Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy

  • 10.11.2021, 22:27
  • Janusz Justyna
Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy
10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Złotowie odbył się uroczysty apel poświęcony pamiętnej dacie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Apel rozpoczął hymn wykonany przez uczniów. Kolejne części szkolnej uroczystości związane były z historycznym czasem dotyczącym losów ziemi złotowskiej od 1772 – pierwszy rozbiór Polski – aż do 1945 roku, kiedy nasza ziemia odzyskała pełną wolność. Słowo to akcentowała młodzież poprzez dobór repertuaru poetyckiego i wokalnego. („Rota”, „Cisza” wykonana na trąbce, „Jest taki kraj” Jana Pietrzaka, w tle dała się słyszeć melodia z „Polskich dróg”).

W kolejnym fragmencie apelu znaczącym słowem, było słowo JESTEŚMY.

Młodzież starała się zaakcentować fakt, że mimo wielu lat pod obcym panowaniem, nasi przodkowie zachowali polskość i starali się ją krzewić wśród młodego pokolenia.

Im zawdzięczamy, że JESTEŚMY.

To, że BĘDZIEMY również wybrzmiało. Będziemy za sprawą takich ludzi (szczerych patriotów), jak np. ks. Bolesław Domański, Jan Kocik, ks. Leon Pellowski, Maria Gąszczak, Antoni Dorsz, Teofil Kokowski. Tych zasłużonych ludzi upamiętniają nazwy ulic

w Złotowie i okolicy. Mogliśmy je zobaczyć na zaprezentowanym filmie.

Jak współczesna młodzież rozumie patriotyzm, o tym mogliśmy przekonać się na podstawie sondażu przeprowadzonego wśród uczniów naszej szkoły.

Apel miał walor historyczny i patriotyczny.

ZSE Złotów

Zapraszamy w czwartek 11 listopada o godz. 16.30 do kaplicy ewangelickiej przy ul. Staszica wZłotowie, gdzie młodzież ZSE wykona program na Święto Niepodległości.

Janusz Justyna

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe