Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Oszukana na blika

W dzisiejszych czasach lepiej sprawdzać wszystko kilkukrotnie i wielotorowo. Przekonała się o tym na własnej skórze koleżanka mieszkanki Złotowa i była to droga lekcja. Oszust uzyskał kod blik i dokonał wypłaty 300 złotych podszywając się pod złotowiankę, która "potrzebowała" finansowego wsparcia.
Oszukana na blika

 

"Hej, mam wielką prośbę, masz może blika?" – w ten sposób oszust przywitał znajomych Pani "Asi". Wiadomość została wysłana z aplikacji Messenger, która jest głównym kanałem komunikacji między znajomymi a mieszkanką Złotowa. Jedna z osób odpisała "tak", ponieważ mój bank daje mi możliwość wykonywania takich transakcji.
W tamtym momencie ani trochę nie podejrzewając, że pisze z oszustem, który włamał się na Facebooka koleżanki. Dostęp do listy jej znajomych dał mu możliwość "zarzucenia wędki" i wysłania zapytania o kod BLIK do kilkudziesięciu osób, budując wrażenie, że znajoma znalazła się w trudnej i pilnej potrzebie finansowej.

W kolejnych wiadomościach sprawca kreował dość nerwową atmosferę ("pilne zamówienie", "tylko blikiem natychmiastowo przejdzie"), jednocześnie udając ogromną wdzięczność ("Jezu, z nieba mi spadasz", "ratujesz mi skórę"). Pojawiły się również zapewnienia o szybkim zwrocie pożyczki i... (piszę to ze strasznym wstydem) mieszkanka Bydgoszczy wysłała pożądany przez oszusta kod BLIK, a następnie zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej mojego banku.

Niefortunna transakcja została zrealizowana, kilkadziesiąt minut później prawdziwa prawdziwy użytkownik opublikował na swojej tablicy post, gdzie poinformował znajomych, że jego Facebook został zhakowany. W tym czasie oszust zdążył już wylogować się z jej Facebooka i wykasować całą historię logowania.

Natychmiastowy kontakt telefoniczny z bankiem i złożenie reklamacji na wykonaną transakcję, niestety nie pomoże. Oszust natychmiast wypłacił pieniądze w bankomacie.

Pamiętaj, że przed podaniem hasła powinieneś zadzwonić do swojego znajomego i spytać, czy to faktycznie on wysłała zapytanie z prośbą o pożyczkę. W opisanym powyżej przypadku zadziałał pewien automatyzm i brak rozwagi. Oszust uśpił czujność, a refleksja przyszła dopiero po utracie środków finansowych.

Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępcy w każdy możliwy sposób próbują ukraść Nasze pieniądze, dlatego warto pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzać każdą nieoczekiwaną prośbę.

Oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do aplikacji Messenger, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Tego typu wiadomości TO PRÓBA OSZUSTWA !!!. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść.
Warto wiedzieć, że w przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może praktycznie z każdego bankomatu wypłacić pieniądze bez użycia karty.

Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. Niestety również na terenie powiatu złotowskiego odnotowaliśmy kolejny przypadek tego typu oszustwa. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy, weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Bezwzględnie trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz hasła, tak aby inne osoby nie mogły wejść w ich posiadanie.

KPP Złotów

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuroAutor komentarza: MaxTreść komentarza: W Polsce gloryfikuje się ludzi którzy całe życie biorą czyjeś pieniądze a całkowicie pomija się tych którzy opłacają życie tym grupom zawodowym. Niestety w Polsce lawinowo przybywa resortowych ustawionych a maleje tych którzy to wszystko finansują. Po za tym finansowanie tych wszystkich grup utwierdza ich w przekonaniu że ciągle mają za mało. Kończą szybko karierę stają się młodocianymi emerytami w porównaniu do tych co pracują o 20 lat dłużej będąc bardzo dobrze usytuowanymi emerytami w porównaniu do opłacających taki stan rzeczy. Zamiast tworzyć miejsca pracy niestety dalej szukają źródeł publicznych bądź budżetowych. Taki chory system zafundowali nam politycy którzy podobnie żyją dzięki czyjeś kasie. Politycy doprowadzili do takiego stanu że jeśli brać to miliony a jeśli coś nawiwijają to i tak są bezkarni. Polska jest niesprawiedliwym krajem z postkomunistycznym modelem zarządzania. Brakuje reformy finansów publicznych która by to wszystko ukróciła. Za wzrostem wydatków utrzymania takiego stanu oraz pogłębiająca się dziurą budżetową stoi ciągle powiększająca grupa na utrzymaniu polskiego podatnika. Podatnika sektora prywatnego który poprzez inwestycje i ciężką pracę utrzymuje ten system.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 21:23Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: IrinaTreść komentarza: Panie Profesorze,dobrze jest wiedzieć przy kim się staje.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacją
Reklama
Reklama