W tym roku, mimo braku wsparcia ze strony miasta, impreza nie tylko się odbyła, lecz także zachowała swój wyjątkowy klimat. Zawdzięczamy to przede wszystkim determinacji Alicji, która mimo początkowych trudności i chwil zwątpienia, nie poddała się i doprowadziła do organizacji wydarzenia.
Złotowianie mieli okazję uczestniczyć w licznych warsztatach tematycznych. Gościem specjalnym była prządka z Pracowni Rzemiosł Dawnych, która wprowadzała chętnych w tajniki przędzenia i tkania z dzikich włókien. Przekonałem się na własnej skórze, że to niełatwa sztuka – łatwo się w niej zamotać :).
Tuż obok odbywały się warsztaty zielarskie prowadzone przez uznaną na polskim rynku ekspertkę – Sarę Orzechowską. Zapach ziół, soli i tłuczonych w moździerzach przypraw unosił się w powietrzu, a uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę o roślinach. Dawne zwyczaje związane z ziołolecznictwem w gwarze krajeńskiej przedstawili Krajniacy z Wielkiego Buczka – tradycyjnie, z przymrużeniem oka i dużą dawką humoru.
Dla dzieci przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji: warkoczyki, malowanie buziek, tatuaże, bańki mydlane – wykonane przez utalentowane wolontariuszki z MOW w Jastrowiu, zamki dmuchane, park mioteł, alpaki oraz kreatywne zajęcia plastyczne z Panią Renią Białowąs. Mali artyści z zapałem tworzyli tradycyjne arcydzieła z gliny i szkła.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa, której tematyka ściśle powiązana była z obrzędem nocy świętojańskiej. Wolontariusze wcielili się w role aktorskie, zadając uczestnikom kolejne wyzwania. Piękne stroje i wyjątkowa atmosfera sprawiły, że zabawa była niezapomniana.
W tym dniu Złotów odwiedziło kilkunastu rękodzielników, którzy zaprezentowali swoje wyroby. Można było skosztować lokalnych przysmaków oraz znaleźć oryginalne pamiątki – od biżuterii po różnorodne rękodzieła. Więcej inspiracji znajdziecie w galerii zdjęć.

































A co z najważniejszym punktem programu? W tym roku gościliśmy Stowarzyszenie „Dworek Polski”, dzięki któremu mogliśmy tańczyć i śpiewać, podziwiając piękno historycznych strojów. Bogaty program artystyczny obejmował dawne tańce i inscenizację nocy świętojańskiej. Występy dopełniły dźwięki gitar i śpiew tradycyjnych pieśni ludowych. Zarówno młodzi, jak i starsi artyści skradli serca publiczności.
Wiele udało się osiągnąć – tradycja została podtrzymana, a mieszkańcy Złotowa mogli spędzić wyjątkowy wieczór. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wsparli wydarzenie materialnie i duchowo – w tym roku byli to: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi , Starostwo Powiatowe w Złotowie, Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie oraz Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie. Wielkie dzięki dla wolontariuszy! Dla wystawców za możliwość zobaczenia przepięknych i unikalnych wyrobów. Dla prowadzących warsztaty za zaangażowanie! Dla Krajniaków za kapitalny występ. Dla Złotowskiego Korpusu Ekspedycyjnego za współpracę przy przygotowaniu gry terenowej. Wielkie uznanie dla “Dworku Polskiego” za bogaty program artystyczny.



















































































































































Napisz komentarz
Komentarze