Historia ocalona od zapomnienia

  • 14.12.2021, 19:32 (aktualizacja 14.12.2021, 19:58)
  • Janusz Justyna
Historia ocalona od zapomnienia
Staraniem Stowarzyszenia dla Rozwoju Starej Wiśniewki i Okolic Gromada ukazało się nowe wydawnictwo, które w znakomity sposób zasili regionalną biblioteczkę - album Historia Starej Wiśniewki i okolicy - "Ocalmy od zapomnienia"

Album jest efektownie wydany, ma aż 102 strony, zawiera teksty historyczne oraz dużo zdjęć od najdawniejszych czasów Starej Wiśniewki. To praca zbiorowa Bronisława Suchego, Eugeniusza Drobkiewicza i Janusza Zawadzkiego, z wykorzystaniem ilustracji uzyskanych od Dominiki Błąd, Andrzeja Ławniczaka, Aleksandra Kaszuby i Janusza Justyny oraz autorów publikacji. Opracowanie i skład albumu to dzieło Janusza Zawadzkiego.

Publikacja opracowana została przez Stowarzyszenie "Gromada" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inwestycji Leader", poddziałanie 19.2 "wsparcie na wdrożenie operacji w wramach startegii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach projektu grantowego pt. "Inwestujemy w dziedzictwo historyczne, kulturowe Krajny Złotowskiej" objęte PROW na lata 2014-2020. To efekt umowy grantowej, którą w Urzędzie Marszałkowskim podpisał w 2019 roku Przemysław Kurdzieko, prezes LGD Krajna Złotowska - na kwotę ok. 140 tys. zł, z czego ok. 11 tys. zł otrzymało stowarzyszenie Gromada ze Starej Wiśniewki.

Po lekturze albumu Historia Starej Wiśniewki i okolicy "Ocalmy do zapomnienia", możemy stwierdzić, że pieniądze unijne w tym przypadku zostały bardzo dobrze wydane, widać tu mnóstwo pracy i starań, dzięki czemu przekaz historyczny jest potężny! Album jest bezpłatny, dostępny w kilku miejscach m.in. u sołtysa Starej Wiśniewki i w biurze firmy Novum (Złotów, ul. Cechowa 11), wkrótce trafi także do Muzeum Ziemi Złotowskiej. 

Miłej lektury!

iej

Janusz Justyna

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krajna
Krajna 15.12.2021, 13:02
HISTORIA STAREJ WIŚNIEWKI I OKOLICY od czasów najdawniejszych:
http://stara-wisniewka.manifo.…
Zakrzewianka
Zakrzewianka 15.12.2021, 11:23
Przykład podwójnych opisów, które znajdują się w publikacji: ..."Nie znany był pierwotnie na wsi placek . Piekło siy na Gody abo na Wielkanoc czy tyż jaciejś insze świynto: kołołcze, słodcie abo tyż jyno pszynne. Placki przyszły z pańskich, na naszym terenie przedewszystkim niemieckich domów. – Były to więc kuchy"...
uczyć dzieci prawdy historycznej
uczyć dzieci prawdy historycznej 15.12.2021, 09:56
Każda mała ojczyzna ma prawo do pisania pamiętników dla następnych pokoleń.Brawo.czy wiecie ,że PRUSOWIE NA NASZE TU ZIEMIE ZACHODNIE PRZYBYLI Z NAD NIEMNA ?
i ŻE PRUSAMI zachodnimi rządził syn Biskupa,Świętopełk ?
(powieści Józefa Ign.Kraszewskiego "Waligóra")

to hańba miec takie korzenie
to hańba miec takie korzenie 16.12.2021, 23:37
Acha,minusujesz bo twoi przodkowie prusacy w porozumieniu z Rosją i Austrią ,w 1772r.doprowadzili do Pierwszego Rozbioru Polski,zagarniając północne ziemie Polski z Gdańskiem,choć wcześniej Prusy zabrali bogate w surowce ziemię Śląską.Prusacy potem z Niemcami się połączyły bo to zaborczy naród,ciągle im było mało i mało od zarania dziejów.
Przez agresywne Prusy po III rozbiorze Polski,Polski nie było przez 123 lata na mapach świata.To najwredniejszy był sąsiad Polski.
Zakrzewianka
Zakrzewianka 14.12.2021, 20:43
Jest kilka "ale". W stosunku do pierwszego wydania są te same błędy: czcionką rożnej wielkości, nawet na jednej stronie, błędy gramatyczne i stylistyczne. Czy nie było nikogo aby tekst przeczytać kilka razy i nanieść poprawki? To nie wszystko. Fragmenty pubikacji są przytaczane dwa razy. Gdzie przypisy, wykaz żrodeł z których korzystano przy tworzeniu ww pubikacji. Szkoda, szkoda.
Szkoda:(
Szkoda:( 19.01.2022, 23:05
Zgadzam się całkowicie z pani komentarzem.

Pozostałe