Ile pieców do wymiany?

  • 01.02.2021, 16:18 (aktualizacja 07.02.2021, 10:33)
  • Janusz Justyna
Ile pieców do wymiany?
Dzięki programowi "Czyste ciepło" w Złotowie wymieniono w ciągu trzech lat 55 pieców. Według przeprowadzonej inwentaryzacji tylko w zasobach miejskich pozostało jeszcze 535 pieców do wymiany! Wymienimy je kiedyś wszystkie???

Zestawienie informacji dotyczących dotacji na wymianę ogrzewania zrealizowanych w latach 2018-2020 przedstawiła zastępca burmistrza Złotowa, Małgorzata Chołodowska (zdjęcie tytułowe):

W ciągu 3 lat przyznawania dopłat z budżetu Gminy Miasto Złotów na wymianę ogrzewania przedsięwzięcie to zrealizowano w 55 obiektach położonych na terenie miasta. Najczęściej dofinansowywano podłączenie budynku do sieci gazowej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zakup pieca gazowego. W trzech obiektach dofinansowano zainstalowanie pompy ciepła.

 

Jednocześnie z miejskim programem „Czyste Ciepło”, od 2019 r. realizowany jest rządowy program „Czyste Powietrze” skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych. W „Zielonym Okienku’” na terenie Urzędu Miejskiego w Złotowie można uzyskać m. in. niezbędne informacje nt. Projektu, jak również otrzymać pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku oraz wypełniony wniosek zostawić do weryfikacji i przestania do WFOŚIGW w Poznaniu. Od czasu podpisania porozumienia na wspólne realizacje Programu, do końca roku 2020, przy pomocy naszego pracownika mieszkańcy złożyli 44 wnioski. Największym zainteresowaniem cieszy się cały czas dofinansowanie do zakupu pieca gazowego. Mieszkańcy korzystają również z dofinansowania na przeprowadzenie termomodernizacji budynku (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian). W ramach inwentaryzacji urządzeń grzewczych funkcjonujących na terenie miasta, przeprowadzono inwentaryzację zasobu mieszkaniowego, z którego wynika, że do wymiany pozostało 535 urządzeń grzewczych (piece kaflowe i bezklasowe piece c.o.) w budynkach komunalnych zarządzanych przez MZGL.

 

Z dniem 1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji, na podstawie której powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Będzie to aplikacja do gromadzenia i udostępniania informacji o tym, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy. Obowiązek przekazania informacji na ten temat będzie spoczywać na właścicielu lub zarządcy każdego budynku, czy lokalu mieszkalnego. Należy zaznaczyć, że od 1 maja 2018 r. na terenie całego Województwa Wielkopolskiego obowiązują uchwały antysmogowe, które zakazują stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego, czy flotokoncentratu. Wprowadzone zostały także ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominkowe i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. Zgodnie z projektem kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych - niespełniające ich wymagań muszą być wymienione w 2 etapach: do 1 stycznia 2024 r. — w przypadku kotłów bezklasowych, do 1 stycznia 2028 r. — w przypadku kotłów spełniajacych wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, przy zachowaniu pełnej sprawności eksploatacyjnej (spełniające wymogi rozporządzenia Komisji UE (Ekoprojektu) mogą być użytkowane dożywotnio. Ponadto, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań muszą być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

iej

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
To my
To my 10.02.2021, 20:08
Super tylko rachunki kosmiczne i zimno wdomu
JANUSZ
JANUSZ 10.02.2021, 20:06
MOZE KTOS OPISZE DOKLADNIE CO I JASK SIE MONTUJE I JAKIE KOSZTY WYCHODZA NA DOM JEDNORODZINNY RAZEM Z KOTLEM ORAZ PRZYBLIZONA CENE POZNIEJSZEJ EKSPLOATACJI .
Tey
Tey 10.02.2021, 19:14
To śmieszne tempo! Roczna pensja burmistrza na wymianę pieców.
Jan
Jan 02.02.2021, 06:15
55 pieców w ciągu trzech lat pozostało 535... czyli w tym tempie ostatni zostanie wymieniony za ok. 30 lat!
Dofinansowanie ejst zdecydowanie za małe, jeśli chcemy to przyspieszyć. Ceny dobrego pieca gazowego (pulsacyjny) zaczynają się od 15 tys., takich pomp ciepła - od 20 tys (plus instalacja). Obecne kwoty dofinansowania są po prostu śmieszne! Ale też zasady temu towarzyszące.

Pozostałe