Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Las-dobro wspólne. Spotkanie w Lipce

Podziel się
Oceń

29 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipce odbyło się ostatnie z serii spotkań informacyjnych dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego organizowane przez Nadleśnictwo Lipka, Lasy Państwowe
Las-dobro wspólne. Spotkanie w Lipce

Autor: Gmina Lipka

Gości powitał nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka Janusz Grabowski. Pierwszą prezentację prowadziła z kolei dr Elwira Drobiewska, zastępca nadleśniczego, a mówiła ona m.in. na temat wspólnej pracy leśników i samorządów. To działanie, jakim jest zarządzanie mieniem publicznym jakim jest las poprzez prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, jest podejmowane dla dobra wspólnego - naszej lokalnej społeczności. Mówiła także o wszechstronnym zastosowaniu drewna w naszym życiu codziennym, od kołyski po grób, i zapewniała, że zasoby leśne stale rosną – przybywa powierzchni leśnej ale też las odkłada zapas „na pniu”.

Następnie, Szymon Nadolny, inżynier nadzoru, mówił o dokumencie jakim jest 10-letni plan urządzania lasu, który niejako stanowi „biblię” każdego leśnika i wyznacza kierunek i rozmiar różnorodnych prac w każdym fragmencie lasu. Opowiadał również o systemie przeciwpożarowym jaki leśnicy utrzymują, by zabezpieczyć las i okolice przed pożarami, niespodziewanych siłach natury i anomaliach pogodowych oraz o zasadzie 4 „W”.

Dominika Nadolna, specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody, edukacji i turystyki oraz social mediów z kolei podkreślała, że naszym wspólnym celem jest trwałość, stabilność i powiększanie zasobów leśnych poprzez podnoszenie ich odporności i zwiększanie potencjału adaptacyjnego oraz o zbiornikach i urządzeniach budowanych i utrzymywanych w ramach małej retencji na terenie Nadleśnictwa Lipka.

Las łączy kilka funkcji: przyrodniczą, społeczną i produkcyjną. I to właśnie zobaczyliśmy na własne oczy. 

Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się radnych i pracowników urzędów: Gminy Lipka i po sąsiedzku - Miasta i Gminy Debrzno, do wymiany poglądów na temat lasów oraz przybliżenia zebranym polityki leśnej i pracy leśników na co dzień. Po kilku prezentacjach zebrani udali się w teren, by naocznie przekonać się jak praca teoria przekłada się na praktykę. Odwiedzili m.in. teren leśnictwa Gronowo i Osowo oraz park w Małym Buczku, którymi opiekuje się nadleśnictwo. Następnie pod wiatą Nadleśnictwa Lipka posilili się ciepłą grochówką. Samorządowcy i leśnicy już zapowiedzieli kolejne wspólne przedsięwzięcia. 

Czy wiesz, że?
Las daje pracę! 345 000 osób ma pracę związaną z różnymi formami przetwarzania drewna; 
W Polsce jest 429 nadleśnictw;
Rocznie w Polsce pozyskuje się 40 mln m3 drewna; 
Małe retencje to na terenie okręgu pilskiego aż 707 obiektów, które zbierają aż 2 300 000 m3 wody opadowej czyli 5 000 basenów sportowych.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama