Uwaga - niewybuchy!

  • 21.10.2021, 11:13 (aktualizacja 21.10.2021, 11:20)
  • red
Uwaga - niewybuchy!
Złotowscy policjanci w ostatnim czasie zabezpieczali niewybuchy z okresu II Wojny Światowej odnalezione na terenie powiatu. Niebezpieczne znaleziska najczęściej odnajdywane są podczas prac ziemnych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze. W przypadku znalezienia tego typu „skarbu”, apelujemy o ostrożność !

 

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się z wojennymi pozostałościami. Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat, są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Od sierpnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, byli wzywani 10 razy, w związku z odnalezieniem niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. Apelujemy i przypominamy, by w przypadku natrafienia na tego typu znalezisko, każdorazowo informować o tym fakcie Policję, która wg ustalonej procedury podejmie właściwe działania, w celu zabezpieczenie i przekazania niewybuchu patrolowi saperskiemu.

Pod koniec wakacji na terenie gminy Krajenka podczas przeprowadzania prac gospodarskich, właściciel posesji powiadomił o odnalezieniu niewybuchu. Na miejsce skierowany został funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który sprawdził czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenił jego stan oraz określił czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. W tym przypadku okazało się, że był to pocisk artyleryjski, który nie stanowił już zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Pozostałości po II Wojnie Światowej znajdowane są również na terenach leśnych, bardzo często przez grzybiarzy czy spacerowiczów. Tak też było na początku października br, na terenie gminy Okonek gdzie mężczyzna spacerujący po lesie około 10m od głównego duktu natrafił na niewybuchy. Skierowany na miejsce mundurowy potwierdził, że znalezisko to granaty z czasów wojny :

- niemiecki nasadkowy granat przeciwpiechotny od garłacza do karabinu Mauser 98k

- radziecki granat zaczepny RG 42 z 1942r z zachowaną dźwignią spustową

- czechosłowacki granat zaczepny RG 34 z 1934r

Znalezisko zostało zabezpieczone przez pirotechnika przed dostępem osób postronnych.

W takich sytuacjach Policja każdorazowo, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Złocieńcu, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone znaleziska.

 

Przypominamy!

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem.

W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

 

mł.asp. Damian Pachuc

red

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe