Światłowód w Złotowie

  • 30.09.2020, 00:22 (aktualizacja 04.10.2020, 14:15)
  • iej
Światłowód w Złotowie
Firma ASTA-NET planuje przeprowadzić infrastrukturalną rewolucję. Dzięki temu, mieszkańcy będą mogli korzystać z bezawaryjnego i jeszcze szybszego internetu. Więcej o realizowanej inwestycji oraz historii i znaczeniu Złotowa dla spółki w rozmowie z Pawłem Kądzielą – Dyrektorem zarządzającym ASTA-NET oraz Członkiem Zarządu TV ASTA.

Rewolucja światłowodowa w Złotowie, słowo klucz rewolucja. Czy Twoim zdaniem to słowo jest odpowiednie, czy trochę za mocne?

Paweł Kądziela: Myślę, że absolutnie jest odpowiednie, ponieważ światłowód to jest takie medium, które pewnie na kilkadziesiąt lat będzie stanowiło podstawową infrastrukturę teletechniczną. Tak naprawdę ta rewolucja już postępuje, światłowód dotarł już do terenów wiejskich. Natomiast tak się zdarzyło, że do wielu miast jeszcze nie dotarł, ponieważ wcześniej te miasta były budowane inną technologią. Dzisiaj jest czas, w którym operatorzy tacy jak ASTA-NET nadrabiają pewne zaległości i zaczynają wchodzić ze światłowodem również do miast. W Złotowie światłowód już mamy od dawna, tylko, że jest to sieć szkieletowa między budynkami. Natomiast teraz jest czas na to, żeby wejść ze światłowodem do budynków i podłączyć klienta końcowego dokładnie do tej sieci.

Opowiedz parę słów w szczegółach o światłowodzie. Co to da takiemu przeciętnemu odbiorcy, jak zmieni się jego codzienne użytkowanie internetu?

Paweł Kądziela: Światłowód to jest technologia praktycznie bezawaryjna, to co się może wydarzyć a mamy przecież światłowód już w wielu miejscach, to nie ma usług, kiedy ktoś przerwie kabel - wyłącznie. Nie ma żadnych urządzeń aktywnych po drodze, w związku z czym nie ma co się zawieszać, psuć, wyłączać z prądu. To jest technologia, która jest dostarczana w trybie pasywnym, więc każdy tak naprawdę klient może cieszyć się z tego, że ta technologia nie stwarza problemów w użytkowaniu. Nie dość, że nie stwarza problemów w użytkowaniu to jeszcze dodatkowo jest to technologia, która pozwala nam przesyłać bardzo szybki internet 1 Gb/s w trybie symetrycznym, co oznacza, że dane są pobierane i wysyłane, z tą samą prędkością. Nabiera to szczególnego znaczenia w trybie pracy zdalnej, czy być może przyszłego lockdownu, w sytuacji, kiedy każdy z domowników będzie chciał korzystać z szybkiego internetu, ze streamingu wideo. W przypadku telewizji jakość dźwięku i obrazu i obrazu jest nieporównywalnie lepsza. Podsumowując zmiana w jakości usług będzie dla klienta bardzo wyraźna i odczuwalna.  

Czy usługi internetowe związane ze światłowodem będą dalej dostępne dla każdego, czy wprost proporcjonalnie do tego jak jakość usług, wzrośnie też cena?

Paweł Kądziela: Polityka cenowa jest jedna. Mogą Państwo zobaczyć, że mamy dzisiaj technologie tradycyjną jak w Złotowie i światłowodową jak w powiecie złotowskim, czy pilskim i wielu innych. Te ceny są podobne więc tutaj absolutnie w ślad za tym nie idą żadne podwyżki.

Wspominałeś, że po wsiach czas na miasta. Piła już jest zaopatrzona w światłowód. Jak wygląda takie podłączanie całego miasta do światłowodu? 

Paweł Kądziela: To jest bardzo szybki proces, bo tak jak powiedziałem mamy całe zaplecze w Złotowie i w Pile pod to, żeby tylko doprowadzić infrastrukturę w pionie budynków. Rzeczywiście Piła jako nasz największy rynek, z którego się wywodzimy została jak pierwsza zmodernizowana. Zasoby Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 100% są dzisiaj w zasięgu naszego światłowodu. W latach 90 -tych pierwszym miastem po Pile, do którego przyszliśmy z ekspansją był Złotów, tak i teraz pierwszym miastem, który po modernizacji Piły jest Złotów. Historia zatacza koło. Dzisiaj w zasięgu usług ASTA-NET jest prawie 400 miejscowości, więc ta sieć rzeczywiście się rozrosła. A o Złotowie nie zapominamy i w tym roku zaczynamy już prace modernizacyjne po to, żeby w blokach, zasobach komunalnych, czy zasobach spółdzielni mieszkaniowych mieszkańcy mogli korzystać ze światłowodu.

Z danych statystycznych wynika, że chociaż mamy 2020 rok to nadal 13% gospodarstw domowych w Polsce nie jest podłączonych do internetu. Czy Twoim zdaniem światłowód jest szansą na to, że może w najbliższej perspektywie kilku lat, osiągniemy 100% lub zbliżmy się do tej wartości?

Paweł Kądziela: To wszystko zależy od finansowania tego typu inwestycji. ASTA-NET jako operator buduje sieć światłowodową dzięki projektom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Oczywiście wspomnianą modernizacje infrastruktury, realizujemy ze środków własnych. Natomiast budowa sieci i dotarcie do obszarów tzw. białych plam to jest zdanie operatora, ale we współpracy z instytucjami unijnymi. Obecnie realizujemy inwestycje budowy sieci szerokopasmowej na północy Polski – na obszarze koszalińskim województwa zachodniopomorskiego. Jestem przekonany, że jako operator mamy znaczący wpływ na niwelowanie obszarów białych plam. Co ważne dostęp do najnowocześniejszych technologii niesie za sobą olbrzymie korzyści również dla społeczeństwa i mamy tego świadomość. 

Czy dużo obszarów białych plam w naszym regionie pozostało do zniwelowania?

Paweł Kądziela: W naszym regionie jest już coraz mniej. Kolejne programy pozwalają nam tą sieć coraz bardziej nasycić, więc to są naprawdę jednostkowe miejscowości, które nie mają dostępu do światłowodu. W najbliższym czasie pojawią się kolejne programy unijne, które pozwolą nam sieć zagęścić i na pewno będziemy wykorzystywać wszystkie te możliwości. 

Powiedzmy jeszcze o terminach. Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z internetu i poczuć ten magiczny 1 Gb/s.

Paweł Kądziela: Plan jest taki, aby do końca roku zakończyć wszystkie założone inwestycje. 

Z tego co wiem ASTA-NET od lat angażuje się i wspiera Złotów również w innym wymiarze, prawda? 

Paweł Kądziela: Złotów jest dla ASTA-NET bardzo ważnym miastem i bliskim sercu właścicieli, ponieważ tak wspominałem, jest to drugie miasto, w którym świadczyliśmy swoje usługi. W latach 90 -tych to była bardzo poważna decyzja, aby niejako wyjść poza Piłę i dzięki uprzejmości ówczesnych władz spółdzielni Pana Ryszarda Stanka to się wszystko powiodło. Myślę, że wpisujemy się w Złotów i jego historię, tą najnowszą oczywiście też, ale oprócz tego, że chcemy agregować naszych widzów, bo przecież ASTA to nie tylko operator ale także TV ASTA, którą Państwo oglądają. Nasza działania to ponadto wsparcie Fundacji Słoneczko, w tym akcja „Mały procent – duża sprawa”, która pozwalała przekazywać 1% na konkretnych podopiecznych Fundacji Słoneczko, więc staramy się nie tylko tutaj być i świadczyć usługi na najlepszych poziomie, ale także jakby współdziałać ze społecznością i być otwartym na potrzeby.

Ty oczywiście nie pracujesz w firmie ASTA-NET od początku, kiedy tutaj weszła, ale czy Ty masz jakieś wspomnienie jedno wyjątkowe związane ze Złotowem i z firmą ASTA-NET?

Paweł Kądziela: Nie jestem od samego początku, ale w Grupie ASTA jestem już prawie 15 lat, więc pierwsze wspomnienia związane ze Złotowem oczywiście są. W tamtym czasie oprócz tego wzrostu organicznego, który mieliśmy przejmowaliśmy dodatkowo lokalnego operatora, który tutaj funkcjonował. To było duże przedsięwzięcie logistyczne i z dnia na dzień, czy z miesiąca na miesiąc baza klientów się powiększyła. Naszym celem było świadczenie usług na najwyższym poziomie. Tak to wspominam. A drugie wspomnienie już takie bardziej telewizyjne, a mianowicie współpraca z lokalnym samorządem z burmistrzem Stanisławem Wełniakiem oraz obecnym burmistrzem Adamem Pulitem. Cenne doświadczenia i wspomnienia, tym bardziej, że obaj Panowie to bardzo dobrzy gospodarze.  

Chciałem Cię zapytać o tą współpracę, bo patrząc na ramówkę TV ASTA, dużo jest Złotowa i to właśnie wynika z tej współpracy. Na czym ona dokładnie polega, jakie produkty dzięki temu mogą oglądać nasi widzowie.

Paweł Kądziela: Staramy się, aby TV ASTA była dla naszych widzów pierwszym źródłem informacji. Naszym celem jest, aby nasi widzowie włączając telewizor trzy razy w tygodni na głównie wydanie informacji na żywo, bądź gdy wybiorą Kurier Złotowski mieli dostęp do informacji na temat tego co się w mieście wydarzyło. Informacji zarówno tych dobrych jak i tych trudniejszych dla władz samorządowych, bo chcemy być i jesteśmy medium obiektywnym. To jest tak naprawdę klucz naszej obecności tutaj. Chcemy, żeby nasz widz, nasz abonent mając do wyboru operatora jakim jest ASTA-NET kierował się tym właśnie wyborem, czy tą myślą: Tak wybiorę właśnie ASTĘ dlatego, że jest tam TV, która mówi o Złotowie, która mnie informuje na bieżąco co jest dla mnie ważne.

Poruszyłeś ciekawy wątek. Widziałem dwa, trzy lata temu taki raport pokazujący, że mieszkańcy danych miejscowości raczej odchodzą od informacji ogólnopolskich, od tego co się dzieje w Warszawie chociażby, na rzecz lokalnych informacji. Czy Ty pracując już tyle lat w firmie ASTA-NET i TV ASTA widzisz taką tendencję też?

Paweł Kądziela: Zdecydowanie jest taki trend, tak zwana moda na lokalność. Widzowie, nie wiem czy odchodzą, ale na pewno uzupełniają swoje informacje, właśnie lokalne. Jeśli dodatkowo są podane w taki profesjonalny i atrakcyjny sposób, to myślę, że konsumpcja tych informacji jest znaczna. Oczywiście widzimy trend, który mówi, że ogląda się informacje nie tylko w paśmie głównym, ale szuka się również w internecie.

Swoją drogą ASTA-NET szykuje dla Państwa niespodziankę polegającą na wdrożeniu nowej usługi telewizyjnej pozwalającą na cofanie się do wybranych programów, nagrywanie oraz odtwarzanie ich od początku, jeśli coś nam umknęło. Nowy model będzie dużą zmianą i odejściem od telewizji linearnej. Zatem to odbiorca przejmie władzę nad ramówką TV i sam będzie decydował, co w danej chwili jest dla niego ciekawe i interesujące. Właśnie taką usługę niebawem zaoferujemy, a światłowód będzie w jej odbiorze kluczowy.   

Czyli trzeba się zaopatrzyć w telewizor wyświetlający obraz 4K?

Paweł Kądziela: Tak, to też będzie w 4K.

Na koniec może trochę powróżmy z fusów, bo zaczęliśmy taki ogólny temat odnośnie mediów. Też mówi się o telewizji, o tym że jej rola jest trochę marginalizowana na rzecz internetu. Czy Twoim zdaniem nadejdzie kiedyś taki czas, że rzeczywiście wszyscy przejdą do internetu? Czy telewizja to jest medium, które już tak długo na rynku jest zakorzeniona, że będzie trwała wiecznie?

Paweł Kądziela: Telewizja rzeczywiście będzie na pewno ważnym medium, ale to co powiedziałem wcześniej - zmienia się konsumpcja. Widzowie już nie chcą o godzinie 18:00 usiąść i czekać na to co mu operator, czy nadawca telewizyjny po kolei zaserwuje. Tylko chce mieć po prostu możliwość cofania się, zatrzymywania audycji. On chce oglądać to na co w danej chwili ma ochotę, więc jakby chce się bawić tą ramówką i samodzielnie ją układać. Myślę, że to jest słuszny kierunek, a naszą rolą jest to, żeby się do tego dopasować i rzeczywiście tak technologicznie być przygotowanym, żeby widz dalej nie szukał bo prawda jest taka, że ASTA-NET zawsze na rynku regionalnym te trendy wyznaczała i nie chcemy z tej drogi schodzić

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Buki
Buki 11.10.2020, 20:06
Ale was Gacka do galopu wziął! Teraz to już musicie mieć świadomość, że inwestujecie nie dla zysku tylko uratowania odpływu. Złotów dołączy do miast gdzie macie konkurencję i skończy się narzucanie horrendalnych cen
1125
1125 02.10.2020, 22:51
Sip7 wymiata aste ofertą. 200/50 za 39 a Asta 50/10 za 49. Nawet nie ma co porównywać biorąc pod uwagę beton w stosunku do klienta ze strony Asty
Picuś Glancuś
Picuś Glancuś 03.10.2020, 20:04
A ile kosztuje pakiet tv z kanałami Eleven?
mierda
mierda 01.10.2020, 09:01
materiał sponsorowany?
222
222 30.09.2020, 23:28
Obudzili się, teraz wielkie obiecanki medialne.
Tv
Tv 30.09.2020, 09:53
Jak tak będziecie się grzebać z podłączeniem to Gacka was wyprzedzi, już jego ludzie kręcą się po osiedlach.
Jan
Jan 30.09.2020, 05:13
Niestety, tylko bloki. Osiedle "za rzeką" to nadal informacyjny zaścianek. Niecierpliwie czekam na 5G.
internauta
internauta 30.09.2020, 01:14
Wielkie brawa

Pozostałe