Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Rośliny ozdobne odporne na suszę - jakie i czym się kierować wybrać?

Każda roślina do życia potrzebuje wody, ale nie wszystkie tyle samo. Niektóre całkowicie więdną już po jednym upalnym dniu bez podlewania, z kolei inne nie dają nic po sobie poznać nawet po dwóch tygodniach bez dostępu do wody. Rośliny sucholubne w ogrodzie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na wprowadzenie na nasze rabaty gatunkowej różnorodności.
  • 25.09.2024 09:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Rośliny ozdobne odporne na suszę - jakie i czym się kierować wybrać?

Top 7 roślin sucholubnych do ogrodu

Doskonale znoszą najtrudniejsze warunki atmosferyczne i nie mają wygórowanych wymagań jeśli chodzi o nawadnianie. Pięknie prezentują się na rabatach dodając im wyjątkowego uroku. Oto przykłady najciekawszych roślin ozdobnych odpornych na suszę:

Szałwia omszona

Popularna, okazała bylina osiągająca wysokość od 30 do 70 cm wysokości. Jej ozdobą są omszone liście oraz kłosowate kwiatostany złożone z delikatnych kwiatów o barwie białej, niebieskiej, fioletowej lub różowej. Kwitnie od czerwca do września. Można posadzić ją w sąsiedztwie drzew i krzewów, a także na balkonach i tarasach.

Kocimiętka

Krzaczaste, rozgałęzione zioło osiągające od 40 do 120 cm wysokości. Jej drobne kwiaty zebrane  w nibykłosy najczęściej przybierają jasnofioletowy kolor. Coraz częściej możemy ją podziwiać w różowych, białych i niebieskich odmianach. Kocimiętka doskonale sprawdza się w ogrodzie jako roślina dekoracyjna odstraszająca owady, ma też zastosowanie w ziołolecznictwie.

Ostróżka ogrodowa

Jedna z najbardziej spektakularnych bylin dorastająca do 200 cm wysokości, która króluje w ogrodach od czerwca do września. Roślina tworzy rozety złożone z palczasto-pierzastych, ciemnozielonych liści oraz długie pędy kwiatostanowe gęsto porośnięte kwiatami. Najczęściej przyjmują one barwę niebieską, fioletową, białą lub różową.

Czosnek ozdobny

Wyjątkowa roślina cebulowa o kulistych, bardzo dekoracyjnych kwiatostanach umiejscowionych na długich łodygach. Jej drobne, gęste kwiaty przypominają dmuchawiec. Małe wymagania, którymi się charakteryzuje sprawiają, że uprawą mogą zająć się nawet amatorzy, nie posiadający doświadczenia w pracy z roślinami. Czosnek sadzi się jesienią, a kwitnie wiosną.

Lawenda

Uwielbiana przez wszystkich roślina wieloletnia, która doskonale sprawdza się w słonecznych, ciepłych i suchych ogrodach. Tworzy krzewy dorastające do 150 cm wysokości, a jej intensywnie pachnące kwiaty urzekają od czerwca do października. Ma małe wymagania glebowe i nie lubi częstego podlewania. Jedyne o czym należy pamiętać to sezonowe cięcie zapewniające bujne kwitnienie.

Rozchodnik

Sukulent przystosowany do życia w warunkach małej wilgotności, osiąga wysokość do 90 cm. Przyciąga uwagę drobnymi kwiatami zebranymi w podbaldachy w kolorze białym, żółtym, różowym lub czerwonym. Ze względu na małe wymagania często można go spotkać w ogrodach naturalistycznych i skalnych.

Jeżówka

Bylina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie porasta prerię. Odporna na suszę i łatwa w uprawie swą popularność zawdzięcza niezwykle dekoracyjnym kwiatom w intensywnych barwach i długiemu okresowi kwitnienia. Co więcej, posiada także właściwości lecznicze i jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle farmaceutycznym.

Uprawa roślin odpornych na suszę - zalety

Postawienie na gatunki sucholubne przy wyborze roślin do ogrodu niesie dużo korzyści. Pozwala zaoszczędzić czas na zabiegi pielęgnacyjne, a nasadzenia możemy wykonywać na mało urodzajnym i szybko wysychającym podłożu. Nie bez znaczenia jest również oszczędność wody. Te wymienione powyżej oraz wiele innych sadzonek roślin ozdobnych znajdziesz na: https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-roslin-ozdobnych/. Wielość gatunków sprawia, że bez problemu wybierzemy takie, które pasują do naszej koncepcji ogrodu.

Materiał partnera


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: He heTreść komentarza: Wielka strata, bo ta dyskoteka na polanie byłaby w ŚwiętejData dodania komentarza: 1.05.2025, 23:51Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: xDTreść komentarza: Informatyk na pensji urzędnika. Już widzę te tłumy chętnychData dodania komentarza: 1.05.2025, 20:11Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Wybory tuż tuż a informatyka brak ?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czeka
Aktualności
Reklama
Reklama