Turniej Husarski 2022

  • 19.05.2022, 12:44 (aktualizacja 20.05.2022, 17:43)
  • Janusz Justyna
Turniej Husarski 2022
Turniej Husarski o Ognistą Kulę Andrzeja Karola Grudzińskiego na Półwyspie Rybackim w Złotowie i Mural A. K. Grudzińskiego przy ul. Kościelnej 12 w Złotowie

W dniach 27-29 maja 2022 r. zapraszamy do Złotowa na niezwykłe wydarzenie historyczne, które pod nazwą Turniej Husarski o Ognistą Kulę Grudzińskiego przygotuje Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego wespół z Muzeum Ziemi Złotowskiej. Turniej rozegra się Półwyspie Zamkowym, gdzie konni husarze zmierzą swoje siły, rywalizując o trofeum – ognistą kulę. Trofeum ma przypominać kule z płomykami, które posadowiono na szczytach złotowskiej fary. Owe kule symbolizują ostrzał zamku złotowskiego w 1657 roku, dokonany przez wojsko szwedzkie w trakcie Potopu. Dodatkową atrakcją będzie odsłonięcie

muralu na ścianie budynku przy ul. Kościelnej 12, który będzie zawierał elementy dotyczące osoby Andrzeja Karola Grudzińskiego i husarii.

Atrakcje:

Turniej husarski z odpowiednim komentarzem, prowadzeniem turnieju, sędziowaniem, punktowaniem; turniej poprzedzony krótką musztrą i opowiadaniem o historii husarii.

Obozowisko husarskie – wyposażone w namioty, z możliwością „zwiedzania” przez gości – oglądanie wyposażenia, zbroi, broni itp. Pokaz husarski – egzercerunki (ćwiczenia), musztra + pokaz władania bronią husarską – kopie, szable, rohatyna. Odsłonięcie muralu A.K. Grudzińskiego.

Organizatorzy zaproszą widzów także do stoisk około-rycerskich -gastronomicznych, handlowych i artystycznych!Emocje rodem z siedemnastowiecznego pola bitewnego – gwarantowane!

 

Mural powstanie na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Kościelnej 12, która łączy się z ul. Grudzińskich, przy której zlokalizowana jest ufundowana przez Grudzińskiego fara złotowska. Mural zostanie wykonany przez wykształconą w kierunku artystycznym osobę z potwierdzonym doświadczeniem w zakresie tworzenia murali – Annę Waluś (magister sztuk

pięknych, m.in. absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Palermo, członek zespołu pracującego nad powstaniem filmu „Twój Vincent”, strona internetowa: http://www.aniawalus.com/). Tematem – postacią przewodnią zaplanowanego do powstania muralu jest Andrzej Karol z Grudny Grudziński, herbu Grzymała. Jego postać jawi się na niwie publicznej od 1641 r. Był posłem sejmiku średzkiego na Sejm Koronacyjny 1649 r. W początkowej fazie potopu szwedzkiego, 25 lipca 1655 r. wraz z wojewodą poznańskim, Krzysztofem Opalińskim odstąpił od służby królowi Janowi Kazimierzowi. Mimo zdrady pod Ujściem, Grudziński powrócił do służby Rzeczypospolitej i podjął walkę z najeźdźcą, dowodząc podczas zwycięskiej bitwy pod Lubrzem. W odwecie za te działania Szwedzi spalili będące w jego posiadaniu miasto, zamek oraz kościoły. Po zakończeniu działań wojennych A. K. Grudziński ufundował miastu farę złotowską.

Program turnieju:

Piątek - 27 maja 2022

Zagroda Krajeńska

17.00 - wykłady:

prof. Andrzej Kowalski, p. Jerzy Jelonek

- wystawa wyposażenia husarskiego

 

Sobota - 28 maja

15.00 - Inauguracja Turnieju - Plac Paderewskiego

- odsłonięcie muralu – ul. Kościelna

16.00 - Pokaz i I cz. Turnieju Husarskiego – Półwysep Rybacki

- Żywa lekcja historii

19.30 - Uroczysta msza św. - kościół pw. WNMP

 

Niedziela - 29 maja

Półwysep Rybacki

12.00 - Pokaz i II cz. Turnieju Husarskiego

- Żywa lekcja historii

- ogłoszenie wyników turnieju

- ogłoszenie wyników konkursu literackiego "LEGENDA O ŚREDNIOWIECZNYM MIECZU"

15.00 - koncert zespół "Roderyk"

Turniej jest realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego pod patronatem Burmistrza Miasta Złotowa. Honorowy Patronat przyjął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Koordynacją turnieju zajmuje się Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Husarz
Husarz 24.05.2022, 16:30
Znasz obraz w ołtarzu głównym w kościele WNMP?
he he me
he he me 24.05.2022, 17:55
Kin zapytał się o husarię a nie o obraz.Nie myl pojęć.Widać jaki z ciebie husarz jak....
Kin
Kin 24.05.2022, 13:55
A co Złotów z husarią ma wspólnego?
Veto jestemz Tobą
Veto jestemz Tobą 24.05.2022, 00:15
To powinien być mural Stanisława Piotrowicza - przepiękna postać
Veto
Veto 23.05.2022, 15:42
Zaraz,zaraz.Dlaczego o ognistą kulę K.Grudzińskiego a nie o miotłę i stryczek.Przeciez to był ZDRAJCA,trzymał ze Szwedami.A gdy pokłócił sie ze Szwedami i cofnął się bo chciał rządzić nadal Polakami to SZWEDZI SPALILI ZAMEK NA PÓŁWYSPIE ZAMKOWYM(ryb.) oraz spalili obok drewniany kościół a także spalili całą, ówczesną OSADE SLOTOW(Złotów)
Grudziński nie powinien mieć ulicy w Złotowie mimo,że odbudowywał ...ale nie ze swoich pieniędzy tylko z pieniędzy LUDNOŚCI.
Organizatorzy ,ocknijcie się ,nie róbcie ze zdrajcy, bohatera.
Pni
Pni 20.05.2022, 01:06
No,rychło w czas!Impreza z budżetu obywatelskiego bez reklamy(tydzień przed?!),bez bliższego opisu.Patronat Burmistrza i Marszałka na czym polega?
Cudorada
Cudorada 20.05.2022, 17:48
Gdyby wasza rada uchwaliła budżet w styczniu, byłaby reklama już od dwóch miesięcy. Budżet prawie kwietniowy wszystko odwlekł. Myślę, że podobnie rzecz się ma z Euro Eco, budżet uchwalono, gdy ju wszystkie gwiazdy były zajęte. Brawo wyborcy!
Paul
Paul 20.05.2022, 20:38
Tak. Ta rada to niszczęście tego miasta!

Pozostałe