Promile na drodze

  • 26.11.2020, 12:32
  • Janusz Justyna
Promile na drodze
Pomimo wielu naszych apeli i przestróg, jak też znacznego zaostrzenia konsekwencji prawnych wynikających z kierowania pojazdami po wpływem alkoholu, funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu nadal eliminują z dróg nietrzeźwych kierujących. Dzisiaj na terenie gminy Okonek policjanci zatrzymali kierującego volkswagenem, który zdecydował się na jazdę mając w organizmie blisko promil alkoholu. Teraz zatrzymany kierowca odpowie za popełnione przestępstwo przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień na co najmniej 3 lata co skutkuje również tym, że trzeba ponowny raz zdać egzamin, aby uzyskać uprawnienia do kierowania.

 

Dzisiaj 26 listopada br. policjanci z Komisariatu Policji w Okonku zatrzymali na terenie miasta  nietrzeźwego kierującego. 41-letni mieszkaniec gminy Okonek został zatrzymany przez mundurowych kilka minut po godzinie piątej rano na ul. Cmentarnej w Okonku. 41-latek kierujący volkswagenem w chwili kontroli miał blisko promil alkoholu w organizmie.

Kolejny raz apelujemy i przypominamy, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pijani kierowcy nierzadko przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół. Wielu pasażerów świadomie podejmuje ryzyko, decydując się na jazdę samochodem prowadzonym przez nietrzeźwego. Inni nie reagują, gdy w ich obecności ktoś na chwiejnych nogach zbliża się do samochodu.

Jeśli widzisz kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, reaguj! Każdy z nas może ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku. To tzw. zatrzymanie obywatelskie. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. Wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.

W żadnym wypadku nie powinno to stanowić powodu do wstydu. Przecież w ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie. Warto reagować, by nie stać się współwinnym za cudze przewinienie.

Zatrzymany kierowca odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy nawet na 15 lat i wysoka kara finansowa.

KPP Złotów

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe