Jedno dziecko, jedno drzewo

  • 29.10.2019, 12:38 (aktualizacja 29.10.2019, 15:54)
  • iej
Jedno dziecko, jedno drzewo

Wiosną bieżącego roku leśnicy ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczęli pilotażowy projekt pn. „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Stanowi on nawiązanie do dawnej polskiej tradycji, zgodnie z którą zaraz po narodzinach dziecka jego rodzice sadzili drzewo, by w kolejnych latach móc przyglądać się, jak rośnie ono razem z dzieckiem. Idea tego przedsięwzięcia nie straciła na aktualności. Co więcej, trzeba zaznaczyć, że dziś łączy ona w sobie misję lasów państwowych, jaką jest ochrona przyrody z misją działalności społecznej. Jest jeszcze jeden wymiar wspomnianej akcji – symboliczny. Każde z posadzonych drzew oznacza nowe życie, a przy tym szczęście. 

 

- Mam marzenie, żeby ta inicjatywa rozprzestrzeniła się na całą Polskę – podczas pierwszej akcji nasadzeniowej powiedział Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Dziś tę myśl możemy uznać za spełnioną. W przedsięwzięcie „Jedno dziecko, jedno drzewo” z czasem zaangażowały się kolejne regionalne dyrekcje i nadleśnictwa – m.in. w Katowicach, Iławie, Gryficach, Kaliszu czy Białymstoku. 

 

Teraz przyszedł czas na powiat złotowski, gdzie przedmiotową akcję w partnerstwie przeprowadzą Powiat Złotowski, Gmina Miasto Złotów oraz Nadleśnictwo Złotów. O szczegółach rozmawiali wczoraj starosta Ryszard Goławski, burmistrz Adam Pulit oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów Tomasz Konieczny i jego zastępca Bartosz Standio. Podczas spotkania uzgodniono, że drzewka, które dzieciom ze Złotowszczyny urodzonym w roku 2019 posadzą rodzice, będą wzrastać na terenie położonym w sąsiedztwie dawnego Rolniczaka. Akcja najprawdopodobniej zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku – w listopadzie. To czas sprzyjający nasadzeniom.

 

Rodzice uczestniczący w przedsięwzięciu otrzymają stosowny certyfikat, a przy każdym drzewku stanie pamiątkowa tabliczka z imieniem maluszka. Kwestie organizacyjne – łącznie z doborem drzewek – leżeć będą w gestii Nadleśnictwa Złotów. 

 

O szczegółach akcji będziemy Państwa informować.

Starostwo Złotów 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe