Starosta nie złamał prawa

  • 26.02.2017, 16:18 (aktualizacja 02.03.2017, 18:33)
  • Agnieszka Barabasz
Starosta nie złamał prawa
Tak zdecydował Prokurator Rejonowy najpierw w Złotowie, a następnie w Lesznie, dokąd sprawa została skierowana z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Doniesienie złożył radny powiatowy, Wiesław Fidurski (PiS), który uważa, że „starosta jest znajomym prokuratora rejonowego, którego żona świadczy usługi na rzecz starostwa”, co być może mogło wpłynąć na wynik postępowania. W odpowiedzi starosta spytał radnego, czy ten „za czasów komuny pracował, jako funkcjonariusz służby więziennej”?

Zanim jednak sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Lesznie, sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Złotowie. Ta wszczęła śledztwo w sierpniu ub. roku. Zbadano, czy sfinansowany został przejazd złotowskiej kapeli „No to cyk” na spotkanie z kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich. Prokurator Sebastian Drewicz, wobec stwierdzenia braku znamion czynów zabronionych, sprawę umorzył. Zawiadamiający – Wiesław Fidurski – nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i złożył odwołanie. Sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. Tym razem do Prokuratury Rejonowej w Lesznie. Ta wszczęła śledztwo 2 stycznia br. Ale i tym razem zapadała decyzja o umorzeniu postępowania. Taką decyzję podjęła Prokurator Prokuratury Rejonowej w Lesznie, Małgorzata Handtke - Maciuk.

Podczas ostatniej sesji, starosta Goławski całą sprawę skomentował tak: - Dziwię się panu radnemu Fidurskiemu, że robi sobie zabawę z prokuratury, ze mnie, z funkcji starosty złotowskiego. Trzy razy na sesji powtarzałem, wyjaśniałem panu, że ten wyjazd był wyjazdem na spotkanie samorządowe, co dowiedliśmy w postępowaniu. Zaśmiał się pan radny Wełniak „czy pan Zbyszek o tym wie”. Ja nie wiem, może będzie wiedział. Pan Fidurski opowiada wszędzie, jak to starosta złotowski naraził na straty podatników. Koszty wyjazdu kapeli, to kwota rzędu 80, czy 100 zł za paliwo. Natomiast koszty pracy prokuratury były o wiele większe. Ja nie zajmuję się tym, czy członkowie PiS, np. wojewoda, jeżdżą służbowymi autami na spotkania partyjne. Ale pan, jako członek PiS, chce udowodnić na siłę, że starosta złotowski wykorzystuje pieniądze publiczne w politycznej kampanii. Chciałem pana poinformować, że nie jestem zamieszany w żadne afery. Pan na jednej z sesji wymienił całą moją rodzinę, moją żonę, dzieci, jakoby wszyscy byli zamieszani w jakieś afery. Nie życzę sobie tego. Wiem, że rozpoczął pan walkę polityczną ze mną próbując mnie wcisnąć w jakieś afery i wiem, że pan był dyrektorem aresztu śledczego, ale mi się tam nie spieszy. Działam tak, aby nie popełnić żadnego przestępstwa. Raz jeszcze proszę, aby nie mieszać mojej rodziny do tych wszystkich spraw, bo to jest działanie typowe dla systemu komunistycznego. Dlatego ja się raz jeszcze pytam: czy pan, jako funkcjonariusz służby więziennej, za czasów komunistycznych też pracował? To by mi wiele wytłumaczyło - mówił Ryszard Goławski.

Radny Wiesław Fidurski odpowiedział w podobnie emocjonalnym tonie: - Postępowanie prokuratury skończyło się tak, że mogę rozumieć, że jeżeli za 3 lata, jak będzie kampania prezydencka, a do Piły przyjedzie Andrzej Duda, to ja pójdę do starosty i pan mi da samochód i ja sobie zawiozę tam kapelę? Taka jest logika tego postępowania. Jestem może w lepszej sytuacji niż państwo, bo zapoznałem się z aktami tego postępowania. Przyznaję, że to nie jest wielka afera i wielkie koszty. Starosta używa tutaj takich słów, których ja nigdy nie używałem. Pan prokurator Prokuratury Rejonowej w Złotowie w ogóle nie powinien podchodzić do tej sprawy. Z dwóch powodów: po pierwsze, dlatego, że jego żona wykonuje usługi na rzecz starostwa, po drugie, że znacie się panowie osobiście. Ten pan nie powinien w ogóle tego tknąć. Poza tym skład osób przesłuchiwanych wyklucza możliwość racjonalnego rozstrzygnięcia sprawy. Co do poruszanych przez starostę wątków dotyczących mojej pracy, nie będę się w ogóle do tego odnosił. Ja w tym błocie nie będę się taplał.

Starosta Ryszard Goławski zaprzeczył, jakby łączyły go koleżeńskie stosunki z prokuratorem rejonowym: - Oświadczam publicznie, że pana prokuratora poznałem na sprawie. Znam go tylko służbowo. I radzę gazetom, aby nie sugerowały, że ja jestem w jakimś układzie z Prokuraturą Rejonową w Złotowie. Proszę mnie nie mieszać w żadne kumoterstwo z prokuraturą, policją, czy innymi instytucjami. W prokuraturze byłem po raz pierwszy.

Agnieszka Barabasz

 

 

 

Agnieszka Barabasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
petent cykliczny
petent cykliczny 06.03.2017, 15:46
Radzę zwrócić uwagę o której starosta wychodzi z urzędu i już nie wraca. Pojawia się z rana i znika, popytajcie pracowników co o tym sądzą i jakie ploty wygłaszają na mieście na temat tego kto realnie rządzi starostwem. Po godz. 10:00 kończy się praca w starostwie, pojedyncze osoby siedzą w biurach, w których obsługuje się petentów
podpisywacz
podpisywacz 05.03.2017, 14:34
Parę znanych nazwisk w Złotowie jest w IPN na listach współpracowników SB. Będzie się działo !!!
IPN też nie.
IPN też nie. 05.03.2017, 16:52
A co się w Złotowie będzie działo. TW odborą odznaczenia za trwanie w umacnianiu Komuny i tyle. Przecież w Złotowie Komunizm się nie skończył a byłym ubekom, esbekom i TW żyje się bardzo dobrze. Oni w najśmielszych snach nie przewidywali że z działań Wałęsy wyniknie dla nich taki dobrobyt i takie zaszczyty, które na co dzień widzimy choćby na tej stronie internetowej. Gdyby o tym wiedzieli w 1979r. to od razu złożyli by sztandary PZPR-u u jego stóp. Tak więc u nas KOMUNA, SB i TW byli razem, są razem i będą razem. W Złotowie nikt tego nie zmieni.
Giściu
Giściu 01.03.2017, 23:27
Tak wyglądają rządy PiS-u
 Do Gościa
Do Gościa 05.03.2017, 16:39
Jak wyglądają
pytam
pytam 01.03.2017, 17:21
Ja się pytam administratora PZL24,dlaczego dziś wykasował stronę poświęconą święta Żołnierzy Wyklętych.Dziś jest obchodzone święto w całej Polsce Niepodległej?!
Suweren
Suweren 01.03.2017, 23:21
Polska jest podległa PiS-owi
rolnik
rolnik 01.03.2017, 16:46
Szkoda mi tego chłopa jako starosty.To jest swój chłop,który wszedł w to szambo postkomunistyczne ZSL(PSL) i w PO,a teraz nie wie jak z tego wyjść.
propozycja
propozycja 01.03.2017, 16:40
Panie Wiesiu,weź się wreszcie za lustrację i dekomunizację w Złotowie i w powiecie Złotowskim.Te padalce powiązane z byłą komunistyczną agenturą SB,dziś mają bardzo duże majątki i stanowiska!!!Proponuję wejście do internetu-inwentarz.ipn.gov.pl.
gość
gość 01.03.2017, 15:40
Do mieszkańca Złotowa.Widać po wpisie że jesteś lewakiem antypolskim i antykatolickim!!!
fakty
fakty 01.03.2017, 14:27
To jednak ma wspólnego,z lustracją IPN,który podaje IPN i podaje tak zwanych agentów tajnych współpracowników SB!To był gorszy od SB,jako ta swołocz,która za judaszowskie srebrniki,wydawała do SB,nawet swoich krewnych!
Popieram z sieci
Popieram z sieci 01.03.2017, 14:14
Popieram z sieci. Bo pisze prawdę, którą powinno się opublikować tak aby wiadomym było kto był sprzedajnym donosicielem.. Walka z tym dziadostwem trwała długo i choć przeszła w miarę spokojnie to nie oznacza że należy przemilczeć fakty o donosicielach będących na usługach sowietów i to z własnej nie przymuszonej woli. To świństwo aby ci co walczyli o wolność Polski cierpieli jeszcze dzisiaj a ukryci współpracownicy spijali nektar zmian obnosząc się pychą wszem i wobec myśląc nadal że są dalej Panami.
Łajzo
Łajzo 01.03.2017, 14:28
Swojego nieudolstwa nie zwalaj na innych
mieszkaniec Złotowa
mieszkaniec Złotowa 01.03.2017, 13:08
Co ma wspólnego lustracja i jakiś śmieszny urząd polityczny pn. IPN ze sprawą oskarżeń starosty Goławskiego ???
z sieci
z sieci 01.03.2017, 10:51
Wiadomo,że dzisiaj jest wielkie święto Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce i na świecie.Zauważyłem że Urząd Miasta w Złotowie wywiesił na ratuszu Polskie flagi,a to jest dobry znak dla mieszkańców Złotowa..Mam jednak pretensję do Panoramy Złotowskiej,czyli PZL24,która wykasowała stronę na temat Kazimierza Brewki,który jest zarejestrowany w IPN,sygn.Po 0042/227,jako tajny współpracownik SB,tw.Witold.Również WASZ dziennikarz,który pisał w waszej Panoramie Złotowskiej,został zarejestrowany w IPN,sygn.Po 0042/1399 jako tajny współpracownik SB,tw.wskazówka.Wszystkie wiadomości o tajnych współpracowników SB,można si ę dowiedzieć na stronie internetowej inwentarz,ipn.gov.pl.
Eks
Eks 01.03.2017, 23:24
Kogo masz na myśli?
Adm
Adm 01.03.2017, 13:04
Nikt niczego nie kasował, proszę nie wprowadzać w błąd.
Polityka domowa.
Polityka domowa. 27.02.2017, 21:14
Co się nie udało. Szum był i o to chodzi no nie Wiesiu.
Jola
Jola 27.02.2017, 19:52
Panie Wiesiu, znowu się nie udało. Ale do trzech razy sztuka :-)
Wyborca
Wyborca 26.02.2017, 23:42
Koalicja PSL-PSL musi odejść !!!
daras
daras 26.02.2017, 22:52
Brawo Panie Wiesławie. Trzeba ostro z nimi. bo się rozpasało to towarzycho PSL-owskie , a te długi powiatu złotowskiego to będą spłacać następcy przez całe lata
Darasie
Darasie 27.02.2017, 15:28
Przecież on z nimi w tym długu siedzi i to nie od dzisiaj.
Internauta
Internauta 26.02.2017, 20:06
Skoro Pan Fidurski sam twierdzi że ta sprawa to pierdoła, to powstaje pytanie o co mu chodzi.
Obelix
Obelix 26.02.2017, 19:24
Starosta i wice starosta fora ze dwora !!Zadłużyliście starostwo na ponad 20 milionów zł !!!!!!!!!!!!!!!!!! za to won z urzędu jasne !!My mieszkańcy będziemy musieli spłacać te długi które za ciągneliście.Wybory tusz tusz
ort
ort 27.02.2017, 13:26
Wybory tuż, tuż.
Solidarny, dziś wyborca PIS
Solidarny, dziś wyborca PIS 26.02.2017, 18:44
Odpowiedzcie sobie na pytanie. Kto w okresie Złowrogiego Komunizmu mógł zostać milicjantem, klawiszem, komornikiem czy w końcu naczelnikiem. Napewno nie ten, który popierał komunizm. To chyba oczywista oczywistość.
Robol
Robol 26.02.2017, 20:00
Zgadzam się z Solidarnym. Z komunistycznym państwem polskim mógł walczyć tylko członek PZPR. Robotnik nie miał nic do tego ponieważ wtedy był jak i teraz jest zależny od byłych komunistów, którym w Magdalence nadano żelazny list gwarantujący lepszy byt w państwie, które po 1989r., zmieniło nazwę a poprzez nałożenie korony na orła, komuniści żyją z naszych pieniędzy jak na dworze królewskim.
Zwolennik PIS
Zwolennik PIS 26.02.2017, 18:33
To prawda złotowski PIS to wielki niebyt. Ważna jest każda pierdoła natomiast wogóle nie ważny jest człowiek. Jak widać i słychać liczy się tylko Pan Wiesiu. Ot działacz okresu wyborczego dla osiągnięcia sukcesu własnego.
Zwolenniczka PIS
Zwolenniczka PIS 26.02.2017, 18:15
Odczepcie się od Prawa I Sprawiedliwości. W Złotowie PIS-u nie ma i nie było, jest tylko i może aż Pan Wiesław Fidurski, który widzi tylko swój cień. W związku z tym próbuje mu przypisać zasługi opozycji okresu komunistycznego, który nijak nie odzwierciedla prawdy jego działania, które ów cień skutecznie przysłania.
Gość
Gość 26.02.2017, 18:34
Pani Iwono... Ale to na prawdę NIKOGO już nie obchodzi... Patrzymy na to, w jaki sposób teraz traktuje swoich wyborców oraz resztę współmieszkańców... No i, cóż, chyba mu to nie wychodzi... ;)

Pozostałe