Niedziela, 16.06.2019

Co powinieneś wiedzieć o płytach fundamentowych zanim zaczniesz budowę

  • 09.04.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Co powinieneś wiedzieć o płytach fundamentowych zanim zaczniesz budowę
Na wielu płaszczyznach otaczającego nas świata największe osiągnięcia przynależą tym najmniej widocznym. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie wiele trudnych zadań przypada najmniej wyeksponowanej części – fundamentowi.

Na wielu płaszczyznach otaczającego nas świata największe osiągnięcia przynależą tym najmniej widocznym. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie wiele trudnych zadań przypada najmniej wyeksponowanej części – fundamentowi. Dla budownictwa prowadzonego w technologii prefabrykowanej klasyczny fundament może zostać zastąpiony przez płytę fundamentową. Lecz co taka zmiana w praktyce oznacza?

Płyta fundamentowa może zostać zastosowana zarówno w przypadku domów z podpiwniczeniem, jak i bez. W praktyce to projekty budynków bez piwnic posiadają taką formę posadowienia – nie wymaga ona dużego nakładu prac ziemnych. Wystarczy jedynie zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu (humusu) oraz warstw nośnych i już można wylewać tam chudy beton. Takie rozwiązanie ogranicza czas na żmudne prace fundamentowe, sama technologia wykonania jest mniej skomplikowana i jesteśmy narażeni na mniejszą ilość potencjalnych błędów i co najważniejsze nie wymaga ono w takiej mierze czasochłonnych i kosztownych prac ziemnych.

plyta_fundamentowa.jpg

Sama budowa żelbetowej krzyżowo-zbrojonej płyty fundamentowej wykonana jest w oparciu o beton B20, B25 lub B30. Jej grubość waha się w przedziale 18-35 cm. Jeśli nie mamy do czynienia z podłożem nośnym, to po usunięciu ziemi urodzajnej można wykonać płytę fundamentową na uprzednio wylanej warstwie 10 cm chudego betonu. Układ zbrojenia zależy od układu ścian – pod miejscem, gdzie wznosić się będą ściany nośne płyta może wymagać dodatkowego dozbrojenia. Należy pamiętać, że w żadnym przypadku zbrojenia nie można układać bezpośrednio na podłożu.

Zastosowanie płyty fundamentowej daje także możliwość połączenia jej z systemem ogrzewania w naszym domu jednorodzinnym. Nie jest to operacja skomplikowana. Wewnątrz płyty w trakcie jej realizacji, należy zabetonować ocynkowane rury, w których po zakończeniu prac ma stale przepływać ciepłe powietrze. Takie rozwiązanie sprawi, że płyta będzie utrzymywać mniej więcej stałą temperaturę i dodatkowo dogrzewać pomieszczenia od strony podłogi.

Do innych zalet zastosowania płyty fundamentowej można zaliczyć fakt, że jest ona jednocześnie posadowieniem oraz podłogą pierwszej kondygnacji budynku. Nie sposób pominąć właściwości statycznych budowli – większa powierzchnia fundamentu sprawia, że ciężar całej bryły domu rozkłada się na na niej w sposób ciągły i bardziej równomierny, przez co dom osiada i pracuje także w sposób bardziej zrównoważony.

Na niekorzyść takiego rozwiązania można przytoczyć fakt, że wszystkie przyłącza muszą być bardzo starannie zaplanowane jeszcze przed przystąpieniem do prac fundamentowych. Płyta fundamentowa uniemożliwia nam również podpiwniczenie budynku po zakończeniu prac. Sama płyta wykonywana jest z lepszej jakości betonu, co może w efekcie przełożyć się na nieco większe koszta wykonania (szczególnie w przypadku posadowienia na gruntach wysadzinowych).

Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl

Grupa Tipmedia
Podziel się: