Gdzie Ojczyzna?

  • 04.06.2019, 23:53 (aktualizacja 05.06.2019, 01:10)
  • Janusz Justyna
Gdzie Ojczyzna?
W ubiegły weekend w Gifhorn odbył się XXXIII Zlot Byłych Mieszkańców Złotowa

Powiat Gifhorn jest partnerem powiatu złotowskiego, między innymi dlatego, iż od 1955 roku odbywają się tam zloty byłych mieszkańców miasta i powiatu Flatow - dzisiaj Złotowa. W piątek 31 maja w sali kominkowej zamku w Gifhorn - siedzibie miejscowych władz powiatu odbyło się uroczyste przywitanie uczestników zlotu i gości z Polski. W delegacji ze Złotowa znalazł się starosta Ryszard Goławski, przewodniczący Rady Powiatu Julian Brewka, szef powiatowego OSP Andrzej Kacprzak i wiceburmistrz Złotowa Małgorzata Chołodowska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska. "Ziomkowie" na zlot od wielu lat zapraszają także członków Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ze Złotowa - Klemensa Mrelę i Gerarda Wojciechowskiego, Jana Tuschika oraz Janusza Justynę, pasjonata historii. Obecny był także Dariusz Albin, żywotnie zainteresowany muzeum młynów w Gihorn. Mowy powitalne wygłosili członkowie delegacji ze Złotowa, Andreas Ebel - starosta powiatu Gifhorn oraz Rolf-Peter Wachholz - szef Flatower Vereinigung, tłumaczem była Maria Meinecke. Przewodniczący Julian Brewka zauważył, że miło jest przyjechać do Gifhorn, mówiąc: Czujemy, że mamy tu prawdziwych przyjaciół. Dziękujemy więc za 15 lat współpracy i prosimy o więcej. 

W sobotę w zamku odbyło się uroczyste spotkanie uczestników zlotu oraz władz obu powiatów. Starostowie polski i niemiecki zapewniali o chęci podtrzymania dobrej współpracy między powiatami. Starosta Ebel wspominał o dawnych, trudnych relacjach polsko-niemieckich i pracy nad ich nieustanną poprawą, starosta Goławski podkreślił, że ojczyzna jest tam, gdzie nasz dom. - Wszyscy pochodzimy z tego samego regionu - R. Goławski zwrócił się do ziomków - i wszyscy mieszkamy we wspólnej Europie. Nasze potkania są znakiem, że nasze polsko-niemieckie porozumienie działa! M. Chołodowska wręczyła prezent dla izby pamięci mieszczącej się w zamku - aktualny plan Złotowa. Atrakcją spotkania był minirecital młodych artystów - dwóch skrzypków i wiolonczelisty, trzech braci Enns - uczniów szkoły muzycznej w Gifhorn. Wysłuchano wystąpienia p. Ulricha Erbe na temat Ojczyzny oraz kazania pastora. Dopełnieniem była modlitwa i złożenie kwiatów w kaplicy, przy dzwonie pochodzącym z kościoła w Tarnówce. W sobotę można było zwiedzić izbę pamięci, gdzie znajduje się wiele eksponatów z dawnego powiatu Złotów. Prawdziwa kopalnia wiedzy o czasach najbardziej odległych!

Podczas wieczornego spotkania w sali przy hotelu Deutsches Haus - siedzibie zlotu - Rolf-Peter Wachholz dokonał podsumowania turnieju strzeleckiego, gdzie ogłoszono wyniki rywalizacji o tytuł Króla Kurkowego. Wygrał p. Ulrich Erbe, otrzymując piękny puchar i łańcuch króla - gratulujemy! Czołowe miejsca zajęli bracia kurkowi z Gifhorn oraz pan Nobert Manske, pani Erbe oraz państwo Herb.

Następne Heimattreffen już za dwa lata, w międzyczasie zapewne ponownie odbędzie się mały zlot w Złotowie. Uczestników zlotów od kilku lat już nie liczy się w tysiącach, w tym roku też nie było ich wielu, mimo rozesłanych 850 zaproszeń, ale dopóki jest pamięć o Ojczyźnie spotkania będą organizowane. Z korzyścią dla obu stron!

(jj)

Janusz Justyna

Zdjęcia (62)

Podziel się:


Pozostałe