Ruszyć z miejsca

  • 25.04.2017, 01:06 (aktualizacja 25.04.2017, 01:22)
  • Janusz Justyna
Ruszyć z miejsca
Na środowej sesji Rady Miejskiej Złotowa stanie pod głosowanie projekt uchwały wsparcia finansowego Stowarzyszenia Na Rzecz Uhonorowania Księdza Patrona Bolesława Domańskiego

Zbieranie funduszy na rzecz budowy pomnika ks. Patrona idzie w wolnym tempie, raczej niezakładanym przy jego powoływaniu. Pomoc miasta jest niezbędna. Stowarzyszenie złożyło 24 marca wniosek do burmistrza Złotowa, Adama Pulita, o ujęcie w budżecie miasta kwoty 60 tys. zł na zabezpieczenie finansowe na budowę pomnika - ławeczki. Pomnik ma być w formie odlewu z brązu postaci ks. dra Bolesława Domańskiego, w wymiarach zbliżonych do naturalnych. Wstępna koncepcja budowy pomnika - ławeczki zakłada również ustawienie tabliczki z Prawdami Polaków Spod Znaku Rodła.

Jeśli uchwała zostanie przez radnych przyjęta, ewentualna budowa pomnika-ławeczki ruszy mocno z miejsca.

(jj)

Ze strony swietarodzina.pila.pl: 

Ks. dr Bolesław Domański urodził 14 stycznia 1872 w Przytarni koło Chojnic. Był wielkim kapłanem, obrońcą polskości, wybitnym działaczem społecznym i politykiem, długoletnim przywódcą Związku Polaków w Niemczech, określanym wielkopolskim zwyczajem Patronem tego związku. Obok ks. Stanisława Staszica to najwybitniejsza postać Krajny.

Początkowo pracował w Collegium Marianum i Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1902 roku zrezygnował z pracy profesorskiej i powrócił do duszpasterstwa. Był najpierw administratorem parafii w Złotowie, a począwszy od 1903 roku objął probostwo w Zakrzewie. Przede wszystkim uczył ludzi wiary katolickiej, języka polskiego, sztuki życia godnego według prawd wiary, solidarności na co dzień.

Wprowadzał w czyn idee pracy organicznej, popierał wysiłki wspierające gospodarkę, kulturę Polaków. W 1906 r. przyjął funkcję prezesa Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie, stworzył Bank Ludowy w Zakrzewie oraz popierał strajk szkolny dzieci w latach 1906-1907. Jego postawa rodziła represje ze strony Prusaków. Wielokrotnie stawał przed sądem.

W 1918 i 1920 r. bezskutecznie zabiegał o przyłączenie do Polski Ziemi Złotowskiej wraz z całym Pomorzem. Przeciwstawiał się exodusowi Polaków do II Rzeczpospolitej. Tego typu postępowanie podnosił do rangi zdrady narodowej. Wierny swoim zasadom pozostał w Zakrzewie. Mówił, że będzie się modlił i bronił tej ziemi, tak długo, aż połączy się z Polską.

Podczas kongresu ks. Domański, przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”:

  1. „Jesteśmy Polakami”
  2. „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”
  3. „Polak Polakowi Bratem!”
  4. „Co dzień Polak Narodowi służy”
  5. „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!
Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marilyn Wallace
Marilyn Wallace 27.07.2017, 03:40
Ja mogę uśmiechać się z tym człowiekiem Otrzymuję kredyt ze swojej firmy

Koniec zmartwień finansowych

Jestem Marilyn Wallace z USA, Texas Mogę się z tym uśmiechem uśmiechnąć Ramsay Hill Otrzymałem pożyczkę w wysokości 65 000,00 dolarów dolarów od jego firmy, a także moi koledzy otrzymali również pożyczki firmowe i pożyczki osobiste od tego człowieka bez problemu. Z nie ma żadnych zabezpieczeń opłaty i opcji transferu radzę nie wybrać niewłaściwą osobę, jeśli rzeczywiście wniosek o pożyczkę gotówkową na swój projekt i inne. Opublikuje tę wiadomość, ponieważ pan Ramsay Hill poczuł się z tym pożyczony. To dzięki przyjacielu spotkałem tego uczciwego i szczodrego człowieka, który pomógł mi uzyskać ten kredyt. Aby regulować swoje życie, potrzebujesz pieniędzy, utkniesz, nie masz dostępu do kredytu bankowego lub nie masz pożytku z banku, musisz finansować budowę, rozwój nieruchomości, tworzyć własne firmy na własną firmę, Widzieli i potrzebowali zarabiać, zły kredyt lub potrzebować pieniędzy, aby płacić rachunki lub długów. Więc radzę skontaktować się z Tobą i spotkać się z Tobą w sprawie usług, o które go prosisz.

Jego dane kontaktowe firmy:
E-maile: [email protected] lub [email protected]
Strona internetowa: http://ramsayhillfinance.wixsi…
WhatsApp lub Zadzwoń: +2348115522407
Miejski wstyd
Miejski wstyd 30.04.2017, 12:35
W Złotowie nie ma ani jednego pomnika dotyczący kogoś z miasta czy nawet z tych stron. Ot, wstydzimy się
Atrakcja + Promocja
Atrakcja + Promocja 28.06.2017, 11:01
Tak pomnik poprzedniego Naczelnika-Burmistrza Wełniaka i jego ucznia z książką w ręku o burmistrzowaniu obecnego Pulita, który może być na kolanach aby nie przewyższał poprzednika wzrostem.
He
He 30.04.2017, 15:55
No więc ogłaszamy i składamy się na pomnik Wełniaka obok fonnntaanny. Tak jak było planowane.
naprawdę
naprawdę 26.04.2017, 22:26
Zobaczcie zdjecie Domańskiego jaki utuczony a obok same chudziny.Zdjecie w kalendarzu książkowym,w Muzeum.
Dobrze miał bo odsetki miał z siostrą od pożyczek bo to był prywatny Bank Domańskich.udzielali pożyczek na wysoki procent a do tego pieniądze z tacy w kościele to sobie żył ksiadz Domański jak pączek w maśle.Miał lepiej od dzisiejszych księży ,którzy nie maja Banków prywatnych.
Lekcja historii prawdziwej
Lekcja historii prawdziwej 28.04.2017, 13:54
Uprawiasz klasyczną dialektykę hitlerowsko-marksistowską, czyli prawda jest kłamstwem i na odwrót. Ksiądz Patron w owym czasie już ciężko chorował. Przez lata był drobnej postury, a z życia korzystał będąc całkowitym abstynentem i wegetarianinem. Banki i inne polskie spółdzielnie założył (lub był ich inicjatorem) po to, żeby finansować: budowy polskich szkół, ich utrzymanie z wysokimi zarobkami dla nauczycieli, polskie biblioteki, czytelnie, świetlice, z zakupem do nich książek i prasy, budowę Domu Polskiego, Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, organizacje młodzieżowe - w tym kobiece, sekcje i kluby sportowe, chóry, harcerstwo, oświatę pozaszkolną, rolniczą i dziesiątki innych inicjatyw wcielanych w życie. Banki Polskie w Zakrzewie i Złotowie proponując pożyczki wyżej oprocentowane niż w bankach niemieckich przestałyby istnieć. Jeżeli chodzi o zacną siostrę Księdza Patrona, to tak dorobiła się na owym banku, że wojnę spędziła na garnuszku siostry, a po jej zakończeniu nie mając początkowo środków do życia (rzekomych oszczędności) mieszkała kątem dwa lata w nieogrzewanej izdepce! Z ostatniej chwili: Bank Ludowy w Zakrzewie z filią złotowską - wpłacił na konto budowy tzw. pomnika Księdza Patrona -UWAGA!!! całe 100zł Czyżby zarząd tego banku uległ tej lub podobnej - haniebnej propagandzie. Godnej najwyższego potępienia!!!
G 8
G 8 07.05.2017, 06:39
Czy owe sto złotych są wyrazem wdzięczności zakrzewskich elit?
Poprawka do powyżej
Poprawka do powyżej 30.04.2017, 10:58
Prawda, tak też dzisiaj ma większość polaków po rządach SLD, PO-PSL. Dlatego też większość do pomnika nie dadzą nic co nie znaczy że nie szanują dokonań Ks. B. Domańskiego.
Mersman
Mersman 27.04.2017, 15:46
Przed paragrafem wybroni się chorą dyńką, ale przed zemstą losu... Nigdy!
A K-W
A K-W 27.04.2017, 14:32
Wszystko wskazuje na to, że jesteś posiadaczem żółtych papierów. Pozostaje tylko pytanie, czy moderator tego forum, który od dawna publikuje twoje urojone teksty ma też ten sam zaszczyt. Na to, co robisz jest paragraf!!!
Do AK-W
Do AK-W 30.04.2017, 11:11
AK-W to co robisz jest gorsze od byle jakiej pisaniny. To już nie jest bzdurne to zastraszanie rodem hitlerowskiej propagandy. W okresie działalności Ks B. Domańskiego za teksty, które podobnym jak ty wydawały się bzdurne grożono tym samym co teraz ty innych. Tak więc zastanów się zanim ponownie będziesz straszył kogokolwiek paragrafami. Wiedz że na tym świecie nie wszystkm musi się podobać jeden kierunek polityczny. Każdy ma wybór lecz grożenie innym to nie wybór to dziedzictwo najgorszego stylu zmieniającego świat w hororrrrr.
pgx
pgx 27.04.2017, 13:17
ty... lewacki zgermanizowany sługusie przemawiasz głosem hitlerowskiej propagandy z lat 1933-1938!
historyk
historyk 26.04.2017, 17:37
To już wiadomo,że przeciwnikami wielkiego patrioty księdza Bolesława Domańskiego,postawienia pomnika,jest ta SWOŁOCZ postkomunistyczna z PO+PSL+SLD!
do historyka
do historyka 26.04.2017, 18:02
ty nie jestes historykiem .ta twoja swołocz PiS -owska wychodzi mi jak siadam na muszlę klozetową !!!
Daj pieniądze i wybuduj sobie pomnik za swoje pieniądze chamie.
 historyk do pieniacza
historyk do pieniacza 26.04.2017, 18:42
Tak jestem PIS-owcem i się tego nie wstydzę. To między innymi za moją przyczyną wiele matek i rodzin odetchnęło z ulgą i to bez względu na poglądy polityczne po 8 latach POpapranych rządów, które polskie rodziny i ich dzieci mieli w głębokim poważaniu. Mam dla ciebie radę: Nie siadaj na muszle klozetową bo ci czasami PIS torbę przyskrzyni i wtedy to dopiero będziesz piszczał cienkim głosem jak dzisiaj Rudy czy Szrek na widok Kaczyńskiego.
news
news 26.04.2017, 22:18
ej,ty z PiS-u.PO prowadzi w sondażach,na drugim miejscu PiS.maja za swoje.Ludzi podzielili.Będą wkrótce wybory.
PiS zniknie na zawsze.
Do news
Do news 30.04.2017, 11:13
Prędzej ty znikniesz niż PIS.
wop
wop 25.04.2017, 18:36
A gdzie należy wpłacić może by ktoś podał
Złotowianka
Złotowianka 25.04.2017, 13:48
Popieram. Taki pomnik jest potrzebny naszemu miastu i to bardzo, bo to będzie kolejna atrakcja dla odwiedzających osób, a wbrew pozorom tych atrakcji na dzień dzisiejszy nie ma zbyt wielu
niezgadzamsię
niezgadzamsię 25.04.2017, 11:56
A my Złotowianie,nie zgadzamy się aby 60000zł wydać na pomnik.Domański był tylko w Złotowie jeden rok jako ksiądz,przed pierwszą wojną światową.Dbał przede wszystkim o siebie.Jeśli byłby taki "wielki" zadbałby aby języka polskiego wówczas uczyli w szkole ale nie uczyli.Uczyli języka niemieckiego.Gdy po roku przenieśli służbowo Domańskiego do Zakrzewa i ludzie z Zakrzewa(prawdziwi Polacy) zaczeli przeprowadzać się do Polski,wtedy Domańskiemu to się nie podobało.Wolał aby Polacy mieszkali w Prusach i aby podatki szły do kasy Prus.Na ambonie głosił aby nie wyprowadzali się a nie miał takiego prawa aby Polakami sterować.Jego siostra musiała mieć pracę no to założył Spółdzielczy Bank.I kółko rolnicze(kołchóz) co nie wiązało sie z polskością tylko raczej z niemieckością bo większość to Niemcy zamieszkiwali okolice Zakrzewa.Domański nie był Polakiem.
Założył Związek Polaków ale w Berlinie i nic to Polakom nie dawało.Taki Związek Polaków ,jak juz, powinien powstać w Złotowie lub w Zakrzewie ale nie powstał.
Urodził się w Przytarni ,gmina Karsin, na kaszubach to niech oni mu pomnik postawią albo księża koło kościoła niech mu postawią pomnik za swoje pieniądze.Patronem zadnym nie był to jakiś lizus tak ksiedza Domańskiego nazwał i przylgnęło do niego.
Rożeński czy ksiadz Grochowski bardziej się opiekowaki i nauczali języka polskiego i książki dla Polaków ściągali z Polski i to Rożeńskiemu bardziej należy się pomnik niż Domańskiemu.
Urząd Miejski nie ma prawa ,z naszych podatków wydawać na katolików 60 tys.zł.My potrzebujemy Zakładów pracy w Złotowie i Mieszkań a nie ot tak sobie na kościół .katolicy niech się poskładają na pomnik Domańskiego,który nigdy w Polsce nie mieszkał .
Obserwator
Obserwator 26.04.2017, 07:47
Aż trudno uwierzyć, że właściciel tego portalu należy do rady programowej muzeum złotowskiego (piszę z małej litery celowo). Ten haniebny bełkot osobnika o chorej duszy powinien być natychmiast usunięty.
Oxymoron
Oxymoron 26.04.2017, 10:01
Mi też trudno uwierzyć. Zapewniam cię, że właściciel nigdy nie był w złotowskim muzeum i raczej trudno uwierzyć, żeby wstąpił do rady.
Antoni
Antoni 26.04.2017, 04:20
Tak obraźliwego tekstu w życiu nie czytałem.
Patriota
Patriota 25.04.2017, 10:14
POLACY także Złotowianie Na Boga, chcąc uczcić ks. Bolesława Domańskiego, najpierw należy z Komitetu wywalić Tajnych Współpracowników, powojennych szmalcowników. Poza tym należy rozliczyć wszystkich UBeków i SBeków a na pierwszum planie postawić prawdziwych Polaków tych , ktorzy nie muszą się wstydzić za siebie bo mają wrodzony honor tak jak ks. Bolesław Domański. Bez tego żadne upamiętnienie nie ma sensu.
aqq
aqq 25.04.2017, 15:48
Przepraszam, ale moim zdaniem "prawdziwy Polak" to określenie stosowane przez "prawdziwych" idiotów. Czy jeśli nie zgadzam się z autorem, to jestem Polakiem prawdziwym, czy nieprawdziwym? A na czym owa prawdziwość czy nieprawdziwość polega? Czy jeśli wychowuję dzieci w tradycjach narodowych, pracuję, uczciwie płacę podatki i staram się uczestniczyć w życiu społecznym, to jestem prawdziwym, czy nieprawdziwym Polakiem? Jeśli nie zgadzam się np. z poglądami głoszonymi przez obecną władzę, to czy jako gorszy sort jestem Polakiem nieprawdziwym? A czy ci, którzy z hasłem "Śmierć wrogom Ojczyzny" na sztandarach szerzą nienawiść i wszędzie widzą zdrajców, lewaków, zboczeńców łamiąc przy tym prawo są prawdziwymi czy nieprawdziwymi Polakami?
W określeniu "prawdziwy Polak" można znaleźć zaprzeczenie jednej z prawd Polaków w Niemczech, tak bliskich księdzu Domańskiemu: "Polak Polakowi bratem". Bo to określenie zakłada podział na "prawdziwych" i "nieprawdziwych". A przecież "Jesteśmy Polakami".
POrada
POrada 25.04.2017, 16:32
Nie dur..u jeżeli nadal jesteś za gloryfikowaniem komuchów to nie możesz być prawdziwym Polakiem. Musisz wybrać albo jesteś Komuchem albo Polakiem. Ten wybór należy do ciebie.
aqq
aqq 26.04.2017, 00:34
Nie chcę być "prawdziwym Polakiem", bo dla mnie to synonim idioty. Wolę być Polakiem, że tak powiem: zwyczajnym.
Do zwyczajnego niby polskiego wyrobu powyżej.
Do zwyczajnego niby polskiego wyrobu powyżej. 26.04.2017, 11:11
Skoro takie masz pojęcie o prawdziwych Polakach to nic dziwnego że odbiegasz od podstawowych norm. Tak jak większość będąc w UE chce być prawdziwymi europejczykami w pełnym słowa znaczeniu tak większość Polaków chce być i jest prawdziwymi Polakami i to bez względu na zawirowania historii w której się znajdują. Tak więc zostań sobie kim chcesz i nie szkaluj plugawym językiem tych co szczycą się byciem Prawdziwymi Polakami.
aqq
aqq 26.04.2017, 17:02
Póki co to nie ja szkaluję, tylko mnie szkalują "Prawdziwi Polacy". Czasem zastanawiam się, czy potrafią robić cokolwiek innego, niż pluć jadem? Zawsze, kiedy napiszę cokolwiek niezgodnego ze sposobem myślenia (?) "Prawdziwego Polaka" dowiaduję się, że jestem folksdojczem, komuchem, ubekiem, POmiotem i wielu innych równie fajnych, a nawet fajniejszych określeń. Dlatego właśnie wyśmiewam i drwię sobie z określenia "Prawdziwy Polak".
Bo dla mnie bycie Polakiem, to codzienna praca, przestrzeganie prawa, uczciwe płacenie podatków, szacunek dla drugiego człowieka, wychowanie dzieci w tradycyjnych wartościach. Uważam, że wyszukiwanie wyimaginowanych wrogów i obrzucanie ich wyzwiskami z polskością ma tyle wspólnego, co kij bejsbolowy z wizerunkiem "Małego Powstańca": głupota aż boli. Jeśli przez to nie jestem "Prawdziwym Polakiem", to cóż - jak wspomniałem wyżej - wolę być zwyczajnym.
Do zwyczajnego.
Do zwyczajnego. 26.04.2017, 18:58
Tak wszystko co wymieniłeś tym jesteś a my Prawdziwi Polacy będziemy ci to przypominać do końca świata i jeden dzień dłużej i to właśnie dlatego że taki masz szacunek do Prawdziwych Polaków jak to sam przedstawiłeś. Dla nas Prawdziwych Polaków lepiej będzie jak zostaniesz zwyczajny czyli nijaki bo to mało znaczące dla nas to znaczy tych, którzy nie uniżają swojej narodowości wobec możnych bo są Prawdziwymi Polakami. Poza tym zwyczajny ty chyba jeszcze nie wiesz że PO - PSL już nie rządzą i nie masz komu służyć. Władza w Polsce za sprawą Prawdziwych Polaków przeszła w ręce Prawa i Sprawiedliwości przez co do większości rodzin dotarło że nie są bardzo ważną grupą Prawdziwych Polaków.
gpx
gpx 30.04.2017, 10:37
Jeszcze "Prawdziwi Polacy" będą tą władzę przeklinać i przez tą władzę płakać - im później, tym głośniej. Różnica między mną a większością znanych mi "Prawdziwych Polaków" polega na tym, że radziłem sobie w życiu bez PiS, radzę sobie teraz, gdy PiS wszyscy będą przeklinać też sobie poradzę, jeśli nie w Polsce, to za granicą. "Prawdziwy Polak" niekoniecznie sobie poradzi, zwłaszcza, gdy władza wmówi mu, że wszystko mu się należy, bo jest "Prawdziwym Polakiem". Proponuję poczytać historię krajów, gdzie tacy "Prawdziwi..." doszli do władzy.
Korekta do powyżej
Korekta do powyżej 26.04.2017, 21:46
Miało być w ostatnim zdaniu ,, że są bardzo ważną grupą Prawdziwych Polaków.
ażwstręt
ażwstręt 25.04.2017, 20:52
POrada to prawdziwy katolik : dopierdo*** drugiemu.
Albo Albo
Albo Albo 25.04.2017, 21:22
Odwieczna prawda i nie tylko POrada o tym wie że Komunista nie może być prawdziwym katolikiem bo albo się jest Komunistą albo Katolikiem.

Pozostałe