENERGIA+ dla domu od spółki ENEA mamy do wyboru kilka taryf, których opłacalność jest uzależniona od naszego stylu życia. Wszystkie informacje na ich temat można znaleźć na stronie sprzedawcy, a dodatkowe szczegóły poznamy w rozmowie z konsultantem. Tani prąd jest w zasięgu ręki!

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: Sala Taneczna potrzebna.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 21:04Źródło komentarza: Fajfy w Złotowie po raz drugi – tańce, wspomnienia i magia dawnych latAutor komentarza: LolTreść komentarza: Powodzenia dla tych co chcą ten patosor odwiedzić.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 17:13Źródło komentarza: Złotów wspiera sąsiadów – Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego gotowy na pomocAutor komentarza: He heTreść komentarza: Wielka strata, bo ta dyskoteka na polanie byłaby w ŚwiętejData dodania komentarza: 1.05.2025, 23:51Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: xDTreść komentarza: Informatyk na pensji urzędnika. Już widzę te tłumy chętnychData dodania komentarza: 1.05.2025, 20:11Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Wybory tuż tuż a informatyka brak ?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama