Wtorek, 20.08.2019

Ludzie piszą do burmistrza

  • 07.02.2019, 13:33 (aktualizacja 07.02.2019, 13:46)
  • Janusz Justyna
Ludzie piszą do burmistrza Zdaniem mieszkańców tzw. starego miasta - bardzo brakuje tam miejsc parkingowych
Do biura Rady Miejskiej Złotowa i do burmistrza Złotowa wpłynęło pismo od mieszkańców miasta w ważnej dla nich sprawie...

Podpisani pod pismem proszą o rozważenie zmiany znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Oto treść pisma: "Strefa zamieszkania to specjalny obszar ze względu na obowiązujące tu normy prawne, jednakże ma ona służyć przede wszystkim osobom tu zamieszkującym, a u nas w Złotowie jak do tej pory strefa ta jest utrapieniem dla mieszkańców zamieszkałych po stronie zarówno prawej, jak i lewej od ulicy Wojska Polskiego i Kościelnej.

Problemem mieszkańców jest brak miejsc postojowych, dotyczy to ulic: Mokra, Rybacka, Podolska, Stary Rynek, Nowy Rynek, Ostra, Spichrzowa od Cesty, Garncarska, Studzienna, Półwiejska, Krótka, Towarowa.

Problem ten niejednokrotnie był zgłaszany do władz miasta, jednakże pozostaje on nierozwiązany. Problem ten pojawił się po wprowadzeniu strefy zamieszkania, przy wprowadzeniu tej strefy nie brano pod uwagę w ogóle głosów mieszkańców powyższych ulic, a teraz zaczęto karać za parkowanie samochodów na miejscach do tego nieoznakowanych. Mieszkańcy nie parkują swoimi samochodami w miejscach niedozwolonych na złość innym, tylko ze względu na brak takich miejsc w obrębie tych ulic.

Myślimy, że władze miasta mają rozeznanie i wiedzą, że jest to obszar starej zabudowy i działki, na których stoją budynki nie mają zaplecza parkingowego, ze względu na to, że budynki stoją na całej szerokości działek (działki o niewielkiej powierzchni) tak, że mieszkańcy nie mają możliwości parkowania na swoich posesjach i są skazani na miejsca parkingowe należące do miasta, co zdawało egzamin od lat. W tym obszarze oznakowany parking znajduje się na Starym Rynku, gdzie parkują na nim swoimi samochodami mieszkańcy Starego Rynku, Podolskiej, Garncarskiej, Spichrzowej (nowo wybudowany budynek przy Ceście), pracownicy GS SCH, pracownicy Cesty, w obrębie tych ulic w wielu budynkach prowadzona jest działalność gospodarcza, co wiąże się z zapewnieniem miejsc parkingowych przez klientów. Na Nowym Rynku także znajduje się parking, jednakże nie zaspokaja on nawet potrzeb mieszkańców tego obszaru ulic Nowy Rynek, Towarowa, Krótka.

W tym obszarze znajduje się kilka miejsc, gdzie stworzono miejsca parkingowe, jednak nie są one oznakowane, miejsce na Podolskiej przy bloku z farbami, Krótkiej naprzeciwko sklepu z garniturami, Garncarskiej za numerem 3. Ponadto mieszkańcy parkują na wszystkich wolnych miejscach, co od paru dni nie podoba się komuś i notorycznie dzwoni na policję z prośbą o sprawdzenie poprawności postoju samochodów, co w konsekwencji prowadzi do wystawiania mandatów.

Pragniemy także nadmienić, że władze miasta niejednokrotnie w obszarze starego miasta wydają warunki zabudowy, nie dbając o zabezpieczenie przez inwestora odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, dla mieszkańców budowanej inwestycji.

Jednak w przypadku nałożenia obowiązku stworzenia miejsc parkingowych przy nowo powstałych inwestycjach niejednokrotnie zostają wybudowane garaże, które nie są zajmowane prze mieszkańców, tylko wykupowane są prze inne osoby.

Wobec powyższego prosimy o rozważenie naszej prośby, ponieważ wprowadzenie stref zamieszkania w obszarze powyższych ulic stanowi problem dla wielu mieszkańców."

Burmistrz Adam Pulit powiedział, że pismo zna, i jego treść i zgłoszone wnioski są poddawane analizie. Podobny temat zgłaszał już radny Łukasz Piosik, składając interpelację w sprawie spowalniaczy na ul. Kościelnej.

(red)

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kierowca
Kierowca 09.02.2019, 11:18
A ja patrzę na to trochęinaczej. Oczywiście bezpieczeństwo jest najwazniejsze, ale czy to nie jest żałosne, że w 18 tysięcznym mieście ok. 1/4 mieszkańców, którycz mieszkają na Osiedlu Zamkowym musiała przejeżdzać przez strefy zamieszkanie wracając z pracy zakupów czy instytucji publicznych? Moim zdaniem brak jest odpowiedniej hierarchizacji ulic w mieście. Oczywiście odezwą się ci, którzy twierdą, że przecież można jechać przez Mickiewicza i Obrońców Warszawy, tylko teraz już jest tam ciasno, a droga strasznie wydłużona. Jakby zwiększyć natężenie o ilość pojazdów, które przejeżdżają przez Wojska Polskiego i Kościelną, to poprostu od ronda przy Rocha do ronda przy zamku byłby jeden wielki korek. CZAS POMYŚLEĆ O OBWODNICY OD ULICY CHOJNICKIEJ DO ZAMKOWEJ!!!. Innego wyjścia nie ma, pojazdów w mieście przybywa, zaś samo osiedle Zamkowe cały cas się rozbudowuje!!!
FARGO
FARGO 09.02.2019, 11:51
Bzdury . Przecież samochody ul W. Polskiego też dojeżdżają do zamku. Nie problem w ulicach lecz ich wykonaniu i organizacji ruchu. Po pierwsze zbyt mała ilość przejazdów przez W. Polskiego to wina przeklętego przez wielu kierowców bruku. Tamtędy jedzie tylko ten co musi a i wtedy klnie.
Po drugie z ul. Mickiewicza na odcinku za rondem przy UM. do ronda przy kościele Rocha nie ma żadnego zjazdu w kierunku Obr. Warszawy i to jest powodem zakorkowania centrum miasta bo nawet ci którzy z pracy jadą na Stare Miasto dojeżdżają tam drogami asfaltowymi wkoło tylko dlatego żeby nie jechać W. Polskiego.
Nie wiadomo dlaczego wszystkie ulice łączące Obr. Warszawy z Mickiewicza są jednokierunkowe w jedną stronę. Dlaczego np. ul Garncarska nie jest dwu kierukowa, przecież wielu mieszkańców Starego miasta wracających z pracy i nie tylko odblokowało by dojazd do ronda przy kościele Rocha i wtedy mieszkańcy zza rzeki mieli by spokojniejszy dojazd do domu.
Ul Garncarska zawsze była dwukierunkowa i nie wiem po co to zmieniano skoro na jej wyjeździe i tak jest rozwidlenie dwupasmowe a do tego miejsca samochody jeżdżą po lewej i prawej stronie jednocześnie.
Dziwi też fakt że z ul Wawrzyniaka nie ma żadnego wyjazdu na Obr. Warszawy a zatem wszyscy wyjeżdżający z niej muszą udać się w kierunku Mickiewicza i niech nikt nie mówi że mogą jechać ul Chrobrego bo tam z powodu prowadzonych działalności gospodarczych mało kto jedzie.
Uważam że ktoś powinien się temu przyjrzeć i zainterweniować tak aby ruch komunikacyjny w mieście był logiczny a nie tak jak jest dzisiaj uciążliwy.
Co do obwodnicy to tak ale i do tego trzeba dojrzeć a to jest kosztowne dlatego rozwiązujemy sprawy w miarę możliwości.
zz
zz 08.02.2019, 11:52
Samochody na ulicy Kościelnej, jeśli tylko jest taka szansa, jadą z większą prędkością niż prawo na to pozwala. Policja niestety pojawia się tam bardzo rzadko, a szkoda.
Gość
Gość 07.02.2019, 20:39
Ten kto pisze, że spowalniacze na Kościelnej są tam niepotrzebne bo obowiązuje 20 km/h chyba tam nie mieszka. Kierowcy często jadą ponad 50 km/h, bo skończyły się kocie łby i gaz do dechy. Jestem jak najbardziej ZA spowalniaczami. Może wreszcie ktoś zapewni bezpieczeństwo w tym rejonie Starego Miasta. Panie Piosik, brawo dla Pana.
Też kierowca
Też kierowca 07.02.2019, 22:28
No to gościu sam siebie odpowiedziałeś; ,, Kierowcy często jadą ponad 50 km/h" czyli o tyle więcej ile pozwala na zatrzymanie prawa jazdy.
Wszystko wskazuje że to właśnie pan ,,gość,, nie mieszka przy ul Kościelnej ba nawet tam nie przebywa tylko wazelinę pod pana radnego i bije brawo wszystkimi kończynami.
Wszystko dobrze tylko adresat nie ten. Jeżeli dochodzi do wykroczeń kierowców to trzeba właśnie zmobilizować policję.
Pragnę zaznaczyć że ta ul. jest w miarę bezpieczna a piesi i rowerzyści dobrze oddzieleni od jezdni.
Idąc tokiem myślenia gościa spowalniacze powinno się zamontować na Wojska Polskiego, Dworzaczka, Chrobrego czy Wawrzyniaka.
Panie radny prawda jest taka że to ul. Dworzaczka jest bardziej niebezpieczna bo tam każdy naocznie może stwierdzić jakie skutki powoduje nadmierna prędkość. Każdy widzi co się dzieje z betonowymi słupkami i to że piesi z jednej strony wogóle nie są oddzieleni od drogi. Po jednej stronie są słupki i krzaki zakute w kraty a po drugiej nic.
Myślę że pan gość i radny powinien wiedzieć gdzie adresować swoje zarzuty co do stwarzanego niebezpieczeństwa przez nierozważnych kierowców.
Jan
Jan 07.02.2019, 19:01
Tak prawdę mówiąc... pisząc, nie bardzo rozumiem, o co w tym piśmie chodzi? Zlikwidowanie strefy nie zwiększy w zasadzie miejsc parkingowych - spowoduje, że gdziekolwiek się zaparkuje to bedzie dobrze. stworzy to bałagan.
Może rozwiązaniem było by wprowadzenie "strefy 30" i postawienie w niektórych miejscach "zakazu zatrzymywania się i postoju"?
wGT
wGT 07.02.2019, 17:57
Parking koło PEPCO to jest utrapienie, stara lipa blokuje przejazd i stanowi niepotrzebne wąskie gardło.
Kierowca
Kierowca 07.02.2019, 15:41
Pismo do burmistrza uzasadnione gdyż na całym Starym Mieście sprawa parkowania jest utrapieniem dla wszystkich mieszkańców.
Coś trzeba z tym zrobić.
Jeśli chodzi o pomysł pana Piosika z spowalniacza mi na Kościelnej to niewypał.
Po co ten pan chce dodatkowo utrudnić życie wszystkich mieszkańców i kierowców korzystających z ul. Kościelnej.
Spowalniacze przyniosły by więcej szkody niż pożytku tym bardziej że na tej ul obowiązującą prędkość to 20 km/h.
Spowalniacze zeszpecą drogę i wydłużą czas pozostawania na niej samochodów co wcale nie musi być bezpieczne. Jedno czego pan Piosik mógł by się domagać to częstszych kontroli policji
zarówno na ul. Wojska Polskiego jak i Kościelnej które mobilizowały by kierowców do przestrzegania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości.
Tomek
Tomek 08.02.2019, 11:10
Akurat na Kościelnej spowalniacze by się przydały, szpanerom ze starych bmw mówię NIE!

Pozostałe