Mandat za palenie liści

  • 19.02.2019, 16:24
  • Janusz Justyna
Mandat za palenie liści
Czy prawdą jest, że nawet jeśli zgłosimy zamiar spalenia odpadów roślinnych (gałęzi, liści) to można nadal otrzymać mandat?

Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów ( w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami.

W myśl art. 191 ww. ustawy ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155  termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią  odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem  w wysokości do 500 zł.

Innym przepisem mogącym mieć zastosowanie w przypadku palenia ogniska na terenie prywatnej posesji jest przepis art. 144 Kodeksu Cywilnego, nakazujący  powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Palenie ogniska powodujące przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości stanowi naruszenie tego nakazu. Przedostanie się dymu pochodzącego z takiego paleniska w miejsce dostępne publicznie może być uznane za zanieczyszczenie w rozumieniu art. 145 Kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest mandatem karnymw wysokości do 500 zł.

Nie wolno spalać liści również w rodzinnych ogródkach działkowych. Zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych znajdziemy w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

UM Złotów

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rocznie za 20tys.
rocznie za 20tys. 20.02.2019, 18:13
Pogłaskać kota tylko wolno.Kupujcie karmy dla kotów na Fakturę na Firmę i księgować w koszty firmy jak kaczyński na spółkę Srebrna.
Item cas
Item cas 20.02.2019, 21:14
Od Kaczyńskiego to jak najdalej a jak już gdziekolwiek kupisz karmę dla kotów to podatek musisz zapłacić inaczej karmy nie dostaniesz.
To samo tyczy austriackiego lawiranta którego prowadzi męczęnas LPR, twórca ugrupowania LIS. Pierwszy w Polsce przeciwnik UE i to on powinien wiedzieć że każda faktura powinna być wystawiona za wykonaną usługę jak i zakup towaru z opłaconym podatkiem.
Tak że głaskaj co chcesz ale głupot nie pisz nawet za 20tys rocznie.
to nie jest koniec
to nie jest koniec 20.02.2019, 08:29
Komisja europejska szykuje kolejne przepisy odnośnie podobnych ograniczeń. Otóż niedługo wprowadzą definicję hałasu , zapachu i światła jako toksyn komunalnych. Nadmierne oświetlenie podwórka nie będzie mogło wchodzić na posesję, hałas i odory. Ja wiem że to brzmi absurdalnie, ale proszę poszperać w sieci.
Działkowiec =Wolność a nie Kara i Więzienie.
Działkowiec =Wolność a nie Kara i Więzienie. 19.02.2019, 22:13
Ten przepis regulaminu o ROD jest niezgodny z Konstytucją gdyż ona to wyraźnie mówi że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Więc jak to się ma do obywateli tego kraju że tylko dlatego iż mają własne posesję czy ogrody działkowe podlegają karze finansowej 500zł zgodnie z artykułem. 144,145 Kodeksu wykroczeń. Natomiast miasto za sprawą urzędników wydając zgody na palenie drzewem opałowym otwartym ogniskiem na placach czy koksem na ulicach w centrum miast podczas imprez i nie tylko zatruwając powietrze wielu ludziom w tym mieszkańcom tych okolic, kodeksowi temu i karze nie podlegają. Przecież od końca II wojny światowej na działkach liście i drewno po przecince zawsze palono za obopólna zgodą wszystkich sasiadujacych działkowców.
Tak durny zakaz który karze działkowców za to że są właścicielami działek mógł wprowadzić tylko z zazdrości że jej nigdy nie miał. Być może twórcą tego zakazu nie widział jeszcze na czym polega grilowanie, oj bójmy się bo jak się dowiedział to chyba nas zamknie.
Niedługo doczekamy się tego że nie będzie można skopać ogródka bo można przeciąć dżdżownice.
Uważam że to co niekonstytucyjne powinno zostać poprawione.
2ef
2ef 20.02.2019, 08:26
TVN sfilcował ci dekiel do końca. Na początku masz trochę racji ale zakończenie pokazuje że jesteś głupcem, niestety Nie masz nawet pojęcia jak tworzono jest prawo w Polsce i w związku z czym te durne przepisy.
Z. Borucka
Z. Borucka 20.02.2019, 09:06
A ja mam działkę i tez uważam że ten przepis regulaminu jest niedorzeczny i niekonstytucyjny i aby to zrozumieć nie trzeba słuchać TVN. Wszyscy wiedzą jaki wpływ na PZD maja rządy, chyba wielu przypomina sobie projekt ustawy który przedstawił poseł Dera odnośnie uwłaszczenia działkowiczów. Każdy kto słucha czy nie TVN wie że ta i inne ustawy mają bezpośredni wpływ na ustalanie statutu i regulaminów PZD i PZOD.
Być może w komentarzu działkowiec=wolność zabrakło kilku łączących myśl słów jednak przekaz jest jasny i zrozumiały i nikt kto zna temat nie może być porównywany do głupców.
Każdy regulamin działkowiec oparty jest na statucie a ten na ustawie tworzonej przez Sejm i tylko głupiec o tym nie wie.
Co za czasy
Co za czasy 19.02.2019, 21:17
Dawniej pamiętam jak woźny palił liście na placu, ten zapach. Achh..
cycu
cycu 19.02.2019, 18:47
zaraz grila nie rozpalimy .kpina
Gość
Gość 19.02.2019, 18:10
Podziękować pisiorom coraz gorzej niedługo trzeba będzie się tłumaczyć że srania i bzykania
Jan
Jan 19.02.2019, 16:41
Ja pier.... nawet ogniska nie mogę sobie rozpalić!? Do czego my doszliśmy!? Teraz jest już chyba większa presja i prześladowania niż za komuny!
Dzialkowicz
Dzialkowicz 20.02.2019, 16:03
Szanowny Panie Janie:w tej sprawie chodzi o zwyczajnie spalanie mokrych liści itp. Proszę postać w sąsiedztwie tych smierdzacych dymow i powrócić do domu, ubranie do prania.
Działkowiec
Działkowiec 20.02.2019, 21:22
Nie ma czegoś takiego jak Działkowicz, jak i nikt normalny nie pali mokrych liści.
Jeżeli już zdarzy się taki idiota tak robi a pan to widzi to pytam, po co pan tam stoi tak długo aż trzeba będzie prać ubranie. Przecież to też idiotyzm.
Jednak z tego wszystkiego wynika że minus i minus daje plus co daje dobro wam obu, dobro pozwalające pójście po rozum do głowy.
Ten sam Jan
Ten sam Jan 20.02.2019, 17:19
Mokre liście się nie palą!
Zresztą, ognisko to...ognisko i nie spala się w nim sezonowane gałęzie.
Dzialkowe ognisko
Dzialkowe ognisko 20.02.2019, 18:10
Janusze palą mokre odpady działkowe w beczkach wspomagając ten proceder benzyną.

Pozostałe