Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja „Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot” w Zakrzewie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 7 kwietnia 2025 r., w sercu Zakrzewa – w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła – odbyła się wyjątkowa konferencja pt. „Generatory energii społecznej – Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot”
Konferencja „Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot” w Zakrzewie

Autor: Gmina Zakrzewo

Wydarzenie to przyciągnęło licznych przedstawicieli środowisk lokalnych: samorządowców, edukatorów, animatorów kultury i społeczników, którzy wspólnie pochylili się nad zagadnieniem niezwykle istotnym dla przyszłości naszych małych ojczyzn – energią społeczną.

Konferencję otworzyli gospodarze wydarzenia:

• Marek Buława – Wójt Gminy Zakrzewo,

• Barbara Matysek-Szopińska – Dyrektorka Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Wprowadzeniem w tematykę konferencji była refleksja otwierająca pt. „Generatory energii społecznej – dlaczego to robimy, jak i po co?”, którą wygłosił prof. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, reprezentujący Fundację GAP. Jego słowa skłaniały do głębokiej refleksji nad tym, co napędza nasze działania społeczne i jak przekuwać pasję oraz zaangażowanie w realną zmianę.

Ważnym punktem programu był panel dyskusyjny zatytułowany „Zintegrowane wspólnoty lokalne jako generatory energii społecznej”, w którym udział wzięli:

• Prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański, OEES) – moderator,

• Dorota Augustyniak – Prezeska Fundacji Słoneczko,

• Dr Paweł Owsianny – Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,

• Ewa Polańska-Ciechanowska – Dyrektorka PSP w Lipce.

Dyskutowano o tym, jak tworzyć przestrzenie sprzyjające zaangażowaniu mieszkańców, jak wspierać oddolne inicjatywy oraz jaką rolę pełnią instytucje i samorządy w podtrzymywaniu lokalnego ducha wspólnotowości. Szczególną uwagę poświęcono edukacji obywatelskiej, międzypokoleniowej wymianie doświadczeń oraz potrzebie włączania młodzieży w działania społeczne.

W części warsztatowo-seminaryjnej pt. „Energia społecznych praktyk – doświadczenia, bariery, efekty”, moderowanej przez dr. Pawła Owsiannego, zaprezentowano inspirujące przykłady z różnych części regionu:

• Paulina Maj-Erwardt i Dawid Erwardt – Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Sparta w Złotowie,

• Barbara Matysek-Szopińska – Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie,

• Jakub Mincewicz – Uniwersytet Ludowy w Radawnicy,

• Barbara Sadowska – Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA,

• Henryk Szopiński – Poseł na Sejm RP, muzyk, animator kultury.

Praktycy dzielili się swoimi doświadczeniami, omawiali bariery i trudności, ale też wskazywali na konkretne efekty i wartości płynące z długofalowego działania na rzecz lokalnych społeczności.

Konferencję zakończyła refleksja podsumowująca w wykonaniu prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego oraz kameralny koncert, który w symboliczny sposób zamknął ten dzień pełen inspiracji i dobrej, społecznej energii.

Spotkanie w Zakrzewie było nie tylko miejscem wymiany myśli, ale i potwierdzeniem, że lokalna energia społeczna naprawdę istnieje – i ma się całkiem dobrze. Trzeba ją tylko pielęgnować, wspierać i mądrze rozwijać.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama