XXII Konferencja w Wielkim Buczku

  • 05.10.2019, 20:20 (aktualizacja 05.10.2019, 21:30)
  • iej
XXII Konferencja w Wielkim Buczku
Dzisiaj w Wiejskim Domu Kultury w Wielkim Buczku odbyła się konferencja naukowa, już 22., tym razem pod nazwą "90 lat szkół polskich na Złotowszczyźnie"

Program konferencji jak zwykle był niezwykle bogaty, prowadził ją historyk Marek Chołodowski. Na początku wygłoszony został interesujący wykład prof. Józefa Borzyszkowskiego pt. "Rola szkół polskich na Złotowszczyźnie, w propagowaniu przez nie idei Związku Polaków w Niemczech".

Prof Jowita Kęcińska-Kaczmarek opowiedziała licznie zebranym o Izydorze Maćkowiczu, zapomnianym nieco bohaterze dawnych lat, w rocznicę jego śmierci.

Zaproszeni przedstawiciele z terenu powiatu złotowskiego przedstawiali historię istnienia szkół polskich w latach w latach 1929-1939 w ich miejscowościach. Tu najlepiej lekcję "odrobiła" szkoła w Stawnicy, choć inne wsie także starały się zaprezentować jak najlepiej. Były też wsie, skąd nikt nie odpowiedział na zaproszenie na konferencję. Po przerwie na poczęstunek, czyli kuch z młodziem, wyróżniono osoby nagrodzone dotychczas Złotymi Bukami, do których dołączyła Barbara Pikulik.

Dopełnieniem konferencji była niespodzianka, rozmowy, refleksje, wspomnienia... Obecni byli samorządowcy, w tym starosta Ryszard Goławski, wójtowie Marek Buława i Przemysław Kurdzieko oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Wielkopolski Jarosław Maciejewski.

Organizatorzy konferencji: Krajniacy Oddział Z-KP w Wielkim Buczku, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz KGW Wielki Buczek

Rozstrzygnięto konkurs "Moja Matka Boska Radosna - Leśna". Oceny prac konkursowych dokonała komisja w składzie: Marcjanna Jeszka przewodnicząca, Ewa Stachowska i Szymon Nadolny.

W kategorii 1 - przedszkola i zerówki wszystkie prace otrzymały pierwsze, równorzędne miejsca, ale szczególne wyróżnienie otrzymał Jaś Grzybowski z zerówki w Łąkie.

W kategorii 2 - szkoły podstawowe, klasy I-III: 1. Anastazja Siutkowska (SP Lipka), 2. Mateusz Sylwerski z mamą (SP Lipka), 3. M. Budnik (SP Łąkie), wyróżnienia: Amelia Wasyłyk, Ewelina Koszarska, Malwina Czyż, Martyna Miko (wszyscy SP Łąkie)

W kategorii 3. - szkoły podstawowe, kl. IV-VIII: 1. Xawier Siutkowski (SP Lipka), 2. ex aequo Mateusz Martyn (SP Lipka), Stanisław Kmiecicki (SP Lipka) , 3. ex aequo Michał Maker, Jakub Mucha, Kinga Mucha (wszyscy SP Lipka), wyróżnienie: Alicja Rittau (SP Lipka).

W kategorii 4., szkoły średnie: 1. Małgorzata Tworek, 2. Paulina Orłowska, 3. Anna Hajzer (wszyscy ZSE Złotów), wyróżnienia: Ewa Kata, Weronika Oleszczuk, Magdalena Cioch, Agata Grzywna (wszyscy ZSE Złotów).

W kategorii 5., dorośli: 1. Maksymilian Gierszewski, 2. Jowita Kęcińska-Kaczmarek.

Opiekunom młodzieży szkolnej złożono serdeczne podziękowania, oto oni: Marek Chołodowski, Renata Sieg, Anna Druszcz, Gabriela Pikulik, Jolanta Kaczmarek, Paulina Kowalska, Marta Szczęśniak i Kamila Siutkowska.

iej

 

 

 

iej

Zdjęcia (66)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe