Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Jak chronić narzędzia przechowywane w garażu?

Garaż jest jednym z tych pomieszczeń, w którym przechowujemy mienie o znacznej wartości. I chodzi tu nie tylko o samochód, ale też o wartościowe narzędzia do różnego typu napraw oraz sprzęt ogrodniczy i sportowy.
  • 17.10.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak chronić narzędzia przechowywane w garażu?

Dla wielu lokatorów garaż to pomieszczenie, gdzie dokonują drobnych napraw, majsterkują lub „grzebią” przy samochodzie. Nic dziwnego, że właśnie garaż, zwłaszcza gdy dom nie posiada piwnicy, staje się jedynym magazynem dla wszelkiego typu narzędzi oraz sprzętu ogrodniczego i sportowego, którym nie chcemy zagracać domu. Znajdują się tam również często elementy, które wbrew pozorom mają sporą wartość, dlatego powinien być on dobrze chroniony.

Garaż w bryle budynku i na zewnątrz – jak ubezpieczyć?

Wraz z zakupem dobrej bramy garażowej oraz solidnych drzwi z odpowiednimi zamkami i okien (najlepiej z szybami o zwiększonej odporności na próby włamania) warto pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu.

Jeśli garaż znajduje się w bryle budynku, to w wariancie podstawowym ochrona obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe wyposażenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na szerszą ochronę, możemy wykupić rozszerzenia tak jak wtedy, gdy wykupujemy ubezpieczenia mieszkania (składkę można wyliczyć np. na: www.ubezpieczeniaonline.pl) obejmujące swoją ochroną również mienie ruchome i chroniące przed takimi ryzykami jak:

  • kradzież z włamaniem,
  • akty wandalizmu,
  • przepięcie,
  • stłuczenie szyb.

Ochroną będą wtedy objęte nie tylko wszelkie instalacje, grzejniki, podgrzewacze wody czy armatura sanitarna, ale również gromadzony w garażu sprzęt ogrodniczy i sportowy oraz narzędzia. Automatyka bramy garażowej jest obejmowana ochroną zazwyczaj za dodatkową opłatą. Przy okazji w pakiecie ubezpieczeniowym oferowane jest również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, chroniące właściciela polisy na wypadek szkód na zdrowiu lub mieniu wyrządzonym osobom trzecim. Ci, których stać zaś na opłacenie nieco wyższej składki, mogą ubezpieczyć swój dom z garażem od wszystkich ryzyk. Formuła All Risk jest dostępna w wybranych ofertach.

Jeśli jednak garaż jest wolnostojący lub znajduje się w bryle budynku niemieszkalnego, powinniśmy do ubezpieczenia domu dokupić ubezpieczenie garażu – najczęściej takie rozszerzenie dotyczy „innych budynków gospodarczych”. Aby pomieszczenie zostało uznane za garaż, musi spełniać kilka kryteriów:

  • posiadać wydzielone przegrody budowlane (ściany),
  • mieć zamykane otwory (okna, drzwi, bramy wjazdowe i wyjazdowe),
  • służyć do przechowywania i niezawodowej obsługi pojazdów mechanicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Koszt takiego ubezpieczenia wyniesie rocznie kilkadziesiąt złotych, a razem z domem – około 200-250 zł. Jeśli jednak nasz garaż znajduje się w bryle budynku, możemy porównać oferty ubezpieczenia całego domu i przyjrzeć się zakresowi ochrony poszczególnych polis. Potrafią się one od siebie różnić nie tylko pod względem ceny, ale także zakresu ochrony, definicji poszczególnych zdarzeń i liczby wyłączeń, a więc sytuacji, gdy właścicielowi polisy nie przysługuje odszkodowanie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto je więc przeczytać poradniki na ten temat, np. ubezpieczenie garażu na www.ubezpieczeniaonline.pl, a potem gruntownie przeanalizować, a w razie niejasności dopytać agenta ubezpieczeniowego.

O czym warto pamiętać przy wyborze polisy?

Pamiętajmy, że w przypadku polis majątkowych, a do takiej grypy należy ubezpieczenie garażu, niezwykle ważne jest właściwe oszacowanie sumy ubezpieczenia zarówno elementów stałych, jak i mienia ruchomego. Jeśli w naszym garażu przechowujemy naprawdę cenny sprzęty, wybierzmy odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia mienia ruchomego, tak by w razie nieszczęśliwego zdarzenia mogła ona pokryć straty.

Równie ważny jest sposób szacowania szkody – na podstawie wartości rynkowej, rzeczywistej lub odtworzeniowej. Wybierając tę ostatnią, mamy pewność, że nawet w razie amortyzacji naszego wyposażenia garażu uda nam się przywrócić go do stanu sprzed zdarzenia.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: Sala Taneczna potrzebna.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 21:04Źródło komentarza: Fajfy w Złotowie po raz drugi – tańce, wspomnienia i magia dawnych latAutor komentarza: LolTreść komentarza: Powodzenia dla tych co chcą ten patosor odwiedzić.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 17:13Źródło komentarza: Złotów wspiera sąsiadów – Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego gotowy na pomocAutor komentarza: He heTreść komentarza: Wielka strata, bo ta dyskoteka na polanie byłaby w ŚwiętejData dodania komentarza: 1.05.2025, 23:51Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: xDTreść komentarza: Informatyk na pensji urzędnika. Już widzę te tłumy chętnychData dodania komentarza: 1.05.2025, 20:11Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Wybory tuż tuż a informatyka brak ?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama