Promile za kierownicą

  • 04.03.2019, 17:56
  • Janusz Justyna
Promile za kierownicą
W dniach od 1 do 3 marca br. złotowscy policjanci skontrolowali ponad 70 kierujących w ramach wojewódzkich działań "Prędkość - zero tolerancji". Celem wzmożonych działań była kontrola przestrzegania przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w szczególności zwrócenie uwagi na tych, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, ale przy okazji wyszły na jaw także inne znacznie poważniejsze przewinienia kierowców.

 

Postępowania karne, grzywny i zatrzymane prawa jazdy. To konsekwencje jakie poniosą kierujący pojazdami zatrzymani minionego weekendu przez policjantów w powiecie złotowskim. Trzech z nich kierowało pojazdami znajdując się w stanie nietrzeźwości, kolejnych dwóch pomimo faktu wcześniejszego spożywania alkoholu wsiadło za kierownice swoich jednośladów.

Pierwszy z nietrzeźwych kierujących został zatrzymany 1 marca kilkadziesiąt minut po godzinie jedenastej na ul. Moniuszki. Mieszkaniec Złotowa, kierował fiatem punto mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany przez złotowskich policjantów przed czternastą. Kierujący pojazdem marki Dacia, 56-latek miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Jak ustalili policjanci mężczyzna pił wcześniej alkohol w jednym z lokali i chciał przejechać do domu niewielką odległość. Jednak nim dojechał do domu zatrzymali go policjanci. 56-latek już stracił prawo jazdy, a jego sprawa wkrótce znajdzie finał w Sądzie.

Przed Sądem będzie odpowiadał również 36-latek z gminy Piła zatrzymany 2 marca na ul. Kujańskiej w Złotowie dzięki informacji przekazanej przez inną kierującą, która widząc, że kierowca Fiata ma widoczne trudności w utrzymaniu pojazdu na swoim pasie ruchu natychmiast powiadomiła Policję. Mężczyzna ten kierował samochodem marki Fiat Ducato znajdując się w stanie nietrzeźwości. Po badaniu przeprowadzonym przez policjantów okazało się, że miał blisko półtora promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy nieodpowiedzialnemu kierowcy, a pojazd którym się poruszał został odholowany policyjny parking.

Innym uczestnikiem stwarzającym zagrożenie na drodze i znajdującym się pod wpływem alkoholu był rowerzysta zatrzymany na ul. Boh. Westerplatte w Złotowie. Tym razem dzielnicowi pełniący w tym rejonie służbę obchodową, zatrzymali do kontroli młodego mężczyznę, którego sposób jazdy był niezbyt pewny. Jak się okazało uczestnik ruchu drogowego kierował w stanie po użyciu alkoholu.

Kolejnego nieodpowiedzialnego rowerzystę zatrzymali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Krajence na ul Bydgoskiej. Sposób jazdy rowerzysty wskazywał, iż najprawdopodobniej znajduje się pod wpływem działania alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali przemieszczającego się rowerzystę do kontroli, którym okazał się 46 – letni mężczyzna mieszkaniec powiatu złotowskiego. Jak się okazało znajdował się pod wpływem alkoholu z wynikiem około 2 promili alkoholu w organizmie.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajdował się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Na tym jednak nie koniec. Po nowelizacji przepisów, zaostrzone zostały kary dla tych rowerzystów, którzy znajdując się pod wpływem alkoholu, spowodują zagrożenie w ruchu drogowym. Policjant, który zatrzymał takiego rowerzystę po spożyciu alkoholu i stwierdził, że stwarzał on zagrożenie w ruchu, ma prawo skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

W trakcie działań pod nazwą "Prędkość - zero tolerancji" policjanci ujawnili, także 28 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości oraz zatrzymali dwa dowody rejestracyjne pojazdów, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

Ponownie apelujemy i przypominamy. Nadmierna prędkość oraz nietrzeźwi kierowcy to jedno z największych zagrożeń dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ryzyko spowodowania wypadku przez kierującego pod wpływem alkoholu jest duże i często staje się przyczyną ogromnej tragedii.

KPP Złotów

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe