Zaproszenie do muzeum

  • 18.05.2019, 10:53 (aktualizacja 18.05.2019, 22:16)
  • Janusz Justyna
Zaproszenie do muzeum
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na FOTOGRAFICZNĄ NOC MUZEÓW 2019, 18 maja 2019 (sobota), godz. 17, wstęp wolny

W programie:

wernisaż wystawy fotograficznej Katarzyny Sypniewskiej

stare aparaty z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niewiadomskiego

grupowe zdjęcia o pełnych godzinach

ścianka fotograficzna

zbiórka starych fotografii

atelier fotograficzne

 

Współorganizator: Złotowski Klub Fotograficzny www.kfzlotow.pl

Złotowski Klub Fotograficzny to grupa pasjonatów, dla których fotografowanie to hobby, zabawa i sposób na życie. Klub powstał w 2018 roku, a jego celem jest popularyzowanie fotografowania, jako formy spędzania czasu wolnego. Członkowie klubu spotykają się co sobotę na plenerach fotograficznych, a ich zdjęcia można zobaczyć na stronie internetowej www.kfzlotow.pl. Ich hasło to: "zatrzymaj świat na chwilę..."

 

 

W dzisiejszych czasach, prawie każdy może robić zdjęcia. Aparat fotograficzny jest nie tylko oddzielnym urządzeniem, ale również znajduje się w telefonach komórkowych i komputerach. W parę chwil można wykonać setki zdjęć. Zazwyczaj lądują one na dyskach naszych komputerów i leżą tam zapomniane.

Kiedyś, zdjęcia miały inną wartość i znacznie. Były czymś bardziej wyjątkowym niż jest to obecnie. Dawne albumy fotograficzne były przeglądane wielokrotnie w gronie rodzinnym i z gośćmi. Zrobienie zdjęć było kosztowne, przez co robiono je rzadziej. Na dzień obecny nie trzeba nawet chodzić do fotografa, by wywołać zdjęcia. Odbitki można zamówić przez internet lub samemu wydrukować w domu.

Czas mija, a wraz z nim zmieniają się ludzie, ich otoczenie, obyczaje i nawyki. Nie zmienia się jednak główna zasada fotografii. Termin „fotografia” wywodzi się z języka greckiego i znaczy dosłownie ‘rysowanie światłem’. Bez światła nie powstanie żadna fotografia. Trochę przekornie wybieramy ciemną Noc Muzeów 2019, aby zająć się szerzej techniką fotograficzną. Zapraszamy!

Fotograficzną Noc Muzeów rozpoczniemy otwarciem wystawy fotograficznej „Kolory złotowskiej codzienności” Katarzyny Sypniewskiej. W swoich pracach fotografka uwiecznia przede wszystkim córkę i Złotów, gdzie mieszka. Pierwsze kroki w fotografii stawiała ponad 20 lat temu, jednak tak naprawdę przygoda z nią zaczęła się po urodzeniu dziecka. Na początku były to typowe zdjęcia do rodzinnego albumu z czasem jednak zaczęło to być czymś więcej… Prace jej autorstwa wielokrotnie zdobywały tytuły „zdjęć dnia” min., na ogólnopolskim portalu fotograficznym Ateliora. Wyróżniane były również na międzynarodowych kontach na Instagramie, gdzie największą popularnością cieszyły się zdjęcia „uliczki” – łącznika ulic Dworzaczka i Kościelnej.

Czasową wystawę fotografii uzupełnią stare aparaty z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niewiadomskiego. Artysta i kolekcjoner zgromadził ciekawy zbiór, o którym chętnie opowie gościom muzealnym. Typy aparatów, które będzie można zobaczyć to m.in. lustrzanki dwuobiektywowe, jednoobiektywowe, małoobrazkowe, mieszkowe na błony zwojowe, mieszkowe na płyty szklane, skrzynkowe proste… do tego statywy, światłomierze i lampy błyskowe! Wyjaśnimy naszym zwiedzającym najważniejsze pojęcia, historię i to w jaki sposób zdjęcia powstają oraz co można z nimi zrobić.

O pełnych godzinach będziemy wykonywać zdjęcia grupowe przed budynkiem. Natomiast w podwórku muzealnym będzie można wcielić się w Krajniaka w stroju krajeńskim wykorzystując ściankę fotograficzną. Salonik mieszczański posłuży nam tej nocy jako atelier fotograficzne. Fotograf w atelier prosił fotografowanego, aby patrzył w jednym kierunku, nie poruszał się i siedział nieruchomo. A kiedy już zapisał obraz na szklanej płycie, mógł go później kopiować w dowolnych ilościach. Jak mówią stare przekazy, każda stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta.

Wiele osób, szczególnie starszych posiada pieczołowicie pielęgnowane albumy fotograficzne, które przedstawiają lokalne bogactwo historyczne i kulturowe. Zdarza się, że stare albumy fotograficzne, jak i poszczególne zdjęcia lądują zapomniane na strychu lub w piwnicy. Dzieje się tak często z braku miejsca czy niemożliwości rozpoznania osób ze zdjęć. Aby nasze dziedzictwo nie odeszło w zapomnienie wprowadzimy w ramach Nocy Muzeów akcję - zbiórka starych fotografii. W ramach akcji będziemy digitalizować część fotografii i oddawać je po zeskanowaniu właścicielom, a od mieszkańców, którzy wyrażają na to zgodę przyjmować leciwe fotografie i je archiwizować. Zachęcamy do udziału!

Janusz Justyna

Zdjęcia (34)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe