Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

„Pocałuj i jedź” - nowy znak w Złotowie

Podziel się
Oceń

Przy Szkole Podstawowej nr3 w Złotowie stanął nowy znak
„Pocałuj i jedź” - nowy znak w Złotowie

Autor: zdjęcie poglądowe

W pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotowie pojawił się nowy znak „Pocałuj i jedź”,  oznaczający specjalne miejsce do krótkiego postoju. Jego wprowadzenie ma na celu usprawnienie ruchu wokół szkoły, zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy rodzice dowożą i odbierają dzieci. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci mogą bezpiecznie wysiąść lub wsiąść do samochodu bez utrudniania ruchu innym pojazdom.


 

Czym jest strefa „Pocałuj i jedź”?


 

„Kiss and Ride” (pol. „Pocałuj i Jedź”) to popularne za granicą miejsca wyznaczone do krótkiego zatrzymania się pojazdu, głównie przy dworcach, lotniskach, centrach przesiadkowych, a także przy szkołach. Jest to system, który ma umożliwić szybki postój na około 1–2 minuty, aby pasażerowie mogli bezpiecznie wysiąść lub wsiąść do samochodu. W Polsce „Kiss and Ride” jest stosowane najczęściej w większych miastach przy dworcach i lotniskach. Dzięki upraszczaniu codziennych podróży, zyskuje on jednak na popularności i zaczyna pojawiać się także w mniejszych miejscowościach.


 

Nowość w Złotowie


 

W Złotowie postanowiono skorzystać z tego rozwiązania, by poprawić płynność ruchu i zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom uczęszczającym do Szkoły Podstawowej nr 3. W miejscach „Kiss and Ride” kierowcy mogą zatrzymać się na krótką chwilę, aby pożegnać się z dziećmi, jednak nie wolno im parkować ani pozostawiać pojazdu bez nadzoru.


 

Znak „Pocałuj i jedź” – co oznacza?


 

„Pocałuj i jedź” to symbol, który nie jest jeszcze prawnie regulowany w Polsce, a co za tym idzie, nie ma standaryzowanego wzoru ani odpowiednika w kodeksie drogowym. Z tego powodu znak ten nie nakłada bezpośrednich sankcji za niewłaściwe korzystanie z wyznaczonej strefy. W Polsce, by oznaczenia miały moc prawną, często są dodatkowo wspomagane znakiem B-35 („zakaz postoju”) oraz czasami dodatkowym oznaczeniem maksymalnego czasu zatrzymania się. W Złotowie, podobnie jak w innych miejscach, stosowanie tych dodatkowych oznaczeń pozwala na skuteczniejsze egzekwowanie zasad w strefach K+R.


 

Wygodne i bezpieczne rozwiązanie


 

Wprowadzenie „Pocałuj i jedź” przy Szkole Podstawowej nr 3 w Złotowie to krok w stronę bezpieczniejszej i lepiej zorganizowanej przestrzeni publicznej. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą szybko i bezpiecznie odwieźć dzieci do szkoły, jednocześnie nie blokując ruchu w godzinach szczytu.


Napisz komentarz

Komentarze

Jarek 15.11.2024 01:44
Podoba mi się ten pomysł

JAnek 14.11.2024 16:23
Po polsku było by "PiJ" - a to nieetyczne! :)

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: Sala Taneczna potrzebna.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 21:04Źródło komentarza: Fajfy w Złotowie po raz drugi – tańce, wspomnienia i magia dawnych latAutor komentarza: LolTreść komentarza: Powodzenia dla tych co chcą ten patosor odwiedzić.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 17:13Źródło komentarza: Złotów wspiera sąsiadów – Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego gotowy na pomocAutor komentarza: He heTreść komentarza: Wielka strata, bo ta dyskoteka na polanie byłaby w ŚwiętejData dodania komentarza: 1.05.2025, 23:51Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: xDTreść komentarza: Informatyk na pensji urzędnika. Już widzę te tłumy chętnychData dodania komentarza: 1.05.2025, 20:11Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Wybory tuż tuż a informatyka brak ?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama