Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Upamiętnienie 80. rocznicy wymarszu jeńców wojennych z Oflagu II D Gross Born

Podziel się
Oceń

W ostatni wtorek, 28 stycznia, na terenie gmin Jastrowie i Borne Sulinowo odbyły się wzruszające uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1945 roku.
Upamiętnienie 80. rocznicy wymarszu jeńców wojennych z Oflagu II D Gross Born

Autor: UMiG Jastrowie

Tego dnia wspomniano ewakuację ponad 4 tysięcy jeńców wojennych z Oflagu II D Gross Born, którzy w pięciu kolumnach pieszo ruszyli na zachód przez ziemię Drawską w kierunku Sandbostel.

Wśród nich znajdowali się polscy oficerowie i żołnierze, w tym uczestnicy wrześniowej kampanii oraz powstańcy warszawscy, których wyprawa przez bezdroża trwała blisko dwa miesiące, pokonując niemal 700 kilometrów do osiągnięcia celu – Stalagu X B Sandbostel, dokąd dotarli 28 marca 1945 roku.

Uroczystości jubileuszowe zorganizowane przez Urząd Miejski w Bornem Sulinowie zgromadziły liczne delegacje i mieszkańców regionu. Nie zabrakło wśród nich burmistrz Doroty Chrzanowskiej oraz Dariusza Tederko, którzy odegrali kluczową rolę w organizacji tego ważnego wydarzenia. Obecni byli także przedstawiciele samorządów lokalnych, takich jak zastępca burmistrza Sławomir Jurczyk oraz Piotr Kozłowski, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Rolnictwa i Ochrony Środowiska w urzędzie Gminy i Miasta Jastrowie. Wspierająca tę inicjatywę młodzież z Kalisza Pomorskiego, Czaplinka i Bornego Sulinowa również uczestniczyła w obchodach.

Główna część ceremonii rozpoczęła się od przemówienia Dariusza Tederko oraz burmistrz Doroty Chrzanowskiej. Następnie głos zabrał Dariusz Czerniawski, kierownik Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie, który szczegółowo opowiedział historię miejsca oraz dramatyczne wydarzenia związane z ewakuacją jeńców. Paweł Łuczko, nauczyciel Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, uzupełnił te opowieści o swoje doświadczenia i refleksje.

Delegacje, w tym przedstawiciele jastrowskiego magistratu, złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym polskich jeńców wojennych. Następnie uczestnicy, pod opieką Dariusza Czerniawskiego, odwiedzili teren byłego obozu, gdzie przy krzyżu Bloku IV Oflagu II D odbyła się modlitwa w intencji pokoju oraz uczczenia pamięci jeńców. Modlitwę poprowadził ks. Tomasz Jaskółka, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim, kapelan 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie.

Oficjalną część obchodów zakończono przy cmentarzu Stalagu II H (302), gdzie spoczywają tysiące poległych żołnierzy, oddając hołd ich pamięci i ofierze, którą złożyli dla wolności i pokoju.

Ta wzruszająca rocznica pokazała, jak ważne jest pamiętanie o bolesnych i heroicznym wydarzeniach z przeszłości, które kształtują naszą tożsamość narodową i przypominają o wartościach, za które warto walczyć.

Foto: UMiG Jastrowie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama