Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Znamy najpopularniejsze imiona 2019 roku

Wiemy, jakie imiona cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku. Wy też możecie to sprawdzić na portalu Dane.gov.pl. Nie będziemy Was jednak trzymać w niepewności. Zuzanna i Antoni – to najczęstsze wybory rodziców.
Znamy najpopularniejsze imiona 2019 roku

Zosia, a może Julka? Janek, czy jednak Antoś? Wybór imienia jest jedną z pierwszych (i potencjalnie trudnych) decyzji przyszłych rodziców. Znalezienie idealnego imienia dla dziecka może, choć nie musi, zająć trochę czasu. Tym, którzy nie mogą się zdecydować, polecamy wizytę na naszym portalu DANE.gov.pl. Znajdziecie tam wszystkie najpopularniejsze w ostatnich latach imiona, w tym te z ostatniego roku. Przechodzimy do konkretów.

Królowe i królowie 2019

Zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców nie odnotowaliśmy zmian na pozycji liderów. To Zuzanna i Antoni. Na dalszych miejscach jest podobnie. Od lat polskie mamy i tatusiowie dokonują podobnych wyborów. Jakich?

Oto top 10 imion dla córek:

 

  1. Zuzanna – w 2019 r. rodzice nazwali tak 8456 dziewczynek (1. miejsce również w 2018 r.)
  2. Julia - 8189 ( 2018 r. - 2. miejsce)
  3. Zofia - 7737 (2018 r. - 4. miejsce)
  4. Maja - 7435 (2018 r. - 3. miejsce)
  5. Hanna - 7382 (2018 r. - 5. miejsce)
  6. Lena - 6815 (2018 r. - 6. miejsce)
  7. Alicja - 5229 (2018 r. - 7. miejsce)
  8. Maria - 5139 (2018 r. - 8. miejsce)
  9. Oliwia - 4858 (2018 r. - 10. miejsce)
  10. Amelia - 4732 (2018 r. - 9. miejsce)
     

Oto top 10 imion dla synów:

 

  1. Antoni – w 2019 r. rodzice nazwali tak 8550 chłopców (1. miejsce również w 2018 r.)
  2. Jan – 8032 ( 2018 r. - 3. miejsce)
  3. Jakub – 7966 (2018 r. - 2. miejsce)
  4. Aleksander - 7432 (2018 r. - 5. miejsce)
  5. Szymon – 7177 (2018 r. - 4. miejsce)
  6. Franciszek – 6805 (2018 r. - 6. miejsce)
  7. Filip  - 6169 (2018 r. - 7. miejsce)
  8. Mikołaj – 5786 (2018 r. - 8. miejsce)
  9. Wojciech – 5468 (2018 r. - 9. miejsce)
  10. Adam – 4899 (2018 r. - 11. miejsce)

Po imieniu

Na portalu Dane.gov.pl znajdziecie nie tylko ogólnopolski ranking najpopularniejszych imion, ale i informacje o tym, jakich wyborów dokonywali rodzice w poszczególnych województwach.

I tutaj zaskoczenie - nie wszędzie imię Zuzanna cieszyło się największą popularnością. Są regiony, gdzie rodzice częściej nazywali córki Zosia, Julia i Hanna.  Nie inaczej jest w przypadku młodych panów. Antoni wygrywa w ogólnopolskim rankingu, ale w niektórych województwach większą popularnością cieszyły się imiona Jan, Aleksander, czy Jakub.

Oto liderzy rankingów z poszczególnych województw:

 

  • dolnośląskie – Zuzanna i Antoni
  • kujawsko-pomorskie – Zuzanna i Aleksander
  • lubelskie – Zuzanna i Antoni
  • lubuskie – Zuzanna i Antoni
  • łódzkie – Julia i Antoni
  • małopolskie – Julia i Jakub
  • mazowieckie – Zofia i Jan
  • opolskie – Hanna i Jakub
  • podkarpackie – Julia i Antoni
  • podlaskie – Julia i Jakub
  • pomorskie – Zofia i Jan
  • śląskie – Zuzanna i Jakub
  • świętokrzyskie – Zuzanna i Antoni
  • warmińsko-mazurskie – Zuzanna i Antoni
  • wielkopolskie – Zofia i Antoni
  • zachodnio-pomorskie – Hanna i Antoni

Oryginalne, mniej popularne

Nie wszyscy rodzice szukają inspiracji w pierwszej dziesiątce naszego rankingu. Na DANE.gov.pl sprawdziliśmy też imiona, które występowały najrzadziej.

Zoi, Emi i Eileen – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się po dwa razy. Podobnie chłopięce imiona – Javier i Fabien.

Ważne! W naszym rankingu nie ujawniamy, jakie imiona zostały nadane tylko jednemu dziecku. Nie robimy tego z uwagi na ochronę danych osobowych. Łatwo byłoby zidentyfikować takiego malucha, a ani on, ani jego rodzice mogą sobie tego nie życzyć i to szanujemy.

Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.

- W 2019 r. rodzice dokładnie 45 004 maluchów skorzystało z tej możliwości. A to oznacza, że co 10 dziecko urodzone w ubiegłym roku w Polsce zostało online zgłoszone do urzędu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Biorąc pod uwagę, że to wciąż dość nowa usługa, to świetny wynik – dodaje szef MC.

Dziecinnie proste

Co zrobić żeby załatwić tę formalność przez internet? Już tłumaczymy.

Przede wszystkim na dopełnienie tego obowiązku macie 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Karta urodzenia wystawiona i przekazana do USC – teraz ruch jest po Waszej stronie. Najpierw zadecydujcie – kto zgłasza dziecko. Mama czy tata?

Rodzic, który będzie rejestrował malucha powinien mieć profil zaufany (drugiemu rodzicowi też się przyda…). Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się do złożenia wniosku o 500+, dzięki niemu zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, zainstalujecie na swoich telefonach aplikację mObywatel (znajdziecie w niej e-recepty), załatwicie też wiele innych spraw związanych z pojawieniem się dziecka na świecie.

Wszystkiego o profilu zaufanym dowiecie się na www.pz.gov.pl. Tam też go (całkowicie za darmo) założycie.

Profil zaufany założony – następny krok to wizyta na www.GOV.PL. Będąc tam zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces to tylko pięć prostych kroków.

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

Kopalnia danych

Baza imion nadawanych dzieciom to tylko jeden z ponad 14 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie też wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Sprawdź pełen ranking imion nadawanych w Polsce oraz w poszczególnych województwach

 Ministerstwo Cyfryzacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr 29.01.2020 17:16
Piękne te imiona, widać że ten trend Dzesik, Brajanów, Alanów, Samant, Sabrin minął i dobrze!

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: My ZłotowianieTreść komentarza: Gratulacje dla Firmy za zorganizowanie tego spotkania.A Pani mgr inż.Zacheć powinna zostać Burmistrzem miasta Złotów,szkoda ,że nie startowała w Wyborach na Burmistrza.Cieszymy się z osiągnięć Burmistrza Adama Pulita,że Tężnia w budowie,że solanka do Tężni załatwiona,że Budynek po dworcu przejmuje OSP na próby pod kierownictwem Przemka Chyży a góra cała dla młodzieży ,na cele kulturalne.Brawa,że Burmistrz to uporządkował i budynek Dworca będzie tętnił życiem. Natomiast trzy działki w Złotowie są do kupienia.Może ktoś bogaty kupi i wybuduje Sanatorium od podstaw bo ten budynek czyli Pałac dawnego Rodu Działyńskich mógłby działać w kooperacji z Sanatorium.Ten Pałac zaniedbany i wewnątrz i ogród oraz naokoło ulice i kopcące samochody dookoła to nie jest miejsce do wypoczynku kuracjuszy,chyba,że nowy wysoki płot wybuduje właściciel ale on jak żółw jakiś taki nieporadny. Koło ZACISZA byłoby dobra miejsce=cisza i spokój. Zobaczymy czym wykaże się Pieniążkowski,który tak mocno rwał się na stanowisko Burmistrza. Jeśli po roku sprawowania Urzędu zawiedzie ??? to będzie skrócenie kadencji.Niech się wykaże .Będziemy obserwować i rozliczać z każdej wydanej złotówki.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 12:32Źródło komentarza: 3 Maja na strzelnicyAutor komentarza: TakTreść komentarza: To zależy też od nowego, zadzwonił, poprosił o spotkanie. Obaj Panowie na tym zyskaliData dodania komentarza: 29.04.2024, 07:49Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuro
Reklama
News will be here
Reklama