Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Debet czy pożyczka? Co nam się bardziej opłaci?

Podziel się
Oceń

Zarówno debet, jak i pożyczka to możliwość otrzymania szybkiego zastrzyku gotówki wtedy, kiedy jest on potrzebny. Te dwa rozwiązania różnią się jednak od siebie.

Kiedy konieczne jest poniesienie nieplanowanych wydatków, związanych np. z pilnymi naprawami lub niezbędnymi zakupami sprzętu gospodarstwa domowego, który wcześniej uległ uszkodzeniu, skorzystać możemy z oferty debetu lub pożyczki. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Debet – czy warto?

Debet, czyli saldo debetowe, oznacza ujemną kwotę na rachunku bankowym, która powstaje wtedy, kiedy wypłacamy lub wydajemy więcej środków niż obecnie posiadamy. Jest przeznaczony dla posiadaczy rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych w danym banku. W pewien sposób więc pożyczamy od tego banku pieniądze, nie musząc dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Przydaje się to szczególnie osobom, które nie posiadają regularnych przychodów lub które potrzebują nagłego zastrzyku pieniędzy.

Pamiętać jednak trzeba, iż zadłużenie salda debetowego spłacić trzeba najpóźniej do 30 dni od jego powstania, a w tym czasie ponosimy pewne koszty. Są to odsetki w okresie kredytowania (choć zwykle niewielkie). Wysokość zadłużenia również nie może być duża, w większości banków to maksymalnie 1000 zł. Dodatkowo debet spłaca się automatycznie – w przypadku wpływów na konto, bank w pierwszej kolejności pobierze środki na spłatę zadłużenia.

Pożyczka – czy się opłaca?

Nieco inaczej jest w przypadku pożyczki online (np. w Vivus - https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-online/). Co prawda uzyskać je można równie szybko (pieniądze trafiają na konto nawet w piętnaście minut po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej wnioskodawcy przez pożyczkodawcę) i wygodnie (wnioski składane są online, a formalności ograniczone są do niezbędnego minimum), jednak kwota pożyczki może być znacznie wyższa od maksymalnego salda debetowego (może sięgać nawet 5000 zł).

W tym przypadku zadłużenie nie spłaca się automatycznie – pamiętać musimy o terminach spłaty. Z drugiej jednak strony jest to korzystniejsze, niż spłacanie debetu, ponieważ w przypadku wystąpienia dodatkowych trudności finansowych, wiarygodni pożyczkodawcy proponują przedłużenie terminu spłaty (np. o 7, 14 lub 30 dni).

Dodatkowo bardzo często pożyczkodawcy oferują pożyczki bezpłatne, pozbawione dodatkowych prowizji i odsetek – oddajemy więc dokładnie tyle, ile otrzymaliśmy. Oferta ta zwykle jest jednak skierowana do nowych klientów, natomiast klientom stałym i rzetelnym proponowane są np. wyższe limity kwotowe. Ostateczna decyzja czy lepiej skorzystać z debetu, czy wybrać pożyczkę zależy w dużej mierze od aktualnej sytuacji i warunków, w jakich dojdzie do potrzeby finansowej. Warto więc pamiętać, że mamy wybór i zastanowić się dokładniej nad wyborem odpowiedniego źródła finansowania.

 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Do czytelnika Treść komentarza: Ten radny jednak Nadal samotny w swojej opinii... Co to oznaczać może? Sposób mowy i widzenia na te same rzeczy ale jednak inaczej to przypomina trochę pana Kaziemeirza K Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:55 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Czytelnik Treść komentarza: To jeden z radnych, który nie sprzedaje się lokalnemu gazeciarzowi. Radny, który nie je z psiej miski podstawionej przez burmistrzów, którzy kupują za pieniądze podatników spokój w lokalnym brukowcu i kryją kłamstwa swojego kolesia Kopinke, który śmieje się w twarz wyborcom, radzie miejskiej i sędziom w sądzie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 20:42 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Zdanie i opinia tego jednego radnego który był przeciw nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Jednocześnie pokazuje to że jest osamotniony w swojej opinii. Gratulacje dla pana burmistrza. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:15 Źródło komentarza: Burmistrz Złotowa z absolutorium i wotum zaufania. Radni ocenili rok 2025 Autor komentarza: Lalalk Treść komentarza: Za grosz honoru nie ma w sobie. Wstyd Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: I kto tu jest złodziejem Treść komentarza: Ulradłem rower, sprzedałem rower. Na decyzję o tym, czy jestem złodziejem poczekam aż wyrok się uprawomocni. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki Autor komentarza: Szambo Treść komentarza: Wstyd dla burmistrza, że nie potrafi przemówić do rozsądku takiemu co tylko pieniądze podatników w głowie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Rada odebrała mandat, sąd odrzucił skargę. Tomasz Kopinke wciąż nie uznaje porażki
Reklama
Reklama
Reklama