DiscGolfPark w Złotowie!!!

  • 06.10.2018, 13:51 (aktualizacja 06.10.2018, 17:57)
  • Janusz Justyna
DiscGolfPark w Złotowie!!! DiscoGolfParki są bardzo popularne na Słowacji
DiscGolfPark – przebieg prac oraz informacje na temat pochodzenia i zasady gry disc golf, cz. 1 - Łukasz Gmurczyk przedstawia na czym polega pomysł, który będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego

Witam serdecznie mieszkańców Złotowa

Artykuł składać się będzie z dwóch części. W pierwszej części w kilku słowach opiszę jak wyglądają prace przy tworzeniu pola do disc golf'a, a w drugiej części przedstawię Państwu pochodzenie gry i jej zasady.

 

  1. Pole do disc golf'a – przygotowanie terenu

 

Pole do disc golfa powstanie nad Jeziorem Złotowskim (Miejskim).

Jest to bardzo urokliwy teren i pewnie nie odkryty jeszcze przez sporą grupę Złotowian. Tym bardziej zachęcam Państwa, aby odwiedzić to miejsce.

 

Od połowy września trwały prace porządkowe. Teren został oczyszczony z porzuconych śmieci, a przestrzeń rzutowa z suchych gałęzi. Dodatkowo na obszarze rzutu zostanie wykoszona trawa. W minionym tygodniu zostały zamontowane maty rozbiegowe (tee) o wymiarach 1,4m x 2,4m oraz kosze metalowe, do których gracze będą mogli rzucać specjalnymi dyskami. W kolejnym tygodniu zamontowane zostaną znaczniki odległości oraz mapa pola i regulamin gry na tablicach informacyjnych.

 

Kosz do gry na trawniku przy pływalni Laguna.

Oprócz głównego pola do gry w disc golf’a powstanie dodatkowy kosz przy Pływalni Laguna. Będzie to pojedynczy kosz. Wokół kosza, z czterech stron świata będą zamontowane znaczniki odległości co 1 m. W jednym ramieniu po 10 sztuk. Zostanie również zamontowana tablica informacyjna z zasadami gry.

 

Mobilny kosz do gry w Zagrodzie Krajeńskiej

W Zagrodzie Krajeńskiej będzie możliwość wypożyczania kosza mobilnego z dyskami do gry. W pobliżu Zagrody Krajeńskiej będzie też postawiona tablica informacyjna na temat disc golf'a i lokalizacji innych miejsc do gry w Złotowie.

 

Przypomnę, że wstępnie planowana była budowa placu do gry w disc golf'a na plaży miejskiej, ale z uwagi na koncepcję rozbudowy tego miejsca oraz ze względów bezpieczeństwa lokalizacja uległa zmianie. Dodatkowo pojedynczy kosz miał powstać na dawnej strzelnicy, ale został on zastąpiony mobilnym koszem, który będzie można wypożyczać w Zagrodzie Krajeńskiej. Uważam, że dla popularyzacji tego sportu opcja mobilnego kosza będzie ciekawym rozwiązaniem dla mieszkańców Złotowa, szkół oraz organizacji pozarządowych.

 

  1. Pochodzenie gry i jej zasady

 

Disc golf powstał na początku XX wieku. Pierwsza gra została rozegrana w Kanadzie w 1926 roku. Ronald Gibson wraz ze szkolnymi kolegami rzucali cienkimi pokrywkami do koła, które wcześniej narysowali na piasku.

W obecnej formie disc golf zaczął funkcjonować we wczesnych latach 60-tych. W różnych miastach w Stanach Zjednoczonych zawiązywały się liczne grupy zwolenników fascynującej gry. Dla niektórych graczy celem były drzewa, dla innych 50-galonowe pojemniki po śmieciach, lampy, altanki czy fontanny.

 

Disc golf – to gra, podczas której zawodnik rzuca specjalnym dyskiem do celu. Zasady podobne są do gry w golfa. Piłkę i kij zastępują latające dyski różniące się wagą, rozmiarami i charakterystyką lotu. Celem jest metalowy kosz z łańcuchami wyłapującymi dyski. Rzut zaczyna się ze specjalnie wyznaczonego rozbiegu (tee). Zawodnik rzuca ponownie z miejsca, gdzie doleciał dysk, aż do momentu trafienia do celu. Zwykle liczba rzutów do osiągnięcia danego kosza jest z góry ustalona. Gracze starają się ukończyć każde pole w najmniejszej liczbie rzutów.

 

Zasady gry:

1. Pierwszym rzutem staraj się trafić, jak najbliżej kosza i próbuj znaleźć się w dogodnej pozycji do wykonania kolejnego rzutu.

 

2. Gracze kolejno wykonują swój pierwszy rzut z tee (miejsca rozbiegu). Następnym zagrywanym dyskiem jest ten, który znajduje się najdalej od kosza. Rzut wykonujemy z miejsca, w którym dysk się zatrzymał. Wyznacza się linie prostopadłą do kosza (lie). Dołek uznaje się za ukończony, gdy dysk trafi do kosza lub zawiśnie między łańcuchami.

 

3. Gracz może przekroczyć lie, dopiero gdy wypuści dysk z ręki. Zasada ta nie ma zastosowania przy rzucie z odległości równej lub mniejszej od 10 metrów do kosza. Taki rzut nazywamy putt'em.

 

4. Gdy wszyscy gracze ukończą dołek, przechodzą do następnego tee. Kolejność rzutów jest ustalona według wyników z poprzedniego dołka. Zaczyna najlepszy gracz.

 

5. Zwycięzcą jest gracz, który ukończy wszystkie dołki w najmniejszej liczbie rzutów.

 

 

W kolejnym artykule opiszę zasady bezpieczeństwa podczas gry oraz formę wypożyczania dysków.

 

Wszelkie pytania na temat gry proszę umieszczać w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć w możliwie najkrótszym terminie.

 

Pozdrawiam

Łukasz Gmurczyk

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dobromił
Dobromił 09.10.2018, 15:15
dla kogo to ? Po co ? ... nie szkoda kasy ?
Realista
Realista 10.10.2018, 15:39
Dla tych co lubią być aktywni.
Skoro ktoś się wysilił, wymyślił a inni podpisali to widocznie potrzebne.
Dobrze, że to dla wszystkich a nie kolejny plac zabaw lub chodnik przed blokiem.
Przynajmniej oryginalne, mi się podoba.
potonato
potonato 09.10.2018, 18:55
Dla kogo? Dla aktywnych. Dla tych co nie lubią gnić w domu przed telewizorem. Mieszkańcy zdecydowali, że nie szkoda. A na co ty byś wolał wydać te pieniądze? Będę w szoku jak podasz jakieś przykłady :)
Oo
Oo 06.10.2018, 20:05
Następne chore pomysły Pulita
Realista
Realista 10.10.2018, 15:42
Przecież to z budżetu obywatelskiego.
Każdy mieszkaniec Złotowa może zgłosić projekt.
... ale lepiej zza klawiatury tylko krytykować.
kom
kom 07.10.2018, 13:45
Coś ci się, z tej zawiści, mocno pomieszało :)
Ułe, ułe
Ułe, ułe 07.10.2018, 01:05
Pulita? Mule..

Pozostałe