Hasło Polaków hejnałem gminy

  • 03.06.2020, 12:43
  • iej
Hasło Polaków hejnałem gminy

Z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego Gmina Zakrzewo wzbogaciła się o nowy symbol – Hejnał Gminy, który stanowi Hasło Polaków w Niemczech. Jednym z elementów obchodów 30-lecia Samorządu Terytorialnego było przyjęcie przez Radę Gminy Zakrzewo uchwały, na mocy której ustanowiony został hejnał gminy, który stanowi wyraz dźwiękowego symbolu samorządu i społeczeństwa lokalnego. Hejnałem zostało Hasło Polaków w Niemczech, którego autorem słów jest Edmund Jan Osmańczyk, zaś muzykę do niego skomponowała Pacjencja Kaczmarkowa, żona Jana.

Zgodnie z zapisami uchwały, hejnał, jako jeden z insygniów władzy,  może być używany wyłącznie w sposób zapewniający mu należytą cześć, powagę i szacunek a jego stosowanie nie może godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes gminy. Hejnał może być wykonywany osobiście przez muzyka, trębacza lub odtwarzany za pomocą urządzeń emitujących dźwięk, w szczególności podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych,  uroczystości z okazji rocznic wydarzeń o znaczeniu ogólnokrajowym i lokalnym oraz uroczystości związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu Gminy Zakrzewo i jej mieszkańców. Odtwarzanie lub wykonywanie hejnału podczas uroczystości następuje na początku każdej uroczystości bezpośrednio po hymnie państwowym. Pierwsze wykonanie hejnału odbyło się podczas XX sesji i jego autorami byli młodzi muzycy z Zakrzewa, Antoni i Stanisław Otręba.

Hejnał dla każdej gminy jest swego rodzaju wizytówką, nadaje jej niepowtarzalnej tożsamości i jest istotnym elementem ważnych uroczystości i spotkań. Ustanowienie hasła Związku Polaków w Niemczech hejnałem Gminy Zakrzewo przyczyni się do promocji gminy i wpłynie pozytywnie na pielęgnowanie tradycji, kultury i wartości historycznych młodszych pokoleń. Będzie kolejną inicjatywą upamiętniającą, zachowującą i upowszechniającą lokalne dziedzictwo, bowiem hejnał wpisuje się w działalność nowoutworzonej instytucji kultury Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, która jest ważnym symbolem, a zarazem chlubą Gminy Zakrzewo, miejscem ważnych wydarzeń już od okresu międzywojennego aż do współczesności.

UG Zakrzewo

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe