Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Międzypokoleniowa Konferencja Naukowa w Wielkim Buczku: Młodzi Polacy na straży tradycji

Podziel się
Oceń

W Wielkim Buczku odbyła się XXVII Konferencja Naukowa, poświęcona kultywowaniu idei Związku Polaków w Niemczech przez młode pokolenia.

Tegoroczne wydarzenie, pod hasłem "Hej, idzie nowa kadra młodych", miało wyjątkowy charakter i jak zawsze przyciągnęło przedstawicieli różnych pokoleń z Krajny oraz okolic.

Nietypowy początek konferencji uświetnił występ taneczno-wokalny dzieci z przedszkola "Krajenka" w Sępólnie Krajeńskim, którzy zachwycili publiczność swoją energią i entuzjazmem. Ta radosna inauguracja znakomicie wpisała się w tematykę konferencji, podkreślającą rolę młodego pokolenia w pielęgnowaniu narodowej tożsamości i tradycji.

Po występie dzieci, zgodnie z tradycją, odśpiewano hymn Krajny i Krajniaków, który wprowadził zebranych w atmosferę patriotycznych wartości i więzi z przeszłością. Następnie przyszedł czas na prelekcje zaproszonych ekspertów.

Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in.:

  • prof. J. Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego,
  • B. Matysek-Szopińska, dyrektor Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie,
  • K. Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej,
  • oraz prof. J. Kęcińska-Kaczmarek, liderka Krajniaków.

Ich prelekcje dotyczyły zarówno przeszłego, jak i obecnego zaangażowania młodzieży w działania mające na celu utrzymanie pamięci o Związku Polaków w Niemczech oraz kultywowanie narodowych tradycji. Każdy z wykładów skłaniał do refleksji nad rolą młodego pokolenia w podtrzymywaniu pamięci historycznej i tworzeniu przyszłości opartej na wartościach, które przez lata kształtowały Polaków za granicą.

Po intelektualnej uczcie, uczestnicy konferencji mieli okazję zasmakować lokalnych przysmaków podczas przerwy na "kucha" – tradycyjny regionalny wypiek. W przerwie ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego pod tytułem "Moja Matka Boska Radosna-Leśna", który wzbudził duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników.

Jednym z głównych punktów wydarzenia było również wręczenie nagród "Złote Buki", które przyznano osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla promowania i zachowania tradycji Krajny i Krajniaków. Profesor Kęcińska-Kaczmarek, która od lat jest liderką działań związanych z pielęgnowaniem polskiej tożsamości na tych ziemiach, otrzymała liczne podziękowania i gratulacje – w tym roku również od przedstawicieli najmłodszych pokoleń.

Wspólną refleksją konferencji było to, że młodzież na Krajnie nie tylko aktywnie działa, aby podtrzymywać pamięć o Związku Polaków w Niemczech, ale również potrzebuje inspirujących wzorców, które w Wielkim Buczku i innych miejscach związanych z polską historią znajdują się w obfitości. Tegoroczna konferencja była kolejnym dowodem na to, że tradycje te są żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom z wielką troską i zaangażowaniem.

XXVII Konferencja w Wielkim Buczku, jak co roku, zakończyła się wspólnymi rozmowami i wymianą doświadczeń, co pozwala mieć nadzieję, że przyszłość Krajniaków i ich działalności rysuje się w jasnych barwach.

 

Gmina Lipka


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama