128 km/h na 50-tce

  • 13.05.2019, 12:56 (aktualizacja 13.05.2019, 14:59)
  • Janusz Justyna
128 km/h na 50-tce
10 maja br. policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość - Zero Tolerancji”. Ich głównym celem było egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ciągu jednego dnia na drogach powiatu złotowskiego funkcjonariusze skontrolowali blisko 40 pojazdów. Powodem 16 kontroli było przekroczenie dozwolonej prędkości.

 

Piątkowe działania „Prędkość - Zero Tolerancji” miały charakter wojewódzki. Policjanci w ciągu jednego dnia działań skontrolowali blisko 40 pojazdów. Ujawnili 16 przekroczeń dozwolonej prędkości. Niechlubną rekordzistą policyjnej akcji została 22-letnia mieszkanka naszego powiatu, która w miejscowości Podgaje pędziła swoim hyundaiem 128 km/h na obowiązującej ,,pięćdziesiątce''. W tym wypadku jazda z nadmierną prędkością zakończyła się nie tylko 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi, ale także zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Teraz dokument zostanie przesłany do Starosty Złotowskiego, który formalnie wyda decyzję o zatrzymaniu uprawnień. Warto przypomnieć, że niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu od wielu lat pozostaje główną przyczyną wypadków powodowanych przez kierujących pojazdami na terenie naszego województwa. Liczba kierowców przekraczających dozwoloną prędkość jest wciąż zbyt duża.

Dobre warunki atmosferyczne, sucha nawierzchnia- złudne poczucie bezpieczeństwa

Słoneczna pogoda daje kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa - chętniej wykonują manewry, których nie podjęliby się podczas niesprzyjającej aury. Co więcej - podczas dobrej pogody chętniej przekraczają dozwoloną prędkość. Tymczasem z analizy policyjnych statystyk wynika, że do wypadków drogowych bardzo często dochodzi podczas bardzo dobrych warunków atmosferycznych, przy suchej nawierzchni jezdni. Warto więc ponownie podkreślić : prędkość pojazdu musi być dostosowana do warunków panujących na drodze. Spokojna rozsądna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, koncentracja, bezwzględna trzeźwość i zwracanie uwagi na wszystkich użytkowników ruchu drogowego - mogą być receptą na bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie powiatu złotowskiego.

Tego typu działania na drogach woj. wielkopolskiego prowadzone są cyklicznie po to, aby uświadomić kierującym, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych, które niestety często są tragiczne w skutkach.

Apelujemy do kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków panujących na drodze. Pamiętajmy rozsądek i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

MF

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe