Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – hołd dla niezłomnych bohaterów

Podziel się
Oceń

Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i dalej walczyli o suwerenną Polskę, przeciwstawiając się komunistycznej władzy narzuconej przez Związek Radziecki.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – hołd dla niezłomnych bohaterów

Autor: Wikipedia

Historia i znaczenie święta

Data 1 marca nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali siedmiu członków IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jej przywódcę – ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Przez wiele lat pamięć o Żołnierzach Wyklętych była systematycznie wymazywana przez władze PRL. Dopiero po upadku komunizmu historia tych niezłomnych bohaterów zaczęła wracać na należne jej miejsce, a w 2011 roku, z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ustanowiono oficjalne święto państwowe.

Obchody w całej Polsce

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w wielu miastach w Polsce. Organizowane są uroczystości patriotyczne, marsze pamięci, rekonstrukcje historyczne, wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych. W wielu miejscowościach odbywa się także „Bieg Tropem Wilczym” – największa w Polsce impreza biegowa poświęcona pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to członkowie organizacji niepodległościowych, takich jak Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Narodowe Siły Zbrojne, Konspiracyjne Wojsko Polskie czy oddziały Armii Krajowej, które po wojnie nie podporządkowały się nowej komunistycznej rzeczywistości. Przez propagandę PRL byli nazywani „bandytami” i skazywani na zapomnienie. Wielu z nich, jak rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” czy mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, zapłaciło za swoją walkę najwyższą cenę.

Pamięć, która przetrwała

Choć przez dekady komunistyczna propaganda próbowała zatrzeć pamięć o tych bohaterach, dziś ich historie są coraz szerzej znane. Odnalezione po latach miejsca pochówku, odznaczenia państwowe przyznawane pośmiertnie oraz liczne inicjatywy społeczne sprawiają, że historia Żołnierzy Wyklętych nie zostaje zapomniana.

Dzień 1 marca to czas refleksji nad trudną historią Polski i hołd dla tych, którzy do końca wierzyli w wolną i niepodległą ojczyznę.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama