Za znęcanie do aresztu

  • 13.10.2020, 16:36 (aktualizacja 13.10.2020, 16:38)
  • iej
Za znęcanie do aresztu
Tylko w ciągu kilku ostatnich dni dwóch mieszkańców powiatu złotowskiego zostało tymczasowo aresztowanych. Mężczyźni fizycznie i psychicznie znęcali się nad członkami rodziny. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin, która między innymi ze względu na wstyd i obawę przed oprawcą często pozostaje tajemnicą. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Zarówno policjanci jak i inne instytucje zawsze są gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej. Na wniosek policji i prokuratury rodzinni oprawcy zostali odizolowani od swoich ofiar i najbliższe trzy miesiące spędzą za więziennymi kratami. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

 

10 października br. decyzją Sądu Rejonowego w Złotowie na wniosek policji i prokuratury 76-latek został tymczasowo aresztowany. Mieszkaniec powiatu złotowskiego od kilku miesięcy znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i synem. Teraz najbliższe trzy miesiące spędzi w zakładzie karnym.

Los 76-latka podzielił, także mieszkaniec gminy Tarnówka. 56-letni mężczyzna od kilku lat znęcał się nad swoją konkubiną. Najczęściej do awantur dochodziło kiedy mężczyzna było pod wpływem alkoholu wówczas szarpał i bił rękami po całym ciele bliską mu osobę. Mężczyźni nie szczędzili najbliższym także wyzwisk oraz gróźb pozbawienia życia.

Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (Art. 207 Kodeksu Karnego). Jest to przestępstwo ścigane z urzędu - Policja ma obowiązek zawsze interweniować a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”.

Niebieska Karta to procedura, podczas której przedstawiciele instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik socjalny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.

Przemoc domowa, znana również potocznie jako przemoc w rodzinie, to zjawisko społeczne zachodzące, gdy członek rodziny (mąż, żona, lub inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca) próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie swojego partnera, dzieci, rodziców, dziadków, teściów. Sprawca używa do tego przewagi fizycznej, gróźb, szantażu, w celu zranienia moralnie lub fizycznie. Ofiary przemocy często boją się lub wstydzą prosić innych o pomoc.

Pamiętajmy, że przemoc często nie jest jednorazowym aktem to proces, który trwa. Niezatrzymana przemoc narasta, dlatego świadek przemocy to bardzo ważna osoba. Często jest jedyną, która może pomóc ją przerwać za nim dojdzie do tragedii.

Apelujemy:
Przemoc w rodzinie to poważny problem, a do jej skutecznego zwalczania nie wystarczy dobra wola. Kompetentna pomoc i zgłoszenie na policję zawiadomienia o przestępstwie, może być punktem zwrotnym.
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle wzywana jest w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Pamiętaj!
Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzi

Gdy nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić na Ogólnopolski Telefon Niebieskiej Linii 801 12 00 02. Tam uzyskasz informacje, gdzie znaleźć miejsca, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie na danym terenie.

KPP Złotów

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe