Znaleziono szczątki żołnierza

  • 18.09.2021, 23:08 (aktualizacja 18.09.2021, 23:19)
  • Janusz Justyna
Znaleziono szczątki żołnierza
Pracownia Pomost po raz kolejny trafiła na Ziemię Złotowską

Wpis na profilu na FB: 16 września 2021 roku prowadziliśmy prace w Złotowie, w północnej Wielkopolsce. W narożniku prywatnej posesji odnaleźliśmy grób żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. W jamie grobowej nie odnaleźliśmy znaku tożsamości. Na uwagę zasługuje fakt skrępowania nóg poległego przy pomocy drutów i kabli. Może to świadczyć o przemieszczeniu zwłok z innego miejsca. Grób i informacje o nim (wraz z lokalizacją naniesioną na szkicu) zawdzięczamy nieżyjącemu już byłemu mieszkańcowi Złotowa. Właścicielowi posesji dziękujemy za rozgrzewającą herbatę a sąsiadowi za wskazanie lokalizacji kolejnego grobu wojennego.

Ze strony Pomostu:

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt mailowy [email protected] telefonicznie pod nr 601 469 494 lub poprzez nasz profil na Facebooku.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony: www.pomost.net.pl i bardzo prosimy o dalsze udostępnianie apelu.

Janusz Justyna

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miejscowa
miejscowa 23.09.2021, 12:33
https://gazetalubuska.pl/tajem…
każdy Naród dba o swoich
każdy Naród dba o swoich 19.09.2021, 12:52
Pomost to organizacja Niemiecka? odszkodowania żądamy,że zrujnowaliście nam Polskę.ZA każdy wykop swoich musicie Polsce słono zapłacic.
Polacy-archeolodzy szukajcie mogił Polaków ,poległych na wschodzie.Tam duzo Polaków leży w zbiorowych mogiłach,cmentarze porośniete wysoką trawą.Polegli za Polske,a nie mieli godnego pochówku i oddanej czci.
wts
wts 21.09.2021, 08:54
A może po prostu daj im pracować w spokoju, bez szczucia?
won
won 21.09.2021, 09:22
Odezwał się niemiecki pomiot a tu żre nasz polski chleb.
Niemiec
Niemiec 21.09.2021, 15:20
Nie. Ja tutaj tylko precelki jem. Guten Appetit meinen Freund
ha ha
ha ha 22.09.2021, 09:43
Danke.
wts
wts 21.09.2021, 14:33
Tak, tak. Prowokuj dalej
Industrialny Kwadrat
Industrialny Kwadrat 19.09.2021, 11:39
Dużo mogił jest na Gancarkiej. Wystarczy porozmawiać z budowlańcami, ktorzy stawiali bloki między Gancarską a Zduny. Tam jest mogiła zbiorowa. Mnóstwo ciał. To tam znaleziono popielniczkę z pocisku moździeżowego.

Pozostałe