Strajk szkolny - cała prawda o proteście

  • 25.04.2019, 10:47 (aktualizacja 25.04.2019, 10:51)
  • Janusz Justyna
Strajk szkolny - cała prawda o proteście
Zamieszczamy tekst wypracowany na spotkaniu strajkowym nauczycieli szkół gminy i miasta Złotów:

Drodzy Rodzice!

 

Od wielu dni trwa strajk nauczycieli w naszym mieście i w całej Polsce. Chcemy przedstawić Wam nasze postulaty i przekonać Was, że ten protest to nasza, złotowian i Polaków, wspólna sprawa.
Nie jest to bowiem protest polityczny – większość nauczycieli nie należy do związków zawodowych, nie zgadzamy się na włączanie nas w rozgrywki polityczne! Nie chcieliśmy takiej eskalacji sporu, nie dążyliśmy do strajku: protest nie zaczął się 08.04.2019 roku! Informacja o planowanym strajku została przekazana rządowi w styczniu, a sygnały o niezadowoleniu z reformy, podstawy programowej i pisanych na kolanie podręcznikach przekazywane były znacznie wcześniej.

Żądamy podwyżek, bo walczymy o godność zawodu, który nie może być dłużej upokarzany. Pieniądze, o które walczymy, zgodnie z z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, to tylko środek do ważniejszego celu, który dotyczy przede wszystkim dzieci. Każda reforma musi mieć na względzie interes ucznia – warunki oraz czas pracy ucznia i nauczyciela są ze sobą powiązane! Zwiększenie pensum nie gwarantuje tego, że plecaki będą lżejsze, a zadań domowych będzie mniej.

Żądamy zwiększenia autonomii szkoły, nauczyciel musi mieć większy wpływ na organizację procesu nauczania i program. Edukacja musi kłaść nacisk na kompetencje! Mniej teorii, więcej praktyki! Mniej testów, więcej samodzielnego myślenia! Jesteśmy zmęczeni papierologią, czas poświęcony na biurokrację wolelibyśmy poświęcić uczniom. Pragniemy edukacji zindywidualizowanej, zorientowanej na potrzeby ucznia. W dzisiejszych przepełnionych, zbyt licznych klasach jest to niemożliwe! Szkoła to nie wyścig, stopnie powinny być elementem diagnozy, a nie czynnikiem decydującym o wartości ucznia! Drodzy Rodzice! Czy chcecie sprywatyzowania edukacji i selekcji uczniów na podstawie sytuacji majątkowej rodziców?

Reakcja rządu na strajk ośmiesza naszą pracę, ignoruje nasz wysiłek. Pobieżne informacje dotyczące naszych zarobków są nieprawdziwe. Czujemy się niepotrzebni i oszukani.

Drodzy Rodzice! Nie pozwólcie byśmy czuli się opuszczeni. Uwierzcie w sens tego protestu. Walczymy o prawo do edukacji, które gwarantuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, a które jest w tej chwili bagatelizowane przez rząd. Chcemy wrócić do szkół i uczyć, martwimy się o dzieci. Liczymy na poważną dyskusję o oświacie. Walczymy o prestiż zawodu, należyte wynagrodzenia, powstrzymanie chaosu reformy, szacunek i godność! Mamy dość lekceważenia! My walczymy o lepszą szkołę!

 

 

Z poważaniem,

protestujący nauczyciele szkół:

Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotowie

Szkoły Podstawowej nr 2 w Złotowie

Szkoła Podstawowej nr 3 w Złotowie

Szkoły Podstawowej w Świętej

Szkoły Podstawowej w Radawnicy

Szkoły Podstawowej w Sławianowie

Szkoły Podstawowej w Górznej

I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie

Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie

 

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
13W
13W 26.04.2019, 13:23
NIE JESTESCIE TEGO WARCI
Mirka
Mirka 26.04.2019, 10:09
Wszyscy jesteście siebie siebie warci.
Wczoraj jechałam rowerem przez rzekę na Grudzińskich. Przede mną szły dwie dziewczynki z dwójki, kiedy je mijałam głośno z radością krzyknęły do mnie ,, a wie pani że strajk się skończył."
Też się ucieszyłam i pomyślałam czy rzeczywiście nauczycielom zależy na dzieciach czy na polityce czy też na kasie. Odpowiedź jest trudna.
Złotowiak
Złotowiak 25.04.2019, 20:11
POsowieckie dziewczyny odwracają się tyłem do broniarza patrzą a z tyłu biedroń.......... no i jest wiosna
My Naród
My Naród 25.04.2019, 17:48
Wszystkich którzy do dziś strajkowali zwolnić z zakazem wykonywania zawodu. Nie zgadzam sie by tacy ludzie uczyli dzieci i kształtowali następne pokolenia. Nie dla degeneratow moralnych w szkołach. Gdyby nie przyjęta przez rząd poprawka ci ludzie nie zawahali by się rozwalić powierzonym im dzieciom matur i zniszczyć ich przyszłość. Próbując nie dopuścić do egzaminów, pozbawili się oni prawa do bycia nauczycielami. Tacy ludzie nie mogą uczyć dzieci. Ponad to wprowadzić zakaz strajkow nauczycieli na tydzień przed i po egzaminach, podnieść pensum tak jak w Niemczech z 18 do 25h i przyjąć mapę drogowa podniesienia pozostałym nauczycielom pensji x2 w ciągu najbliższych 3-4lat (ale pod warunkiem wcześniejszego zwolnienia tych pseudo nauczycieli którzy próbowali nie dopuścić do egzaminów czy szykanowali osoby które zostały przy swoich uczniach - Chyba nauczycieli obowiązują jakieś kryteria moralne)
Nie nauczyciel
Nie nauczyciel 25.04.2019, 19:45
Do My Naród. Zejdź na ziemię d.....ilu. Żal mi ciebie. Siedem klas masz za sobą i emeryturę z PRL. Jutro okrągły stół więc dołącz. Głosisz tyle dobrych rad. Masz szanse zaistnieć w MEN. POWODZENIA
My normalni
My normalni 25.04.2019, 18:24
A ja się nie zgadzam, aby tacy jak ty zabierali glos na tym forum obrażając ludzi swoimi pisowskimi urojeniami. Trol pt "My Naród" powinien już od dawna miec bana na wszystkich zlotowskich portalach!
do   My normalni
do My normalni 25.04.2019, 19:04
My wiemy prawda boli
2Prawda
2Prawda 25.04.2019, 13:06
A gdzie prawda o tych nauczycielach co ich zmusiliście do tego strajku i nie tylko nauczycielach , może coś o tym napiszcie kłamcy i obłudnicy.
    Slonce
Slonce 25.04.2019, 11:12
Za co pieniadze co ucza ze dzieci nasze musza korepetycji powinni nauczyc tak zebysmy my jako rodzice nie musieli z dziecmi siedziec i jeszcze my ich uczuc tak jak w innych krajach rodzice nie musza my tez pracujemy i tez chcemy po pracy odpoczywac
ONA
ONA 26.04.2019, 09:14
Słońce na jakim świeci Ty żyjesz?!
Szkoła przekazuje wiedzę, uczy zachowań społecznych bo dzieci spędzają tam więcej czasu niż w domu, ale uderzmy się w pierś, że wychowanie wynosi się z domu! Korepetycje? To, że dziecko ich potrzebuje nie oznacza, że to wina nauczyciela, obowiązkiem rodzica jest dziecku pomagać, może sama jesteś niekompetentna żeby powtórzyć materiał z dzieckiem w domu i wysyłasz je na korepetycje? Czasem wystarczy poświecić dzieciom kilka minut na naukę, a potem na zabawę, rekreację, odpoczynek ale mieć dla dzieci czas, inaczej nawet korepetycje nie pomogą bo dzieci bez szczęścia i akceptacji rodziców nie mają potrzeby poznawania świata i chłonięcia nauki.
Druga sprawa, że korepetycje to tez chyba przerost ambicji rodziców, bo dziecko nie może mieć 3 czy 4 ale 5.
Jestem mamą 3 dzieci, pacuje (nie nie jestem nauczucielem), mąż pracuje po 12 godz (bo tak się pracuje na swoim, jeśli się chce coś osiągnąć), ale popołudnia i wieczory spędzamy z dziećmi na 100% a nie przed tv czy telefonem. Nigdy nie pomyślałam o wyjeżdzie za granice bo tu jest mój dom, rodzina i przyjaciele, kredyt spłace po 20 paru latach i co? I nie płączę, nie użalam się jak to w POlsce się źle żyje, niech zabiorą 500+ i zobaczymy jaki elektorat będzie miał PiS? Dzieci się ma świadomie, a nie licząc na pieniądze od Państwa, a jesli już to niech wprowadzą je dla parcujących, na zasadzie dodatkowego miesięcznego odliczenia od podatku, Ci co pracują mają mniej odciągane od pensji, czyli 500 zostaje ale mają pracę, a takie rozdawanie lekką reką kończy się mega podwyżkami i te dzieci za praę lat będą płakać bo robi się źle. Dają na mundurówkę, górnikom, lekarzom to niech dzadzą i nauczycielom i niepełnosprawnym. Cieszmy się, żę mamy zdrowie i możemy na siebie sami zarobić, a nauczycielom podziękujcie bo spędzają z waszymi dziećmi więcej czasu dziennie niż tacy jako Słońce przez cały tydzień.
Ryś
Ryś 25.04.2019, 20:11
W innych krajach nauczyciel nie musi pracowac w dwoch szkolach aby zyc normalnie ,nie martwiac sie czy ma kupic spodnie jednemu czy drugiemu dziecku dac na buty.Nie wspominam juz o szacunku jaki maja nauczyciele, a rodzice nie krzycza ze to nauczyciel ma wychowac ich dziecko .W Niemczech nie ma bezsensownych usprawiedliwien dzieci z lekcji.Rodzice maja prawo zwolnic dziecko z powodu choroby tylko 2 dni, nie wolno zwolnic dziecka z powodu wyjazdu na zakupy cz wycieczki zagranicznej .KOREPETYCJE TEZ SA PLATNE i to nie malo
May
May 26.04.2019, 20:24
W Niemczech nie ma również bezsensownych chorobowych nauczycieli.
Kurt
Kurt 25.04.2019, 21:25
Co ty Ryś piszesz za bzdury, gdzie ty widziałeś zagranicę chyba za płotem sąsiada. Ty jesteś dwa w jednym i za i przeciw.
Wymień nazwisko choć jednego nauczyciela którego nie stać na spodnie czy buty. Poza tym w Polsce rodzice też nie krzyczą na swoje dzieci no chyba że ty a jeśli chodzi o szkołę to tak bo każdy z nas mógł zauważyć jak to robią nauczyciele.
Musisz też wiedzieć że na zachodzie nie tylko nauczyciele mają szacunek ale mają go przede wszystkim rodzice dzieci które uczą. Powiedz gdzieś ty się ukrywał że widziałeś rodzica który zwolnił dziecko bo jechał na zakupy np. do Biedronki.
Wiedz też że za granicą żaden nauczyciel nie posuwa się do szantażu bowiem na tym skończyła by się jego nauczycielska kariera.
Tym samym skończyło by się gdyby dawane na zachodzie korepetycje nie były zgłoszone i opodatkowane.
Tak więc Ryś nie lej wody tylko zbieraj kasę no i za granicę ale tę prawdziwą.
Matka
Matka 25.04.2019, 12:46
Jak się chce odpoczywać to nie trzeba było rodzicem zostawać. A czas spędzony przy wspólnym odrabianiu lekcji też może być czymś przyjemnym ale tylko wtedy gdy rodzic traktuje dziecko i wspólne chwile jak przyjemność a nie przykry obowiązek.
Nic TO
Nic TO 26.04.2019, 08:24
Ma pani rację. Szkoła edukuje i wspiera wychowanie. A za wychowanie pełne odpowiadają rodzice , a nie tylko za prokreacje . Wspólne odrabianie lekcji nie ma racji bytu , przcież za chwilę serial M jak M , koleżanki , piwko , papierosek. Dziatwa na placu zabaw do 22- ej i dłużej . Odpowiedzialni .
Do nauczycieli
Do nauczycieli 25.04.2019, 19:17
Każdy nauczyciel powinien wiedzieć że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
Lepszy PiS który myśli o wszystkich i daje niż PO która obiecuje i wieczny kryzys udaje.
Co zapomnieliście.
Do "do nauczycieli"
Do "do nauczycieli" 25.04.2019, 19:31
Ile dostałeś za wpis? 2.50? Lepsze 2.50 w garsci od pis niż 0 od PO. Nie masz może zaplakanej kuzynki ?
Do Do "do nauczycieli."
Do Do "do nauczycieli." 25.04.2019, 21:38
Za 2.50? dodatku do płacy różnych grup zawodowych a także waloryzacji emerytur za rządów PO PSL musiało żyć wiele milionów Polaków.
Jeżeli wpis do którego się odnosisz jest aż tak trafiony w przekazie to powinieneś się cieszyć tym bardziej że sam napisałeś, "Lepsze 2.50 od PiS niż 0 od PO."
Cieszy mnie że nawet wrogowie PiSu umieją liczyć, czekamy tylko na zrozumienie jaka wartość , dodatnia czy zerowa napełnia portfele Polaków.

Pozostałe