Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Niebezpieczne reklamy w wyszukiwarkach

Podziel się
Oceń

Jak się nie dać złapać cyberoszustom? Dla większości z nas korzystanie z usług internetowych to codzienność. Dzięki stałemu dostępowi do sieci praktycznie w każdej chwili możemy załatwić swoje sprawy – zrobić zakupy, opłacić rachunki czy sprawdzić potrzebne informacje. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i w przeciągu kilku chwil wyświetlą nam oczekiwane przez nas wyniki wyszukiwania. Czy klikanie w linki z pierwszych (z pozoru najlepszych) trafień jest na pewno bezpieczne?

W ostatnim czasie coraz częściej cyberprzestępcy wykorzystują reklamy i pozycjonowanie wyników wyszukiwania w przeglądarkach, by w nieuczciwy i podstępny sposób pozyskać nasze dane lub wykraść pieniądze.

Jak działają oszuści?

Fałszywe reklamy najczęściej dotyczą różnych funduszy inwestycyjnych lub wykorzystują wizerunki znanych banków. Użytkownik, który wpisuje w wyszukiwarkę określone hasło (np. nazwę funduszu lub banku), dostaje wyniki wyszukiwania, w których na pierwszym miejscu znajdują fałszywe strony internetowe. Na pierwszy rzut oka, nie budzą one żadnych wątpliwości, a spreparowana strona do złudzenia przypomina tą prawdziwą.  Co ciekawe, oszuści, by wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar zamieszczają komunikaty i informacje przestrzegające przed działaniami przestępców. Nieprawdziwe strony internetowe przeważnie zawierają sfałszowany panel logowania, który umożliwia oszustom przejęcie poświadczeń logowania. 

W niektórych przypadkach fałszywe reklamy służą do pobrania szkodliwego oprogramowania szpiegującego, które umożliwia przestępcom dostęp do naszych danych, w tym również danych logowania. Oszuści wykorzystują wizerunek np. programów lub aplikacji, które po ściągnięciu przez użytkownika, infekują jego sprzęt. 

Co zrobić, by nie dać się 

złapać na fałszywą reklamę ?

Mimo, że przestępcy coraz dokładniej przygotowują swoje działania, musimy pamiętać, że ich sztuczki opierają się przede wszystkim na naszych emocjach, a także wykorzystuj presję, pośpiech i nieuwagę. Jeśli korzystamy z wyszukiwarek internetowych pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać, czy strona na której jesteśmy, jest tą prawdziwą. W tym celu należy dokładnie zweryfikować adres URL – czy jest poprawny, nie ma w nim błędów, literówek, oraz czy to właściwa domena. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z wizyty na tej stronie.  

Eksperci CSIRT NASK podkreślają, że dobrą praktyką jest samodzielne wpisanie adresu strony internetowej, na którą chcemy wejść za pośrednictwem paska adresu. Warto również dodać stronę swojego banku do zakładek, dzięki czemu zawsze mamy ją „pod ręką”.

Pamiętaj, żeby zawsze z rozwagą podawać swoje dane w internecie i nie logować się na stronach, co do których nie masz pewności, że są prawdziwe i bezpieczne. Kolejną porada to uważne i dokładne czytanie treści wiadomości SMS i powiadomień w aplikacji mobilnej, które zawierają opis dokonywanej transakcji. Jeśli widzisz jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktuj się ze swoim bankiem. 

Ministerstwo Cyfryzacji

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Owszem, w mieście są problemy i to duże. Ja jako mieszkanka oczekuję, że te problemy będą rozwiązywać radni mieszkający w Złotowie. Nie chcę, aby sprawami mojego miasta zajmował się ktoś, kto w tym mieście nie mieszka. Są przepisy, które jasno mówią, że radnym może być mieszkaniec danej gminy. Bo mieszkaniec gminy dba o interes tej właśnie gminy. A nie gminy sąsiedniej. Czego nie rozumiesz?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:15Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: Kim Dzong UnTreść komentarza: Ale o co Ci chodzi? Nic się nie dzieje. Jest cudownie, wspaniale, pełen luz blues. Mamy wspaniałego burmistrza, wspaniałego zastępcę i ogólnie wszyscy tu są wspaniali. Jak burmistrz pojawia się na korytarzu to ludzie klaszczą entuzjastycznie. Nikt tu na nikogo krzywo nie spojrzy, nikt złego słowa o burmistrzu nie powie. Taka to nasza wspaniała rzeczywistość urzędowa. Tylko źli i podli parówkowi skrytożercy uważają, że jest inaczej. To nie ludzie, to wilki. Tak wam mówię ja, słońce narodu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:24Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: NNTreść komentarza: To informatyk zatrudniony dotychczas też rezygnuje? Co się dzieje w tym urzędzie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Praca czekaAutor komentarza: PozaTreść komentarza: Czy naprawdę w mieście nie ma innych problemów do rozwiązania i dialogu, niż szukanie dziury w całym. Teraz w Złotowie stało się MODNE szukanie haków na oponentów i obserwowanie życia i pracy zawodowej. Weźcie się ku….a do roboty! Bo czas ucieka a Wy Mariuszkowi robicie kontent na pierwszą stronę AL a on aż podskakuje na stołku i zaciera rączki. Do tego paliwo ze Starostwa i idealne środowisko do robienia gówno burzy , a hajs się zgadza. Żenada. Pieniactwo i populizm to obecne hasła Złotowa.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:19Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w ZłotowieAutor komentarza: BluesFanTreść komentarza: Teledysk do piosenki jest dostępny na YouTube: Blues Against The MachineData dodania komentarza: 29.04.2025, 20:57Źródło komentarza: Blues Against the Machine z Bartkiem Szopińskim na pokładzieAutor komentarza: MTreść komentarza: Myślę, że są poważniejsze sprawy, którymi należy się zająć niż ganianie radnych za adres zamieszkania, zajmijcie się szpitalem, remontami i pozyskiwaniem funduszy. Pozdrawiam mieszkanka :)Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Czy radny powinien stracić mandat? Kontrowersje wokół Tomasza Kopinke na sesji Rady Miejskiej w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama