Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Kryteria ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami

Kryteria ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami

W związku z licznymi wątpliwościami Mieszkańców dotyczącymi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi kilka słów wyjaśnienia.

Poniżej prezentujemy prawne możliwości sposobu ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W przypadku Związku Gmin Krajny to Zgromadzenie Związku wybiera metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uchwala wysokość stawek tych opłat.

 

CZTERY MOŻLIWE WG USTAWY KRYTERIA USTALENIA OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.) w art. 6j ust. 1 i ust. 2 ustawodawca wskazał kilka metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do nieruchomości zamieszkanych. W przypadku takich nieruchomości Zgromadzenie Związku może wybrać jedną z następujących metod:

  1) wg liczby mieszkańców (obowiązująca obecnie),

  2) wg zużycia wody z danej nieruchomości,

  3) wg powierzchni lokalu mieszkalnego,

  4) jedna stawka opłaty dla gospodarstwa domowego.

 

Zgodnie z uchwałą nr I/9/2018 z dnia 17 grudnia 2018 r. Zgromadzenie Związku Gmin Krajny, która jest kontynuacją uchwały z 2013 roku, przyjęło metodę naliczenia opłaty w oparciu o iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki ustalonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przedstawiciel Rady Gminy Miasto Złotów, jako Przedstawiciel Zgromadzenia Związku zaproponował zmianę sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na metodę wg ilości zużycia wody z danej nieruchomości. Zarząd Związku przyjął wniosek, zobowiązując Biuro Związku do przeprowadzenia analizy naliczania opłaty wg w/w metody.

 

OBOWIĄZKOWA ZBIÓRKA SELEKTYWNA

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 19 lipca 2019 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 roku właściciele nieruchomości zamieszkanych mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.

W związku z powyższym nasz Związek zobowiązany jest dostosować swoje akty prawa miejscowego do zapisów ustawy (ostateczny termin do 5 września 2020 roku). Wówczas nie będzie możliwości zadeklarowania zbiórki nieselektywnej.

Biuro Związku Gmin Krajny rozpoczęło prace nad dostosowaniem aktów prawa miejscowego do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Decyzja jaki kształt przybiorą uchwały leży w kompetencjach Zgromadzenia Związku Gmin Krajny, organu stanowiącego i kontrolnego, składającego się z 19 przedstawicieli Gmin Członkowskich. Przedstawiciele Gmin będących członkami Zgromadzenia Związku nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zenas 21.01.2020 11:34
Jestem przeciwko podwyżkom, sposób obliczania opłaty jest mi obojętny, byleby ceny nie wzrosły

Monika 16.01.2020 17:54
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

Złotowiak 16.01.2020 08:30
O ile obniżą nam koszty śmieciowe za ich segregację ?!Każdy z nas musi wykonać pracę sortowania .Nic za darmo, oni liczą koszty a My za friko będziemy segregować ?? Wariant czwarty jest możliwy do przyjęcia .

Gościu 16.01.2020 00:52
Nie ma idealnego rozwiązania, jeżeli opłatę się uzależni od ilości odbieranych śmieci to ludzie będą je wieczorami wywozić do lasu albo podrzucać jeden drugiemu. Uzależnienie od zużycia wody nie jest wcale takie głupie.

ADRE 16.01.2020 08:48
Będą wywozić jak zawsze ale od czego straż leśna. Jak ja wjadę do lasu na grzyby to już za chwilę stoją przy samochodzie. Tak więc jeśli będą śmieci, karać w tysiącach a normalnym oddającym śmieci w pojemnikach jak najniższe opłaty szczególnie wtedy kiedy śmieci są wstępnie sortowane.

Ciekawy 18.01.2020 08:02
A jak to będzie liczone przy osobach co mają własne studnie? Nie będą wgl płacić?

Segregacja śmieci tak ludzi Nie. 15.01.2020 18:56
Po przedstawieniu wariantów nasuwają się same pytania. Czy nie można wymyśleć coś mądrzejszego bo - dlaczego opłata ma być zawsze zależna od ilości osób w gospodarstwie. - dlaczego wg zużytej wody całej nieruchomości - dlaczego od powierzchni lokalu. Czy to że ktoś ma większe mieszkanie, lub zużywa więcej wody ma być karą dla niego. Z tych czterech wariantów jedynie czwarty wart jest konsultacji społecznej w której chodzi o aby jedna stawka dla gospodarstwa domowe nie była zależna od sąsiadów. Rozliczanie powinno odbywać się na zasadzie opłaty za prąd każdy za swój faktycznie zużyty. Taką formą opłaty za odpady komunalne była by zależność od faktycznie zabranych pojemników z gospodarstwa domowego. Każdy powinien płacić za ilość wytworzonych przez siebie odpadów. Przedstawione wysokości opłat w powiecie to barbarzyństwo które ma na celu utrzymanie pośredników w całej machinie śmieciowej. Czy mieszkańcy powiatu i miasta Złotów mogą jeszcze o czymś decydować, czy muszą na wszystko się zgadzać nie otrzymując nic w zamian.

Domus 15.01.2020 19:30
Wg mnie powinno się płacić od ilości odbieranych śmieci. Dzisiaj ewidencja taka nie powinna być już problemem. Ale tak nie jest! Wg mnie właśnie kryterium zużycia wody w tym wypadku jest najbliższe idei ilościowej a nie ryczałtowej! Wiadomo, że np. 4 osoby dorosłe będą zużywać mniej wody i generować mniej śmieci niż rodzina z dwójką dzieci! Poza tym jest to także przyczynek do oszczędności wody, co będzie pozytywnym zjawiskiem. Mam tylko nadzieję, że będzie brana ilość wody zużywana przez gospodarstwo bez podlewania ogródka.

XxX 18.01.2020 08:06
Według mnie powinna być z podlewaniem ogródków Żeby to było sprawiedliwe. A co z ludźmi co wodę pobierają z własnych studni? Jak oni będą rozliczani?

Sąsiad 18.01.2020 10:31
To ci będą podrzucać przez płot a ty będziesz albo płacił ,lub będziesz woził do miasta swoim vanem.

Van 18.01.2020 20:56
Sprawa tego co podrzuci i tego co będzie woził. Jest praworządność nie ma problemu. Ważne by nie stawki opłat mieszkańców decydowały o przetrwaniu firmy odbierającej odpady komunalne i to niezależnie od nazwy jakiej by nie była.

mieszkam sam 15.01.2020 17:08
Śmieci generują ludzie i na pewno nie ma z nimi nic wspólnego powierzchnia mieszkania, nie zależy też od tzw."gospodarstwa domowego" jako jednostki jako takiej generującej odpady. Zużycie wody w gospodarstwie domowym może na krótką metę zasugerować ile osób z niej korzysta, ale jak wskazują inni, dojdzie do absurdu niskiego zużycia wody i wzrostu kosztów dostarczania wody. Reasumując - najprostsze i najbardziej adekwatny sposób, to przeliczenie na 1 mieszkańca.

Gosc 15.01.2020 16:50
To może lepiej od metrażu mieszkania.

Jan 15.01.2020 19:33
Ja mam domek 140m2 i mieszkamy we dwójkę. Są rodziny np. 4-osobowe, które mieszkają na np. 50m2. Uważasz, że tak będzie sprawiedliwie?

Zenek 15.01.2020 14:53
Rozliczenia opłat za śmieci wg zużycia wody jest bez sensu bo ludzie nie będą się myć :))) a śmieci będą wywalać bez ograniczeń

Jan 15.01.2020 19:36
A tak jak jest teraz to nie wywalają bez ograniczeń?! Obecny system w żaden sposób nie mobilizuje do "oszczędności śmieciowych". A tak chociaż będą oszczędzać wodę. No, ale wtedy MZWiK za rok sporo podniesie cenę za wodę, bo będą mieli niższe wpływy, a koszty się nie zmniejszą!

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrinaTreść komentarza: Panie Profesorze,dobrze jest wiedzieć przy kim się staje.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Ten spec od blusa niech pilnuje swoich kolegów na Wiejskiej. Płk Sienkiewicz ucieka do Brukseli podobnie jak poprzedni niewinny Karpiński. Doktryna Neumana w pełni.Kolega z klubu Józefaciuk już żadnych hamulców nie ma. Czas rozliczeń przyjdzie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:13Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: to ważneTreść komentarza: Nigdy wcześniej wydatki w urzędzie nie były tak przejrzyste jak za burmistrza A.Pulita. Delegacje, zgodnie z ustawowymi obowiązkami, służyły promocji miasta, promocji marki Złotów Wielkopolskie Zdroje. I chociaż na chwilę obecną większość Złotowian tego jeszcze nie docenia, to na zewnątrz Złotów jest już znany i nie tylko w Wielkopolsce. Jest wiele samorządów, które zazdroszczą nam mocnej już obecnie marki i promocji, bo one są kluczem do pozyskiwania funduszy. Dzięki tym wyjazdom i zbudowanym relacjom, burmistrzowi udało się pozyskać dla Złotowian również korzyści na dziś, na przykład nieodpłatną solankę dla powstającej tężni i dzięki temu nie będziemy musieli płacić za korzystanie z leczniczych inhalacji solankowychData dodania komentarza: 27.04.2024, 00:27Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski nowym burmistrzem ZłotowaAutor komentarza: EkonomistaTreść komentarza: Na razie do zaprzysiężenia Burmistrzem Złotowa jest Adam Pulit a tymczasem OŚMIESZACIE SIĘ RADNI. Za oczernianie odnosnie delegacji,Adam Pulit powinien wniesc do Sądu sprawę ,z powództwa cywilnego o ZNIEWAŻENIE I PUBLICZNE W TV OSKARŻANIE O DELEGACJE STARE PRZEDAWNIONE i powinien zażądac odszkodowania od radnego Romana Głyżewskiego 5000zł i od kazdego radnegopo 1000zł (bez trzech) zadośćuczynienia za krzywdy moralne i za publiczne niszczenie wizerunku,osoby Adama Pulita,ponieważ : 1.) przedawnione są delegacje stare z dawnych lat,na drobne kwoty. 2.)Bilanse z tamtych lat kontrolowane były przez RIO i nie podlegają żadnej weryfikacji. 3.) Aby oddać sprawę do prokuratury z błahego powody,najpierw musi Policja zbadać bieżącą sprawę i napisać protokół. To Policja a nie Radni kierują sprawy do Prokuratora. Wizerunek Radnych Nieporadnych ,wskazuje jacy są słabi na sesjach radnych nie znający podstaw prawnych .Data dodania komentarza: 26.04.2024, 19:11Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski nowym burmistrzem ZłotowaAutor komentarza: współpraca i zgoda?Treść komentarza: Pieniążkowski podczas wyborów deklarował współpracę i zgodę. Zobaczymy czym się wykaże nowy burmistrz. Czy będzie potrafił porozumieć się ze swoim wrogiem, z osobą którą próbował zniszczyć? Prawda jest taka, że do rządzenia ma super komfortową sytuację, w organie uchwałodawczym aż 12 swoich radnych, po prostu luksus. Miasto jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, zero długów. Jeśli rzeczywiście się nadaje, to z taką radą, z takimi finansami i przychylnymi mediami jest w stanie zrealizować wszystko, co będzie chciał. Gotowych dokumentacji opłaconych ze środków norweskich jest sporo i jest z czego wybierać, w tym również amfiteatr. A jakim będzie szefem dla pracowników i czy będzie widział tylko czubek swojego nosa, to się dopiero okaże. Pierwszym królikiem doświadczalnym będzie T.DrobczyńskiData dodania komentarza: 26.04.2024, 02:00Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: wyniki innych konkursówTreść komentarza: Jeśli chodzi o zatrudnione przez A.Pulita osoby, to wśród nich jest więcej profesjonalistów, np. nieoceniony ekspert budowlaniec, Wiesław Orciuch, dzięki któremu miasto zrealizowało rekordową ilość przetargów, znakomity Tomasz Mutschke, petarda w pozyskiwaniu funduszy, Tomasz Stoltmann, który moim zdaniem bardzo dobrze sprawdził się na stanowisku zastępcy, Piotr Powiertowski, który doprowadził złotowską wodę do znakomitej jakości i pozyskał inwestora, dzięki któremu MZWIK będzie przetwarzał ścieki w ekologiczne nawozy rolnicze, a także Aneta Rybak -skarbniczka, której radni na ostatniej sesji bardzo dziękowali za współpracę i cieszyli się, że została zatrudniona. Część z tych osób niestety odchodzi razem z panem Adamem. Skarbniczka, szczęśliwie dla pana Pieniążkowskiego, zostaje. Na kupę to to nie wygląda :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 01:06Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCAS
Reklama
Reklama