MPRGOK podnosi ceny odbioru odpadów

  • 10.01.2020, 13:16 (aktualizacja 10.01.2020, 13:29)
  • iej
MPRGOK podnosi ceny odbioru odpadów
Zgromadzenie PRGOK przyjęło dzisiaj uchwałę ustalająca nowe stawki za odbiór odpadów w Pile i gminach należących do Związku Międzygminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
Za odpady segregowane od osoby trzeba będzie zapłacić 29 zł, niesegregowane 58 zł. Za wprowadzeniem w życie uchwały i nowych stawek rękę podniosła zdecydowana większość członków Zgromadzenia PRGOK.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 marca 2020 roku. Za styczeń i luty 2020 opłaty pozostają na aktualnym poziomie - 15 złotych od osoby za odpady segregowane i 35 złotych od osoby za odpady niesegregowane.

Nowe stawki nie zostały przyjęte z zadowoleniem, a dodajmy, że w ZMPRGOK należą gminy Jastrowie i Krajenka.

iej

Oświadczenie Zgromadzenia MPRGOK

10 stycznia 2020 roku Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” podjęło uchwałę dotyczącą wysokości stawek opłat
za odbiór odpadów komunalnych. Opłata za odpady segregowane będzie wynosiła 29 złotych od osoby, a za odpady niesegregowane 58 złotych od osoby. Nowe stawki wejdą w życie
1 marca 2020 roku. Stawka za styczeń i luty pozostaje bez zmian, czyli 15 złotych za odpady segregowane i 35 złotych za odpady niesegregowane.

Wypracowane i uchwalone dziś stawki są efektem wielogodzinnych rozmów i negocjacji, które prowadzili członkowie Zgromadzenia. Skupiliśmy się na pracy, prowadziliśmy długie rozmowy w zaciszu gabinetów, analizowaliśmy wszystkie aspekty, szukając rozwiązania, które będzie najlepsze dla naszych mieszkańców. Wprowadzenie podwyżek od 1 marca skutkuje tym, że średni koszt odbioru odpadów segregowanych w 2020 roku wynosi 26,67 zł na jednego mieszkańca (dwa miesiące po 15 złotych, 10 miesięcy po 29 złotych). To mniej niż na przykład w Chodzieży, gdzie stawka wynosi 28 złotych miesięcznie od osoby.

Wpływy z opłat nadal nie będą pokrywały wszystkich kosztów. Prawo zabrania jednak samorządom dopłacania do systemu gospodarki odpadami. ZM PRGOK będzie więc prowadził zintensyfikowane działania mające na celu uszczelnienie systemu. W najbliższym czasie będą więc prowadzone wzmożone kontrole dotyczące prawidłowości danych w składanych przez mieszkańców deklaracjach. Pracownicy będą przede wszystkim sprawdzali to, czy nie jest zaniżana liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość. Ponadto pracownicy będą weryfikować osoby, które złożyły deklarację dotyczącą odbioru odpadów, ale uchylają się od opłat. Kontrole będą docierać także do osób, które mimo obowiązku nie złożyły deklaracji do ZM PRGOK (np. do właścicieli mieszkań, którzy je wynajmują i nie zgłaszają lokatorów do systemu oraz nie płacą za nich). Sprawdzane będzie również to, czy osoby, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów, robią to prawidłowo. Ujawnienie nieprawidłowości będzie skutkowało nałożeniem wyższej opłaty. Intensywne kontrole będą prowadzone regularnie we wszystkich gminach, które są członkami ZM PRGOK.

Podkreślamy, że wzrost opłat za odbiór odpadów dotyczy całej Polski, nie tylko naszego regionu. Podobnie jak problem zwiększającej się ilości odpadów. Apelujemy więc do mieszkańców, żeby segregowali odpady i robili to w sposób prawidłowy. Niesie to za sobą wiele korzyści, a przede wszystkim pozwala chronić środowisko i zasoby naturalne. W razie wątpliwości dotyczących tego gdzie wrzucić dany odpad, zawsze można skontaktować się z pracownikami ZM PRGOK pod numerem telefonu 67 345 22 00 lub poszukać informacji na stronie prgok.pl.

Apelujemy również o to, żeby ograniczać liczbę odpadów, a szczególnie liczbę opakowań, która trafiają do pojemnika na śmieci. Przypominamy również o tym, żeby zgniatać butelki i kartony przed ich wyrzuceniem.

Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby odpadów było jak najmniej i żeby ceny za ich odbiór nie rosły. Jeżeli będziemy działać wspólnie, pozwoli to ograniczyć wzrost cen.

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 19.01.2020, 18:22
Burmistrz Krajenki głosował za podwyżką
Trzeba być ślepym aby tego nie widzieć.
Trzeba być ślepym aby tego nie widzieć. 11.01.2020, 17:06
Żadne 500+ ani wzrost wynagrodzeń nie ma nic w sprawie oferowanych przez samorządy podwyżek wszędzie tam gdzie rządzi lewica i Platforma.
Te wzrosty opłat to kara narzucona na nas za to że w kraju rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Jasno o tym pierwszy mówił w Warszawie Trzaskowski u nas to samo powiedział burmistrz Pulit który na jednej z sesji stwierdził że podwyżki muszą być bo Rząd Zjednoczonej Prawicy zwolnił z podatku młodych do 26 lat przez co samorządy mają mniej pieniędzy.
Niech nikt nie zaprzecza bo tak było i nadal jest, ciągłe narzekanie że miasto ma mało funduszy choć ze skarbu państwa otrzymuje wiele większe subwencje na oświatę, służbę zdrowia czy infrastrukturę miast.
To co się dzieje u nas w Złotowie to nic innego jak samorządowe stworzenie banku z którego na konkretne inwestycje nie wydaje się żadnych pieniędzy, zauważył to nawet prezydent Piły.
Ludzie coś trzeba z tym zrobić aby totalna opozycja nie wykorzystywała nas w walce z PiS-em. Tą drogą chcą zmusić ludzi do głosowania na nich.
Wiele razy widzimy dziwne marsze protesty o nic, szczególnie w wykonaniu postkomuny, czarnych parasolek czy ideologi LGBT, protesty które nikomu nic nie położą na talerz ani nie przyczynią się do opłacania takich jak obecnie podwyżek.
Teraz my mamy możliwość zaprotestować na ulicach miast przeciw SB-ckim planom powrotu po swoje z pomocą samorządów.
Dziwne ale prawdziwe, tam gdzie prezydentem, burmistrzem jest przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości z przewagą Rady Miasta z PiS tam nie ma podwyżek i problemu śmieciowego.
Ludzie nie dajcie odebrać sobie 500+, nie dajcie się ekologizmowi, nie dajcie się ideologi gender dlatego w zbliżających się wyborach głosujcie na prezydenta RP Andrzeja Dudę a przeciw podwyżkom protestujcie wszedzie - Nie bójcie się.
Jachu
Jachu 11.01.2020, 13:58
I na co to 500 + i pozorne wzrosty wynagrodzeń którymi rząd się tak chwali? Przecież Duda wyraźnie powiedział że więcej zarabiamy to i więcej trzeba za rachunki płacić No i po co? stopa życiowa przeciętnego Kowalskiego się nie zmieni za to inflacja poszybuje.
Zbulwersowany
Zbulwersowany 11.01.2020, 13:03
mam tego dosyć to są już jakieś jaja z tymi smieciami. To jest ekologia ?????? Bzdura to czysty biznes !!! Będę wywalał śmieci gdzie poadnie na złość nie ch... zbierają sobie
NEMO
NEMO 11.01.2020, 00:36
100% więcej za segregację to złodziejstwo.
Nie dość że płacimy za opakowania przy zakupie towaru w sklepie to jeszcze drugi raz za to samo. 58zł za niesegregowane to już bandytyzm.
Nie każdy produkuje taką samą ilość śmieci żeby płacić jednakową stawkę. To wymaga interwencji rządu i Rzecznika praw obywatelskich.
Jak będzie sprawdzana segregacja czy będzie odpowiedzialność zbiorowa.
Przecież to bezprawie aby karac ludzi za zachowaniu sąsiada. To tylko w Polsce.

kazdy jak chce?
kazdy jak chce? 10.01.2020, 16:31
A w Warszawie liczą śmieci w/g użycia wody w danym mieszkaniu.Za zużycie 1m3 jest stawka 5zł.
warszawiak
warszawiak 10.01.2020, 18:59
Bzdura!!! Płaci się od ilości osób w lokalu.

Pozostałe